Westworld

• Česko Westworld (viac)
Sci-Fi / Thriller / Western / Dráma / Mysteriózny
USA, (2016–2022), 35 h 28 min (Minutáž: 48–91 min)

Tvorcovia:

Lisa Joy, Jonathan Nolan

Hudba:

Ramin Djawadi

Anthony Hopkins, Jeffrey Wright, Sidse Babett Knudsen, Evan Rachel Wood, James Marsden, Thandiwe Newton, Ed Harris, Shannon Woodward, Luke Hemsworth (viac)

Seriál inspirovaný stejnojmenným filmem z roku 1973, který napsal a natočil Michael Crichton, pojednává o futuristickém zábavním parku obydleném robotickými bytostmi. Vítejte ve Westworldu! Poznejte svět, který uspokojí všechny vaše touhy... Dramatický seriál z produkce HBO je temnou odyseou, která nás zavede do počátku umělého vědomí a evoluce hříchu. Westworld nám představí svět, kde se protíná blízká budoucnost s minulostí, s níž se dá dle představivosti manipulovat. Svět, ve kterém lze splnit každou lidskou touhu, ať už ušlechtilou, nebo zvrhlou. (HBO Europe)

Recenzie používateľa kenkaku k tomuto seriálu (19)

Westworld (2016)

První série: **** Skoro... skoro to bylo. Námět výborný, tempo servírování odpovědí akorát a závěr patřičně poutavý. Série má vypilované dialogy, je potřeba opravdu vnímat a přemýšlet téměř nad každou větou, aby se vše krásně propojilo. Bohužel tu máme i temné stránky. Volba herců. Jeden by řekl brilantní a taky je, na 90%. Aby nejvýznamnější zvrat fungoval na 100%, musel by Williama hrát jiný herec. Co také vůbec nepůsobí dobře je "haprování pravidel" (jak je možné, že funguje to pouze "hosta" nelze zabít? Když "host" někoho podřízne, jak ví, že to také není host? Pokud je park detailně monitorován, jak je možné, že se dějí některé věci s "hosty" a nikdo nezasáhne?). Je toho prostě relativně hodně u čeho prostě člověk musí akceptovat "je to jak to je". A to je škoda. Chápu, že takhle složitý děj a linky není lehké udržet. Přesto vše jsem seriál už viděl 2x a vychutnal si drobné detaily, které prostě napoprvé nelze absorbovat. Druhá série: *** Propad. Začíná to slibně. Náhled do "kolonie" a k Samurajům je úžasný. Řekl bych dokonce, že i nejlepší částí řady. Jakmile se ale série přehoupla do druhé poloviny, byla to tragedie. Bohužel ta snaha vycucat z tématu ještě něco navíc je znát a ten chaos a překombinovanost je opravdu otravná. Díl "s indiánem" naprosto o ničem. Navíc chybí "závěr". Závěr v tom smyslu v jakém končila první řada. Rozkrytí precizního a jasného přepínání mezi časovou liní "současnost", "před 30ti lety" a "před 35ti lety"... tady je to už jen bordel. Navíc se znatelně ubralo na syrovosti = nastává posun k mainstreamu (jako ve trůnech). Třetí série: ** je už totální bordel... Čtvrtá série: *** Průměr s odřenýma ušima. Scénář se křečovité snaží všemu dat smysl, propojuje události z předchozích řad a myslí si, že obnoví kouzlo první unikátní série. Nejde mu to. Částečně to sice funguje, ale v detailech selhává a děj celkově nedává moc smysl. Více u jednotlivých epizod. ()

Labyrint (2016) (S01)

