Z Borotína až na Sněžku

(študentský film)
  • USA Our ex-Prime Minister and ex-President Václav Klaus (festivalový názov)
všetky plagáty

Václav Klaus. Předseda vlády ČR (2. 7. 1992 – 1. 1. 1993, 1. 1. 1993 – 4. 7. 1996, 4. 7. 1996 – 2. 1. 1998)Pátrání po Václavu Klausovi a po stopách, které zanechal v dějinách České republiky. Hledání s osobnostmi, které se s ním střetly v přelomových okamžicích jeho kariéry. A navzdory lidem, kteří Václava Klause obklopují dnes. (FamuFest)

Radko

Profil politika Václava Klausa, dvojnásobného predsedu českej vlády, predsedu dolnej komory parlamentu. A dvakrát si strihol aj funkciu prezidenta. Osobnosť s rozhľadom a myšlienkami, často kontroverzne vnímanými. Dalo by sa povedať - rodený politik, ktorý od revolúcie len tvoril politiku a striedal kadejaké vysoké ústavné funkcie. Žiaľ, o tom, ako sa mu to podarilo, čo na to jeho svedomie a podobne, to sa divák od Klausa priamo nedozvie. Od jeho dobových súputníkov len nevýznamné plkanice typu: je toto ten strom pod vilou Tugendhat, kde kedysi kecali Mečiar s Klausom o rozdelení Česko-Slovenska? Najvýraznejšou charakteristikou Klausa je jeho nedostupnosť. Zdá sa, akoby tu nešlo ani tak o to stretnúť sa s Klausom, ako sa s ním nestretnúť. Od toho sa odvíja koncept: ľudia okolo politika a ich názor. A tak to aj vyzerá: spomienky sú slabé, hlavná postava chýba, rovnako tak aj nejaká nová informácia, či zaujímavý názor. Celá koncepcia mi prišla tak narýchlo zbuchnutá, v štýle: improvizujme čo to dá, veď nás za pochodu (alebo tesne pred ním) niečo napadne. Toto sa dá kľudne pri balení chlapov, či dámskej jazde, pri nakrúcaní filmu to väčšinou dopadne katastrofálne. ()

klukluka

Asi na to uplatňuju trochu jiná kritéria, než na dokumenty Michaela Moorea, když tomu dávám 4 hvězdičky, ale beru to tak, že: 1. Petra Nesvačilová mi vždycky byla hrozně sympatická, 2. Je mi sympatická čím dál víc, 3. S dokumentem měla evidentně dost práce a zjevně si na něm dala záležet - odvozuji to například od jejího výběru respondentů, to byla celkem 1.liga Klausovy éry, 4. Byla to studentská hříčka a těžko od toho čekat nějaké převratné objevy, ale o Václavu Klausovi léta páně 2014 to určitě něco vypovídá - minimálně to, že se stal už definitivně institucí, která milostivě poskytuje rozhovory pouze jiným podobně důležitým institucím. Buďme alespoň (kvůli Klausovi) rádi, že když u něj někdo zažadoní o selfíčko, nenastoupí Macinka s kasičkou. P.S.: Standa Gross Jana Látala ale vážně jiná liga. To každopádně. P.S.2: Po pěti dílech snižuji na 3, vážně se z toho dalo vymáčknout víc. Ale chyba je v celkovém pojetí cyklu. Někdo k tomu přistupoval naprosto seriózně a zodpovědně, někdo z toho měl tak trochu bžundu, to je pak těžký... ()

Mara97

Je škoda toho negativního vyznění, že Klaus dává rozhovory jen těm, kdo se mu hodí do krámu. Ale tak to není, spíše už je znechucen tou kritikou, které je na jeho osobu více, než by bylo zdrávo. To neznamená, že ale Nesvačilová pojala dokument (klausovsky řečeno) nedobře, ve filmu je hodně zajímavých rozhovorů o samotném VK, kde je řečeno několik věcí, které by se o něm měly všeobecně vědět, aby ta kritika jeho osoby nebyla tolik destruktivní namísto konstruktivní - např. že VK šlo vždy o lidskou svobodu - to se projevuje i v současných dnech pandemie. Nikdo vlastně není takový liberál ohledně lidských svobod, nenechá určovat zelené, epidemiology, liberály, co je správné - protože to již onu svobodu omezuje. ()