Jaký roztodivný svět za ní asi leží, a hlavně kudy odtud vede cesta domů? Americký animovaný seriál z produkce Cartoon Networku o putování dvou bratrů přízračným podzimním lesem. Pochmurným lesem jdou, nebo možná bloudí dva bratři. Starší, rozpačitý a úzkostlivý Wirt je z celého putování zmatený a zoufale se snaží vyhnout se okolním přízrakům a dojít domů. Naopak malý Gregory, pro kterého je každá věc roztodivným úkazem a každá bytost, kterou potkají, fascinující, si to všechno náramně užívá a směřuje oba hlouběji do neznáma. Během jejich hledání cesty z tohoto přízračného světa na ně čekají mnohé nástrahy i podivná setkání. A navíc se jim v patách plíží zlověstný Netvor. Ale i když situace vypadá bezvýchodná, stačí zachovat chladnou hlavu či dětsky neposkvrněný pohled a nepodléhat strachu.
Minisérie z produkce Cartoon Networku je dílem kreslíře, scenáristy a režiséra Patricka McHalea a vznikala jako speciál určený pro vysílání na Halloween. Tomu odpovídá jednak pošmourná podzimní atmosféra i formát strašidelného vyprávění, které ale nemá nikoho vyděsit a navodit noční můry, ale naopak strachy rozptýlit smíchem, nadsázkou i demaskováním přízraků. Stejně jako klasické dušičkové příběhy či rodinné filmy a seriály s hororovými motivy, také Za zdí zahrady ukazuje strach jako emoci vycházející především z unáhlených závěrů. Vedle toho se minisérie vyznačuje osobitou atmosférou, která oživuje zašlý svět amerického lidového umění přelomu devatenáctého a dvacátého století i klasických animovaných grotesek. Zásadní roli zde hraje hudba pohybující se v rozptylu od kabaretních zpěvů a jazzu po operu. (Česká televize)

ancientone

Bratia Grimmovci, čarodejník z krajiny Oz, Viktoriánska éra, Jana Eyrová a gotický román, súčasné coming of age, odkazy na staré animované klasiky a nohé ďalšie elementy tu žijú v úžasnej symbióze, ktoré je rovnako magická ako fikčný svet, do ktorého sa dostanú naši dvaja hrdinovia. Jeden z najlepších animovaných seriálov a rozhodne najlepšia voľba na dušičkové obdobie a nástup novembra. Veľmi osobná, srdcová záležitosť. Nostalgia ultra. ()

Jeoffrey

Má to velmi povedenou atmosféru, velmi příjemnou hudební stránku a je vidět, že ten kdo tohle vymyslel měl opravdu spoustu fantazie. Navíc to dokáže udržet napětí a pozornost a příběhy na to jak jsou krátké dokáží velmi slušně zaujmout. Postavy jsou také poměrně sympatické. Když to shrnu je to velmi zajímavé a komplexní dílo, na které se mi velmi dobře kouká. 9,7/10 ()

zdepapepa

Ne všechno, co vypadá jako staré dobré animáky, je staré. Nebo dobré. Někdy je to prostě jen v pořádku. Celé je to ale však o dost lepší než pilotní short s názvem Tome of the Unknown. Krásně nostalgické ohlédnutí za hromadou starých kreslených pořadů, které do mě vtloukly lásku k vážnější hudbě (a i ostatním žánrům). Celé to má takový kouzelný, klasickopohádkový nádech. Do toho časté písně. Něco na tom bude. Adventure Time je toho plný. Steven Universe je toho plný. Gravity Falls je toho plné. Zároveň doporučuji pro fanoušky Corpse Bride a naopak pro fanoušky OtGW doporučuji CB, byť zas tak se ty dva kruhy v imaginárním Vennově diagramu nepřekrývají. And that's a rock fact/A to vím skálopevně. 3,5* ()

SonGokussj

Po 2 měsících komentuji, rozleželo se mi to v hlavě a mám chuť se na to kouknout znovu. 10 krátkých příběhů o 2 klucích a mluvícím poletovátku vás vezmou do úchvatného světa za zdí civilizace a upoutají jak svým vyprávěním, tak i kresbou. Nechte se unést :-) Doporučuji tak 2 ep denně. Nespěchejte :-) Zajímavost: Patric McHale, který stvořil tuto minisérii, měl na starosti psaní prvních 5 sérií Adventure Time. 90% ()

