Podivuhodné příběhy

Luxembursko / Belgicko / Španielsko / USA, 2014, 70 min

Réžia:

Raul Garcia

Predloha:

Edgar Allan Poe (poviedka)

Christopher Lee (rozprávač), Julian Sands (rozprávač), Guillermo del Toro (rozprávač), Roger Corman, Stephen Hughes, Cornelia Funke, Bela Lugosi (a.z.)

Každá z pěti částí celovečerního animovaného filmu adaptuje jinou povídku Edgara Allana Poea. A každý segment je ztvárněný odlišným grafickým stylem, který odpovídá atmosféře daného příběhu. Jsou inspirovány výtvarnými přístupy umělců, jejichž styl nejlépe vyjadřuje psychologickou hloubku a složitost Poeova temného vesmíru. Také metody a techniky animace se v každé části liší. Jsou zde použity textury, renderovací techniky, zbarvení a kombinace 2D a 3D pozadí i 3D animace k unikátnímu vykreslení psychologických dobrodružství Poeových postav, které vyvěrají z těch nejtemnějších zákoutí jeho morbidní představivosti. (Cinemax)

Ryuuhei

Co vím jistě, že mi tvorba E.A.Poea absolutně nesedla. Bylo to vůbec mé první setkání s autorovou tvorbou, respektive adaptací a musím říct, že něco tak divného jsem už chvíli neviděl. Popravdě jsem nepochopil pointu ani jednoho příběhu a smysl mi celkově dávaly maximálně dva a to ještě s přihmouřenýma očima. Vizuální styl musím uznat, to je unikát, v každém příběhu jiný a na 3D animaci vypadající opravdu skvěle a umělecky (radost pohledět na do detailu vymazlené a perfektně ostré HD). Ale jinak nevím, co jsem to vlastně viděl a ani to moc vědět nechci. Kousek pro fajnšmekry, případně skalní fanoušky autora. ()

darkrobyk

Zánik domu Usherů, Zrádné srdce, Případ pana Waldemara, Jáma a kyvadlo, Maska rudé smrti. Poe (jako havran) rozpráví na hřbitově se Smrtí, kterou je fascinován, ale které se současně bojí. Během rozhovoru jí vypráví příběhy, co napsal. Pro znalce povídek půjde spíše o sled obrázků doplňujících jim známé. Do čtvrté povídky jsem si tedy jen opakoval v hlavě. Pak přišla pátá (jedna z mých velmi oblíbených). Její skvělé výtvarné zpracování si zaslouží minimálně dvě hvězdy navíc. Maska rudé smrti mě nadchla po všech stránkách a vyplatilo se na ni počkat! p.s. lepší jsou jen Cormanovy adaptace s V.Priceem, ten mi tu jediný chyběl... ()

kaylin

Krásná ukázka toho, že animace může mít hororový potenciál, pokud se toho chopí dobrý kreslíř a pokud se nebojí atmosféry. A Raul Garcia se skutečně nebál. Jeho "Maska rudé smrti" je naprosto úchvatná a má dokonalou atmosféru spojenou se skvělou kresbou. I ostatní povídky jsou dobré, ale tahle na závěr mě prostě dostala. ()

Mr.Sombrero

Neobvyklé zpracování povídek slavného spisovatelského mága, které bych ale doporučil spíše fandům a čtenářům vyobrazených příběhů. Každá povídka má vlastní styl animace a specifického vypravěče, z nichž bych nejvíce vyzdvihl výborného Christophera Lee u první povídky o panství Usherů a Guillerma del Tora u Jámy a kyvadla. Na snímek jsem narazil náhodou, jako fanouška Poeovy tvorby mě příjemně překvapil. 75% ()

filmmovier

Film, o kterém jsem nevěděl a který mě ohromně přkevapil a neskutečně potěšil. Výživná záležitost po všech stránkách - jak výtvarně, tak herecky. Každá povídka je animačně skutečně nesmírně zajímavá, snad jen styl Jámy a kyvadla mi příliš nesedl, ovšem obzvlášť bych vypíchl vynikající výtvarnou stránku u Zrádného srdce a u Masky rudé smrti, která vlastně stojí celá jenom na tom. Vypravěčsky je to taky zážitek - poslouchat Christophera Leeho a Belu Lugosiho (díky za něj) je skutečně nesmírná lahůdka, ale ani Sands v panu Valdemarovi a Del Toro v Jámě nezklamali. Hřbiovní předěly s Havranem Poem a Smrtí jsou plné zajímavých myšlenek a také stojí za to. Přátelé, tohle je nejlepší zpracování Poea, jaké jsem kdy viděl (a to jsem veliký fanda Price-Cormanovek). Je to v podstatě jen vizuální doprovod k téměř nezkráceným povídkám, ale ono je to tak vlastně asi nejlepší a navíc je ten vizuál tak luxusní, že jsem z toho bylu vytržení skutečně od začátku do konce. A tím, jaký je každý příběh jiný, to navíc nemělo šanci nudit. A už jsem říkal to o těch vypravěčích? Fakt luxus s luxusní hudbou. A i ten Vincent Price tady vlastně tak trochu je (ale neřeknu kde), takže tady je vlastně vše, co má správný Poe mít. Jasných 100%. ()