Poklidný život na malebném poloostrově Hel náhle naruší tajemství z minulosti. Zdá se, že vše souvisí s nevysvětlenými vraždami... Atraktivní právnička Anežka (Magdalena Boczarska), která na poloostrově Hel tráví se svojí rodinou dovolenou, najde při procházce utopené tělo. Vyšetřování dostane na starosti komisař „s minulostí" Tom Nowiński (Wojtek Zielinski), který se s Anežkou zná ještě ze střední školy. Po letech, kdy spolu nebyli v kontaktu, se znovu setkávají a tajemný případ vraždy jim dramaticky změní život. Vyšetřování se zkomplikuje ve chvíli, kdy policie objeví další oběť. Mezi dávnými přáteli to začíná jiskřit a manželství Anežky a jejího arogantního manžela (Radoslaw Pazura) začne zažívat krizi... Třídílná minisérie polské AXN je inspirována seriálem Vraždy v Sandhamnu, který vznikl jako adaptace kriminálního bestselleru švédské spisovatelky Vivecy Sten propojující nádhernou přírodu drsného mořského pobřeží, vraždy, tajemství a touhu.

Druhá řada původního polského seriálu z produkce AXN adaptuje knihu Vivecy Sten Ve vyšších kruzích ze série Vraždy v Sandhamnu. V první řadě se diváci seznámili s komisařem Tomkem Nowińskim a Anežkou, jeho přítelkyní z dětství. Nyní je poklidný život v přímořské vesničce opět narušen řadou nečekaných událostí. Během každoročních koňských dostihů je zastřelen vítěz, respektovaný právník a prezident nadace. Podezření padá na jeho nejbližší spolupracovníky. Vyšetřování nevede nikdo jiný než starý známý komisař Tomasz Nowiński. Mezitím Anežka prožívá další manželskou krizi, která vede k rozhodnutí rozvést se. (AXN)

Necrotongue

Po třech epizodách první série jsem tak trochu na rozpacích, jak k této záležitosti přistoupit. Námět jako takový byl fajn, přímo vybízel tvůrce k tomu, aby natočili kriminálku severského typu, jenže... Poláci, kteří mi už mnohokrát předvedli, že jim kriminální ani akční žánr není cizí, tentokrát selhali. Způsob, jakým vykreslili policejní práci, byl velmi nešťastný (nebo spíše legrační). Vyšetřování se hýbe kupředu hlavně díky intuici a náhodě (té obzvlášť), což celou první řadu silně poškozuje. Na druhou stranu je faktem, že jsem se vůbec nenudil, takže ve výsledku jsou z toho zatím tři hvězdičky a uvidím, jak to zítra dopadne s druhou sérií. /2.2.2021/ // Druhá řada polské Kriminálky Hel, mě k mému vlastnímu překvapení bavila víc, než její předchůdkyně. Ne, že by seriáloví policisté nedělali podobné boty jako dřív (místy to bylo opět až vtipné- samozřejmě nechtěně), a víc kriminalistického ducha rozhodně předvedla ta šikovná milfka, ale v žádném případě to nebyla nuda, děj měl slušné tempo, a když jsem předchozí sérii ohodnotil trojkou, musel jsem jeden kousek přihodit. 4* // No, a když jsem svá hodnocení zprůměroval, vyšla mi z toho pro celý seriál lepší trojka. 3*+ / 3. 2. 2021/ ()

klukluka

Polskej Ondra Vetchý o poznání topornější, než ten náš. Ovšem podoba značná, skoro bych řekl, že až neuvěřitelná. Krimi jako taková má lacinej televizní look a inspiraci pro tohle pojetí bych hledal v Německu. Náměty obou sérií na mě působí úsměvně. Celkově slabší průměr a s ohledem na to, co všechno se mi kde nabízí, považuji obě série Zločinu za ztrátu času. ()

slunicko2

Ani ryba ani rak. 1)  Po první řadě jsem si říkal, inu, proč ne, zlé to nebylo. Nicméně po deseti minutách sledování druhé řady jsem zjistil, že o další pokračování vlastně vůbec nestojím a zbylé díly jsem smazal._____ 2)  Zaujal mě 35letý hojně obsazovaný Wojciech Zieliński (komisař Tomasz Noviňski)._____ 3)  Zajímavé je i prostředí polského Helu a okolí. ()

hero_bk

Krásné a originální prostředí Helské kosy, avšak průměrný příběh se spoustou zkratek, scénáristých lapsů a nepříliš dobrých hereckých výkonů (policistka Monika je fakt tragická). Zejména první série má příšerně neprofesionální kameru. Stojí za to vidět právě kvůli prostředí, ale už kvůli ničemu jinému... ()