František z Assisi a svatý Dominik jsou symbolem 13. století, období rozkvětu universit a stavby vznešených katedrál. Žebravé řády přispěly k duchovnímu utváření Evropy, později i dalších kontinentů.
Řád bratří kazatelů nikdy nezažil rozkol a tříštění. Dominikánský hábit oblékala řada mimořádných osobností, které se nesmazatelně zapsaly do historie.
Film navazuje na řadu dokumentárních filmů s tématikou světových katolických řádů a svatých, které připravují Otakáro Maria Schmidt a Jana Kristina Studničková. (Česká televize)

Una111

Ačkoliv mi Schmidtův rukopis osobně příliš nesedí a vizuální stránka filmu mi připadá někdy až příliš rozptylující, považuji tento dokument za natolik významný a přímo nabitý informacemi, že nemohu hodnotit jinak než 5*. Doporučuji! - - - Dík patří ČT2, která film uvedla ve sváteční den a ve velmi příznivém čase. ()

robbez

Dejdar v doprovodném komentáři odhrkal historii dominikánů a životopisy několika jeho známých členů. Do toho nějaké ilustrační záběry z různých míst spojených s dominikány, které jsou ještě ze všeho nejzajímavější. Problém je ovšem hlavně v obsahu, který je tendenčně katolicky dogmatický. Všichni ideoví protivníci odlišného smýšlení jako protestanti nebo osvícenci jsou tvrdě kritizováni a pomlouváni. Reálná fakta jsou prokládána různými polopravdami a spekulacemi nebo je řečeno jen A a nikoli už taky B. Příkladem budiž tvrzení, že kataři dloubali katolickým duchovním oči a nevím co ještě. Nějak jsem ale v komentáři neslyšel, že ve jménu "pravého" křesťanství byly tisíce katarů povražděny. Kataři navíc ve skutečnosti žili velmi asketicky a násilí odmítali. Giordano Bruno prý zase byl vrah a špión, což obvykle tvrdí katoličtí extremisti, ale od žádného seriózního historika jsem to ještě neslyšel. Jeho označení za okultistu je pak jen nic neříkající prázdná nálepka. Vyznělo to tak, že tvůrci dokumentu vlastně jeho upálení schvalují. Naprosto trapné však bylo především obhajování inkvizice, což lze ovšem pochopit, neboť autoři pořadu zřejmě inkviziční způsob myšlení přijali za svůj. ()

otík

Náročný poučný dokument pro katolíky. Jiná vyznání ani ateisté u tohoto dokumentu nemají šanci vydržet. Je to tak ryze odborné a v každé minutě vyžadující pozornost, že jsem se musel sakra soustředit, abych všechny informace zachytil. Dokument na poměrně velkém rozsahu mapuje historii dominikánského řádu obecně od jeho založení až po současnost, dále zmiňuje několik významných členů na různých kontinentech a okrajově také mapuje historii dominikánů v českých zemích. I přes svou náročnost dokument rozhodně nezklamal, měl jsem však problém s vizuálem filmu. Občas mi z točící se kamery bylo nevolno, nápad s tím, že mladý český dominikán vystupuje jako sv. Dominik nebyl špatný, ale chvílemi byl tento nápad poměrně úsměvný. Hudební režie: Jana Kristina Studničková ()

CSSML

Až na NOM podivnosti překvapivě katolický dokument o dominikánském řádu. Divákovi se dostane pravdy o Giordanovi Brunovi i několika pokusů o vysvětlení inkvizice – nejhoršího z úst našeho milého kardinála. Ovšem vizuální stránka je mírně řečeno podivná a hlavně NOM dominikáni bez tonzury jsou nevěrní synové sv. Dominika, jeho opravdové syny je třeba hledat v Avrillé. Zajímalo by mne, kdo byl myšlen tím „až na výjimky věrni papeži“. ()