Jaký roztodivný svět za ní asi leží, a hlavně kudy odtud vede cesta domů? Americký animovaný seriál z produkce Cartoon Networku o putování dvou bratrů přízračným podzimním lesem. Pochmurným lesem jdou, nebo možná bloudí dva bratři. Starší, rozpačitý a úzkostlivý Wirt je z celého putování zmatený a zoufale se snaží vyhnout se okolním přízrakům a dojít domů. Naopak malý Gregory, pro kterého je každá věc roztodivným úkazem a každá bytost, kterou potkají, fascinující, si to všechno náramně užívá a směřuje oba hlouběji do neznáma. Během jejich hledání cesty z tohoto přízračného světa na ně čekají mnohé nástrahy i podivná setkání. A navíc se jim v patách plíží zlověstný Netvor. Ale i když situace vypadá bezvýchodná, stačí zachovat chladnou hlavu či dětsky neposkvrněný pohled a nepodléhat strachu.
Minisérie z produkce Cartoon Networku je dílem kreslíře, scenáristy a režiséra Patricka McHalea a vznikala jako speciál určený pro vysílání na Halloween. Tomu odpovídá jednak pošmourná podzimní atmosféra i formát strašidelného vyprávění, které ale nemá nikoho vyděsit a navodit noční můry, ale naopak strachy rozptýlit smíchem, nadsázkou i demaskováním přízraků. Stejně jako klasické dušičkové příběhy či rodinné filmy a seriály s hororovými motivy, také Za zdí zahrady ukazuje strach jako emoci vycházející především z unáhlených závěrů. Vedle toho se minisérie vyznačuje osobitou atmosférou, která oživuje zašlý svět amerického lidového umění přelomu devatenáctého a dvacátého století i klasických animovaných grotesek. Zásadní roli zde hraje hudba pohybující se v rozptylu od kabaretních zpěvů a jazzu po operu. (Česká televize)

Recenzie používateľa honajz2 k tomuto seriálu (11)

Za zdí zahrady (2014)

Nebýt pár vyloženě slabých epizod a nebýt nedotažeností, asi bych si ten seriál zamiloval, protože ostatní epizody (a hlavně druhá, devátá a desátá) jsou hodně povedené a i když jsem k tomuhle seriálu byl zpočátku dost skeptický, nakonec se mě získal. Až mě mrzí, že ten plný počet nemůžu dát, ale prostě to na něj není. Podrobněji u komentářů k jednotlivým epizodám. Silné 4* ()

Ve starém mlýně (2014) (E01)

Pilot mě teda moc nepřesvědčil. Popravdě mám pocit, že tenhle koncept by byl spíš na pořádný film, než na seriál, protože tady těch 10 minut mi přišlo neskutečně uspěchaných a tím pádem tu chybí pořádný úvod do děje. Ale třeba se to časem zvedne, uvidím... 3* ()

Děsná dřina na dožínkách (2014) (E02)

Ano, přesně takhle nějak jsem si to celé představoval. Na rozdíl od pilotu už je pořádně znát, že v každé epizodě půjde o návštěvy různých míst, ve kterých se odehraje nějaký příběh a na konci půjdou bratři zase dál. A tahle návštěva podivné vesničky "oživlých dýní" mi přišla skvěle a kreativně vymyšlená, na 12 minut bohatě vystačila a ve finále to má přímo úžasnou pointu, díky které se mi tahle epizoda líbila o to víc. Vadí mi jen ty trapné pokusy o humor skrze mladšího z bratru, který mi asi poleze na nervy ještě delší dobu, ale jinak jsem z téhle epizody nadšený. Slabých 5* ()

Školácké chyby (2014) (E03)

No, ehm... takhle, na jednu stranu to docela bylo vypointované, ale na druhou stranu i poměrně předvídatelné. To by mi asi tolik nevadilo, přece jenom to primárně je seriál pro děti, nemůžu chtít pointy jak z uměleckých filmů, jenže se tady taky zhruba půlku epizody jenom zpívalo a to zrovna nemusím. Navíc celá ta zápletka mi přišla poněkud divná (v tom špatném slova smyslu) a přehnaná, takže to na víc jak 3* nevidím. ()

Písně temné lucerny (2014) (E04)

Konec se mi hodně líbil, zbytek epizody je poměrně průměrný, ale konečně se v tom nějak rozvíjí i ten příběh. Byť pořád zrychleně, ale tady už tak, že mi to moc nevadí. Tak snad se to už pořádně rozjede. Silné 3* ()

Šílená láska (2014) (E05)

Líbilo. Vtipný příběh se skvělou pointou, přičemž děj se opět někam posune a dost mě tahle epizoda i navnadila na další. K plnému počtu jsem tady fakt neměl daleko. A ten mladší z bratrů už mě konečně přestal štvát, jednou mě tu i rozesmál. Silné 4* ()

Ukolébavka v žabí říši (2014) (E06)

O trošku slabší než minulá epizoda, ale i tak dost dobrá a děj opět posouvá dál. Pořád mě to tolik nevtáhlo do děje jak by mohlo, ale co bude dál mě zajímá. Hlavně doufám, že se to všechno ve finále nějak prolne a bude to mít promyšlený děj, protože právě pak by si mě ten seriál mohl získat nejvíc. 4* ()

Cinkot zvonečku (2014) (E07)

Ta romantická linka tu je úplně zbytečná, ale jinak je to skvělá epizoda s překvapivě dobrou pointou. 4* ()

Děti v lese (2014) (E08)

Halucinogenní část v jakémsi "Mračném městě" mě moc nenadchla, ale to co přišlo po ní, to už bylo jiné kafe. Snad jen kvůli tomu ty slabé 4* nakonec dám, protože jinak se tu hodně zpívalo a na to já nejsem... ()

Do Neznáma (2014) (E09)

Epizoda, která je jen jeden velký flashback. A přesto fungovala naprosto dokonale a nedokázal jsem od ní napětím odtrhnout oči, až jsem se divil. Navíc konečně znám pozadí toho všeho a překvapivě je promyšlené. A btw kdo by miloval Jasona (namísto Wirta) fakt nechápu, Jason je strašný chuj :D 5* ()

Neznámo (2014) (E10)

Lepší zakončení celého seriálu do 12 minut snad ani nemohlo být, bez ironie. I u téhle epizody jsem nedokázal odtrhnout oči a napjatě čekal, jak to všechno dopadne. A závěr se tu povedl fakt hodně, jen SPOILER u tesaře jsem nepochopil, na základě čeho se mu vrátila ztracená dcera - že by ona byla celou dobu tím Netvorem? KONEC SPOILERU. Vůbec, nějaká podrobnější mytologie ohledně Netvora by se šikla, mohla se tu během seriálu rozvíjet víc, namísto zvířecí školy, Mračného města a dlouhého zpívání o bramborové kaši... Nicméně, závěr hodně povedený a jsem rád, že to skončilo jednou sérií a nenatahuje se to bůh ví do kolika sérií. 5* ()