Jeden z mála německých filmů z 50. let, který se kriticky vyjadřuje k tehdejší politické situaci. Mladá Anna Kaminski žije bezprostředně u hraniční zóny v Durynsku. Její syn, jehož otec padl ve válce, žije u prarodičů v Bavorsku. Jelikož Anna touží svého syna opět spatřit, tajně překračuje vnitroněmeckou hranici. Při jednom ze svých ilegálních přechodů narazí na bavorského pohraničníka Carla Altmanna, ten Anně pomůže propašovat syna ilegálně na východ a oba se do sebe zamilují. Jejich jedinou možností, kde se potkávat, je opuštěné nádraží mezi hranicemi. (Indyi)

Willy Kufalt

„Stala se nespravedlnost, a my to stále tolerujeme.“ Tenhle komorní příběh na pozadí jedné etapy poválečných dějin nese v sobě přímo sílu antického dramatu. Nebe bez hvězd je dramatickou výpovědí o době a o lidech, tedy především o době, jež nemilosrdně zasáhla do životů lidí téměř jako další válka. Na to, že film vznikl v době prvních let tzv. studené války, kdy na obou stranách železné opony ve vysoké míře fungovala silná účelová propaganda (a tento film to nezakrývá, ba ještě v několika dialozích přímo zmiňuje), překvapivě zaujímá k tehdy aktuálnímu a citlivému společenskému problému hodně kritický postoj. Na ono náhlé rozdělení vlasti na dvě půlky se zde můžeme dívat z různých úhlu pohledů skrze výborně propacované postavy. Zatímco mladé ženě nové hranice násilně oddělily syna i rodiče, kamionistovi na cestách mezi východem a západem (který říká, že „Nejsou žádné těžké časy, jsou jen hloupí lidé.“) poskytly zase nové možnosti, jak si během jedné práce tajně vydělávat nejrůznějšími kšefty hned ve dvou státech. A najdou se i lidi z nejnižší sedlácké vrsty, kterým zůstala i taková událost ukradena, ctí přes veškeré zákazy nadále své zvyky a pokorně nadále brání a užívají svou bývalou půdu za novými hranicemi. Stejně tak se v popředí rozvíjí silný motiv lásky, která alespoň pokud jde o vnitřní pocity, žádné hranice (natož politické) mnohdy nezná a může vzplanout a rozhořívat i na jedném opuštěném místečku uprostřed ostře sledované „čáry“...  *** Helmuta Käutnera jsem doposud znal jako režiséra komedií pro pamětníky, Nebe bez hvězd bylo pro mě prvním setkání s Käutnerovou tvorbou v dramatickém žánru a můžu hlásit výhradně spokojenost. Svou silnou atmosférou, vykřeslením prostředí, vzájemně nečernobílými charaktery postav a kritickým postojem k aktuálním společenským tématům mi Käutnerovo drama poměrně evokovalo soudobé snímky Ladislava Helgeho (Škola otců či Velká samota). Zdejší zařazení do (výhradně) romantického žánru není úplně scestné, ale trochu zavádějící ano. [90%] ()

majo25

Nečakané dobre vystihnutá ťaživá atmosféra s dvojiciu mladých ľudí, ktorí sa ocitli na opačnej strane stráženej hranice dvoch nemeckých republík. Svojou silnou bezútešnosťou mi neraz pripomínala ranné slovenské filmy. X-krát sa spomenie veta "ja som tú hranicu nevytvoril/la" na silné podčiarnutie toho, za čo vinia postavy svoje osudy. Záverečná tragédia to celé iba korunuje. Svoju drobnú rolu tu hrá aj politika a komunistická propaganda, ktorá silí nenávistné emócie ešte nedávno jedného národa. Vo vedľajšej postave ruského vojaka sa predstaví mladučký Horst Buchholz. ()

Martin741

Mlade dievca zije u dederonov a on zase v byvalej Nemeckej Spolkovej Republike. Nasledne vznika velka laska, ktora musi prekonat tazke skusky, propagandu z oboch taborov v Studenej vojne, ale i postupne vyrovnavanie sa s hrozostrasnou nedavnou nemeckou minulostou. Nemecka kinematografia je na tom dodnes osemetne s kvalitou, treba ju vsak sledovat - Nemci obcas natocia nieco fakt na urovni   : 77 % ()

Flego

Príbeh sa odohráva v začiatkoch rozdeleného Nemecka a zobrazuje postavy z oboch strán hranice. V popredí je romantický príbeh dvoch ľudí, ale páčila sa mi komplexnosť spracovania, takže si prídu na svoje aj milovníci iných žánrov. Dobová kritika si všimla mladučkého Horsta Buchholza vo vedľajšej úlohe. Štvrtá recenzia. ()