Introvertní, nevýrazná třicátnice Claire (Olivia Thirlby) pracuje jako vyšetřovatelka pro sociální služby. Jednoho dne se dostane ke spisu neobjasněné brutální vraždy mladé dívky známé jako Bílá orchidej, kterým je okamžitě fascinována a pátrání po stopách záhadného zločinu se stane její posedlostí. Druhý celovečerní snímek amerického scenáristy, režiséra a producenta Steva Andersona vznikl stejně jako jeho neo-noirový debut z Los Angeles This Last Lonely Place (2014) pod záštitou organizace The Estate of Humphrey Bogart spravované synem slavného herce klasické hollywoodské éry. Spletitý příběh o nejedné osudové ženě zaujme chytrou pointou a atmosférou těžící z fotogenických lokací kalifornského městečka Morro Bay s ikonickou skálou, ale i San Franciska, kam hrdinku vyšetřování zavede. Znalého diváka Bílá orchidej potěší odkazy na Vertigo (1958) nebo Černou Dahlii (2006). (Noir Film Festival)

Goldbeater

Co tento film v mých očích nejvíc stahuje dolů, je to, že působí falešně - jako byste se dívali na pěknou bílou orchidej, ale když ji začnete zkoumat blíž, zjistíte, že je z plastu. Děj je vykonstruovaný tak, aby mohl v závěru přijít s nějakým překvapivým zvratem, který by hlavně zakryl fakt, že předchozí dění vlastně moc nedává smysl. Co po dějové stránce schází, mohl dohnat aspoň podmanivý vizuál, jaký bych od moderního neo-noiru očekával. Bohužel digitální kamera tomu rozhodně nepřidává a celkově mi práce kameramana na tomto filmu připadala mizerná. Pár slov k obsazení - celý snímek stojí na výkonu hlavní herečky a Olivia Thirlby mě bohužel zanechala naprosto chladným. Její mimika je opravdu chabá (po celou dobu má stále ten samý výraz) a nejsem si jist, zda byla vhodnou volbou pro hlavní roli. Nad vodou to trochu drží charismatický John Carroll Lynch, ten však prakticky nemá co hrát. Jeho postava je omezena jen na to, aby se chvílemi objevil, řekl něco zlověstného a vnesl trochu toho napětí do příběhu, který jinak napětí postrádá. Škoda. [NFF 2018] ()

mira.l

No, tak mysteriózní, mysteriózní... to opravdu bylo, to nemohu říci! Vlastně od začátku mě poměrně dost bavilo sledovat Olivii Thirlby, celé to bylo takové docela zajímavé, čekal jsem, co se z toho vyklube. Až se z toho vyklubala tajemná půlnoční schůzka v domě zavražděné ženy, která to poslala sice možná do kategorie "mysteriózní", ale z hlediska nějaké logiky taky celkem do prdele. Absolutně jsem nepobral, kdo ta ženská byla, odkud se s Claire znala, jestli už něco podobného dělala(y) v minulosti, vůbec nic. Navíc za pár okamžiků vyjde najevo, že i to vlastně bylo celé tak nějak jinak...najatá herečka...?? Proč, kým, za koho, na co?? Celou dobu poměrně zajímavý film, který má celkem zajímavou atmosféru a Olivia v něm hraje takového trochu chameleona, aby to závěr poslal poměrně do řitě. Škoda, mohlo to být i lepší hodnocení, ta třetí * je čistě a jen za Olivii. ()

Noir Film Festival 2018 – Nikdo neunikne!

Noir Film Festival 2018 – Nikdo neunikne!

18.08.2018

Napínavá dramata z vězení, rebelství Samuela Fullera, charisma Roberta Ryana, bojovnost Idy Lupino, emancipace nových osudových žen, šílenství noirových psychopatů, temné příběhy ze severu Evropy a… (viac)