40 dní v poušti

• USA Last Days in the Desert

Film představuje kapitolu z Ježíšova (Ewan McGregor) života, a to čtyřicetidenní pouť pouští, kde sa modlí, potkává se s Ďáblem a bojuje s ním o osud rodiny v krizi. Tento souboj představuje dramatickou zkoušku Ježíšových schopností. (Bontonfilm)

KHkomiks

Naprosto nečekaná akční zábava! Nenechávejte se mást špatnou kritikou. Jde o pohled na Ježíše v neznámé etapě jeho života. Následuje pár super akčních scén a Ewan to tam brousí na motorce, zastřelí anděla brokovnicí, na krátkou chvíli zahlédneme Auto a v něm Vína Diesla, chvíli nám zarepuje 50 cent o bohu a proč jsou na sebe lidé tak moc zlí a podobné srandy. Prostě nečekejte žádný artík, ale pořádnou dávku nadsázky a zábavy podáváné s nutnou dávkou britského humoru. 😉 ()

Aljak

Viacmenej filozoficko-poetický film. Námetovo to nebolo zlé, ale dejovo neskutočne strnulé a nevýrazné. V tom mori lyriky bolo tých dialógov naozaj veľmi máličko, a to je obrovská škoda. Najviac zo všetkého ma bavili rozhovory medzi Ježišom a chlapcom, to bola radosť počúvať. Kiežby sa to nieslo skôr v nejakej epickejšej rovine a s viac dialógmi. Ale asi bol režisérsky zámer to ponechať v takomto lyrickom tempe (bohužiaľ). ()

MartinezZ

O filmu jsem dopředu nevěděl nic. Kdysi jsem jen viděl fotky a nějaký prvotní trailer z filmu a přišlo mi to zajímavé - přesně tak, jak mi to vyhovuje. Pomalé vyprávění o muži cestujícím napříč zemí, nějakým způsobem rozjímajícím, jemuž se začnou zjevovat věci, které prostě nejsou. O co jde? Kdo je to a kam jde a co s ním mají ty výjevy společného? A tak se mi to nyní dostalo do rukou. --- Zprvu očekávatelně pomalu se rozjíždějící příběh, ponedlouhu psychedelicky se odvíjející a hle, přichází první oslovení hlavní postavy a hned mi bylo jasné, o co tu kráčí. Až po dokoukání jsem si přečetl obsah tady z profilu - a musím uznat, jak mám na náboženství obecně svůj názor, že vědouc o čem film je, cíleně bych jej minul, náboženskou tématiku ve filmech skutečně nevyhledávám. Kupodivu musím uznat, že v tomhle ohledu by to byla škoda, protože způsob vyprávění mi tu vyhovoval - žádné fantasy a pohádky z knihy knih, ale o něco realističtější pohled na putování syna tesařova a jeho konec, krom vizí pokušitele, zrazujícího z cesty, zcela zbavený jakýchkoliv nadpřirozených či nadlidských skutků či dění a vyobrazení. Takže si pak můžete říct, že takhle to klidně nějak mohlo být. Divák nevidí nic mezi tímto začátkem a vyobrazeným krátkým koncem a spočinutím, ani nic poté. Prostě značně civilnější vyprávění o putování téhle později biblicky zprofanované postavy, což je prostě v záplavě všech těch "velikonočních eposů" přinejmenším příjemně překvapivé. --- Hodnocení: Takové lepší *** A proč ne tedy rovnou ****? Poměrně deprimující osud okolí, zjemněný jen jedním úsměvem nad miskou vody, a jakási otevřenost té hlavní dějové linky, což zjevně mělo být záměrem, nicméně po té vší, mě celkem vyhovující rozvláčnosti jsem asi přeci jen čekal trošičku víc než polouzavření jedné z v prach obrácených epizod nějaké (!) rodiny s nečekaným poutníkem. --- PS: Ewan mi tam sednul a ve své dvojroli herecky nezklamal. ()

Torpid

Kamera, hudba a herci - extratřída. Velký důraz podat Ježíše pouze jako extrémě ztišeného a empatického člověka, bez toho svatě přeslazeného čůrákování, jaké je v komunikaci mezi bossem a apoštoly v křesťanských agitkách zvykem. Děj by se dal shrnout do jedné věty. Ježíš se toulá po poušti, mluví sám se sebou, a s tím svým horším já, až natrefí na celkem dost tragickou tříčlennou rodinku. Děj je tady ale na té poslední koleji. Maximálně pomale vyprávěný apokryfní příběh Ježíšových 40-ti dní na poušti. Doporučuju pouze těm , kteří mají rádi meditativní artové snímky bez děje. Vy, ostatní - budete trpět. ()

Ephemeris

Ewan McGregor pre mňa navždy ostane feťák Renton z Edinburghu. Sledovať ho v roli Ježiša uprostred Judskej púšte (točenej v Kalifornii) je dosť ambivalentný zážitok. Emmanuel Lubezki za kamerou je obvykle zárukou kvality, tu je však výsledok jeho snahy slabý priemer. Pohľady na púšť mohli byť výraznejšie. Nie nadarmo všetky hlavné monoteistické náboženstvá - židovstvo, kresťanstvo aj islam vznikli v púšti. Nedostatok zmyslových vnemov, izolovanosť, nedostatok základných životných potrieb naozaj spôsobí, že hlasy všehomíru prehovárajú hlasnejšie. Kresťanstvo vzniklo vlastne práve v okamihoch týchto 40 dní, o ktorých hovorí film. Ježiš dovtedy žil ako obyčajný človek, jeho božská stránka sa v ňom ozvala až počas tohto pôstu, kedy si siahol až na dno síl. Ak teda nechceme veriť monofyzitistickému názoru, že mal iba božskú stránku a človekom nebol vôbec (čo tvrdia napríklad Arméni). Film je točený z opačného pohľadu, akoby Ježiš bol obyčajný človek a úplne v ňom absentovala božská stránka (čo tvrdia Nestoriáni). Výsledkom naozaj je to, čo tu už niekto spomínal, že Ježiš pôsobí absolútne slabým a bezmocným dojmom... Pár myšlienok zaujalo, inak teda nič extra. Druhú hviezdu pridávam čisto len z osobného záujmu o túto problematiku. ()