Hanyou

Zvláštní animovaný seriál. Přiznám se, že mě až tak úplně nevtáhl do děje, ale přesto na něm bylo něco zajímavého, co mě donutilo dokoukat všech 10 dílu a překonat i mírnou otravnost mladšího z bratrů. Jen těch písniček někdy bylo až moc. ()

honajz2

Nebýt pár vyloženě slabých epizod a nebýt nedotažeností, asi bych si ten seriál zamiloval, protože ostatní epizody (a hlavně druhá, devátá a desátá) jsou hodně povedené a i když jsem k tomuhle seriálu byl zpočátku dost skeptický, nakonec se mě získal. Až mě mrzí, že ten plný počet nemůžu dát, ale prostě to na něj není. Podrobněji u komentářů k jednotlivým epizodám. Silné 4* ()

MCZ

Velice unikátní počin. Desetidílná série, která z nějakého záhadného důvodu dostala zelenou na dětstké televizní stanici, která tedy je o dětech, ale vlastně vůbec není pro ně. Je až k neuvěření, že tomuhle seriálu stačí pouhé necelé dvě hodiny, aby vyčaroval fungující příběh, tajuplnou atmosféru, prokreslené charaktery i naprosto děsivého záporáka. Nadto silný smysl pro detail - vyplatí se zhlédnout opakovaně. A animace a hudba jsou zkrátka nádherné. Pro podzim snad není lepší volba. ()

Kwaichi

Svojský štýl animácie, hudby aj humoru. Buď si Wirta a Grega Človek obľúbi hneď v prvom diely, alebo sa s tým nedá nič robiť. Jednotlivé epizódy sú "dosť" pritiahnuté za vlasy, ale mňa fantázia autorov presvedčila o svojich kvalitách. ()

Mr.Ripley

Temné, děsivé, cynické, bizarní, melancholické a neuvěřitelně atmosférické. Svět kypící fantazií na rozdávání, animace lahodící oku a k tomu propracovaný komplexní příběh? Nevěřil bych, že se něčeho takového dočkám od animovaného díla. První setkání s Patrickem McHalem a ihned okamžitá zaháčkovat do jeho dalších projektů. Už teď se těším, až se do říše Neznáma podívám znovu. (Zvládnuto na jeden zátah). ()

andalin

Jsem moc ráda, že mi tento poklad zkřížil cestu. Temná, pohádková atmosféra spojená s jednoduchou, klasicky působící animací mě vtáhla do epizodického děje, kdy jsem zároveň putovala i snila s hlavními hrdiny o světě za zdí zahrady. ()

Melios

Za stenou záhrady je originálny autorský počin Patricka McHale-a, ktorý vás hodí do diania a v podstatne malých dávkach vám vysvetľuje, čo sa v deji vlastne deje. Príbeh je prezentovaný z pohľadu súrodencov Wirtha a Gregoryho, ktorý sa stratia v lese a nevedia, ako sa dostať domov. My tak sledujeme ich značne desivé a znepokojivé zážitky. Seriál si vystačil len s úplným minimom. Najviac času je tu venovaného sledovaniu súrodeneckého vzťahu a prekážkam, ktoré sú im kladené na ceste k ich vzájomnému porozumeniu. Ak ste videli počin Gravity Falls, jedná sa o podstatne podobný námet. Narratoring vám položí viac otázok, než výsledných odpovedí a tak musíte často polemizovať nad skrytými významami jednotlivých výjavov. Aby som to teda zhrnul, Over the Garden Wall je atypický počin (hlavne v tvorbe pre deti), ktorý v dnešnej dobe nemá obdoby. Ak ste si zamilovali pseudo-hororové počiny, nemôžem inak, než, len srdečne odporučiť. ()

Milano33

Pekný, veselý, ale v zárodku veľmi temný seriál, ktorý v svojej jednoduchosti a hravosti sa nám snaží obsiahnuť hlbšie témata a myšlienky. V naivných a prostoduchých dobrodružstvách sa zakaždým ukrýva nejaká pointa alebo skrytý význam. Strach z neznáma, tajomna a temnoty je v seriály Over the Garden Wall do značnej miery metaforický a abstraktný pojem a až vo chvíli, kedy sa pocitovo úplne stratíte, plne pochopíte tento koncept. Seriál sa nám snaží ukázať, že aj tá najčiernejšia temnota neznamená absenciu svetla. Hoci sa môže zdať, že temnota je nekonečná a pohltila všetku nádej, ale vo skutočnosti to tak nie je a nádej vždycky zomiera ako posledná. Kreslený štýl animácie je veľmi podmanivý a krásne v nej vynikli detaily, takisto sugestívne pracuje s pojmami, ako je šero a tma, ktoré navodzujú pochmúrnu jesennú atmosféru. A keď už sa tento animovaný seriál javí ako príliš temné miesto pre deti, môžete takmer vždycky počítať s nejakým trefným a potrhlým humorom na odľahčenie situácie. Takto má skrátka vyzerať moderná gotická rozprávka! ()