Klenoty naší krajiny - Série 2 (2016) (séria)

Orlické hory (S02E04)

(epizóda)

Chráněná krajinná oblast Orlické hory byla vyhlášena 28. prosince 1969 a rozkládá se na dvou stech čtyřech kilometrech čtverečních. Jedná se o pozoruhodně zachovalý krajinný celek tvořený hřebenem Orlických hor, svahy před a za hlavním hřebenem a malebným podhůřím. Nejvyšším vrcholem Orlických hor je Velká Deštná se svými 1115 metry nad mořem, průměrná nadmořská výška je 789 metrů. Je tady 13 přírodních rezervací, dvě národní přírodní rezervace Trčkov a Bukačka a 6 přírodních památek. Pozoruhodná jsou rašeliniště se vzácnými rostlinami a výjimečným biotopem. Ojedinělá je i místní lidová architektura, již ovlivnil německý živel, který v takzvaném Zaorlicku hrál až do odsunu po druhé světové válce významnou roli. Co se týče sportovních aktivit, za nimiž se lze do Orlických hor vypravit, přijde si na své snad každý. Jsou tady sjezdovky, hřebeny pro krásné výlety na běžkách, na kole či pěšky. Užijí si tady i vodáci, ale hlavně je to krajina jako stvořená pro nádherné a přitom poučné výlety. Uvidíte spoustu přírodních zajímavostí, ale dotknete se tady i historie. (Česká televize)