Eichmann show

(TV film)
  • Česko Eichmann v televizi (festivalový názov) (viac)

11. dubna 1961 začal proces století s nacistickým zločincem Adolfem Eichmannem. Producent Milton Fruchtman a režisér Leo Hurwitz se rozhodli lidem celé líčení přiblížit pomocí televize. Fruchtman chtěl lidi zaujmout neopakovatelnou show. Hurwitz doufal, že Eichmann projeví lidskost a lítost nad vlastními zločiny... 11. duben 1961. Televizní režisér Leo Hurwitz v rozpáleném studiu v Jeruzalémě ostře sleduje tikající hodiny. Do začátku živého přenosu události, kterou budou sledovat stovky miliónů lidí v 37 zemích světa, zbývají poslední vteřiny. Začíná soud s Adolfem Eichmannem, strůjcem Finálního řešení a mužem, který za druhé světové války zorganizoval hromadnou deportaci a vyhlazení šesti miliónů Židů. Dramatická rekonstrukce skutečných událostí s Martinem Freemanem (Hobit, Sherlock, Kancl) připomíná tak skvělé filmy jako Duel Frost/Nixon a Dobrou noc a hodně štěstí. Napínavý příběh popisuje překážky a zvraty jedinečného okamžiku v historii televize i politiky. (TV Prima)

Aljak

Základom úspechu je predovšetkým prvotriedny námet, ktorý je dielom samotnej krvavej histórie, a tak sa vydávame po stopách tvorby historicky prvého dokumentu globálne vysielaného po celom svete. Škoda, že film začína až samotným procesom a nebolo viac priestoru venované aj rozšíreniu toho úvodu ohľadom Eichmannovho dolapenia v Argentíne. Čo sa týka priebehu filmu, tak miestami trochu nevýrazné a to najlepšie si tvorcovia nechali až na úplný koniec. No ja by som dal kľudne prednosť skôr tomu, keby sa film venoval konkrétne Eichmannovmu súdnemu procesu a nie viacmenej zákulisnej tvorbe dokumentu, hoci aj ten kontrast Fruchtmana a Hurwitza mal čosi do seba. ()

MartinezZ

Rozhodně zajímavé co by upozornění na onu událost přímých přenosů procesu a na proces samotný, nicméně ono pozadí vzniku (přepnout na jedničku, připravit čtyřku...) mi nepřišlo natolik zajímavé, aby kvůli tomu vznikal film. Důležitějším přínosem jsou tak ony samotné původní ukázky z procesu a hlavně výpovědi svědků. Pokud se najde někdo, kdo udělá titulky k celému procesu a nechá je přidat k plnému záznamu z Youtube s anglickým VO dabingem (nebo k originálnímu záznamu v hebrejštině), bude to jednak největším kladem tohoto filmu (aneb někdo zjistí, že takový proces je na videu, a rozhodně se k němu přidat překlad) a taky jeho zhoubou, protože pozbude svého hlavního smyslu - upozornění na proces (což se právě stalo, tak k čemu dále tohoto filmu). ~~~ Samotný film **, s úryvky z procesu ***. ()

Johny303

Částečně musím souhlasit s verbalem a Volodimirem2. Eichmannovi už se věnovalo mnoho snímků a tenhle vyniká jen tím, že je nudnější, než všechny ostatní. Samotného nacisty si ve filmu příliš neužijeme, čas od času si vyslechneme klasická svědectví o hrůzách a jinak je celý zbytek filmu výhradně o práci s kamerou, což může imponovat možná tak studentům FAMU, ale normálnímu divákovi asi těžko. No a na závěr bych si tradičně rád postěžoval na záměnu nacismu a fašismu - je to kurva rozdíl! Přestože Sověti mylně rozšířili, že je to jedno a to samé. ()

efka.off

Film jako takový za nic nestojí. Je to tak britské, ale v tom špatném smyslu slova - šedivé, ponuré, nudné... Doteď by mě ani nenapadlo, že o takovém tématu může být natočen takhle nezajímavý, vlastně špatný film. Poselstvím filmu nebylo předat informace o procesu samém, ale o tom, kdy přepnout na jakou kameru, aby to bylo divácky atraktivní. OK, chápu, je to film a ne dokument, ale tahle by to prostě vypadat nemělo. Navíc mi ten pán z kriminálek nikdy a nikde nebyl sympatický. Hvězdy si zaslouží jen autentické záběry - alespoň ty mě dokázaly do příběhu dostat a něco si z něj odnést. ()

joker.george

Příčí se mi říct, že se mi to líbilo, nebo dokonce napsat, že jsem si to krásně užil. Je to totiž daleko od pravdy, ačkoliv se jedná o dobré drama, které stojí za zhlédnutí. Hraná část se snaží být plnohodnotná a ukázat příběh, který by strhl pozornost sám o sobě, ale na dokumentární polovinu se žel nechytá. A to ani kdyby se lépe vyšperkovala, naštěstí historickým ukázkám nijak nepřekáží, a tak jsem už po několikáté trnul nad tím, co děsivého se dělo a klidně se může při vhodných okolnostech opakovat. ()