Hádanky domů života

všetky plagáty
Ukážka z filmu

Ze židovských památek toho u nás po druhé světové válce mnoho nezbylo. Ghetta byla mnohde vymazána z mapy, synagogy vyhozené do vzduchu nebo přestavěné na sklady, náhrobky židovských hřbitovů skončily rozebrané na dláždění soukromých pozemků či jinak znesvěceny. Přestože po dekádách pohnuté novodobé historie zůstaly v žalostném a zbídačeném stavu, zejména židovské hřbitovy si dokázaly uchovat ducha židovské kultury. V desetidílném dokumentárním cyklu o jejich minulosti i současnosti se vypravíme nejen na hřbitovy, které přečkaly nacistické řádění a komunistickou „památkovou péči" a začínají v rámci projektu obnovy židovských památek opět povstávat z popela. Nepomineme ani osudy místních židovských komunit a posledních pamětníků, nebo aktuální problémy, související se správou památek a objektů. Výběr z více než tří set židovských hřbitovů a hřbitůvků odráží jen nepatrnou část lokalit, záměrem tvůrců bylo především otevřít širší veřejnosti ne zrovna frekventované téma v co nejširším pohledu. (Česká televize)

Ukážka z filmu