Skoro... skoro to bylo. Námět výborný, tempo servírování odpovědí akorát a závěr patřičně poutavý. Série má vypilované dialogy, je potřeba opravdu vnímat a přemýšlet téměř nad každou větou, aby se vše krásně propojilo. Bohužel tu máme i temné stránky. Volba herců. Jeden by řekl brilantní a taky je, na 90%. Aby nejvýznamnější zvrat fungoval na 100%, musel by Williama hrát jiný herec. Co také vůbec nepůsobí dobře je "haprování pravidel" (jak je možné, že funguje to pouze "hosta" nelze zabít? Když "host" někoho podřízne, jak ví, že to také není host? Pokud je park detailně monitorován, jak je možné, že se dějí některé věci s "hosty" a nikdo nezasáhne?). Je toho prostě relativně hodně u čeho prostě člověk musí akceptovat "je to jak to je". A to je škoda. Chápu, že takhle složitý děj a linky není lehké udržet. Přesto vše jsem seriál už viděl 2x a vychutnal si drobné detaily, které prostě napoprvé nelze absorbovat. ()

Dveře (2018) (S02)

Propad. Začíná to slibně. Náhled do "kolonie" a k Samurajům je úžasný. Řekl bych dokonce, že i nejlepší částí řady. Jakmile se ale série přehoupla do druhé poloviny, byla to tragedie. Bohužel ta snaha vycucat z tématu ještě něco navíc je znát a ten chaos a překombinovanost je opravdu otravná. Díl "s indiánem" naprosto o ničem. Navíc chybí "závěr". Závěr v tom smyslu v jakém končila první řada. Rozkrytí precizního a jasného přepínání mezi časovou liní "současnost", "před 30ti lety" a "před 35ti lety"... tady je to už jen bordel. Navíc se znatelně ubralo na syrovosti = nastává posun k mainstreamu (jako ve trůnech) ()

Parce Domine (2020) (S03E01)

Tak nějak nevím. Nové postavy + dolování z paměti závěr překombinované druhé řady ničemu moc nepomáhá. Nevidět po epizodě “film o filmu” byl bych totálně v háji. ()

Zimní linie (2020) (S03E02)

Tak tomuhle říkám mazec. Tak nějak chápu, že se budeme věnovat celou epizodu jiné postavě a NIKOHO z první řady prakticky neřešíme. Navíc “warworld”? Ten mě dostal. Plus posun v servírování odpovědí... pozn. ta třešinka na dortu ve formě “otření se” o Trůny (pojmenované takticky jako park #4) je doslova geniální. ()

Absence pole (2020) (S03E03)

Další epizoda a fokus na další postvu. U mě ta nejméně zajímavá ba dokonce vrcholně otravná. Po “warworldu” a mrknutí na “park #4” přiliš propad. ()

Matka vyhnanců (2020) (S03E04)

Jako fakt? Série je v polovině a servíruje nejnudnějši, nejchaotičtější a nejotravnější epizodu celé historie westworldu. Jediná informace co stojí za zmíňku je klonování Dolores (ano, klidně to vykecám a jsem zvědav kolik lidí to posadí na zadek). A to má aktuálně nejvyšší hodnocení z celé série (?!) a všichni nad ni chrochtají blahem. ()

Žánrovka (2020) (S03E05)

Velmi slušnou epizodu (z pohledu poměru kecy-chaos-akce) ničí zbytečné artové cvičení (Wagnerovi Valkýry do honičky elekto-aut), ktetě nijak děj neposouvá. Jen dává šanci intelektuálům si zamlaskat i u tak nízké podívané jako je tupá přestřelka. ()

Dekoherence (2020) (S03E06) odpad!

Jako opravdu není co vyprávět že musím sledovat psycho-sezení Williamů? Navíc ještě více podtrhující nevhodnost výběru herců jedné postavy (dítě nemá bradavice na tváři, pak se mu zázrakem vyraší a na stará kolena zase zmizí...). Asi zcela běžné jsou nehořlavé obleky a teorie multiplikované Dolores dostala zásdní trhliny v logice. Seriál se prostě začíná opájet sám sebou a kouzlo propracované podívané je pryč. ()

Volný pěšec (2020) (S03E07)

Jedna ze solidnějších epizod. Konečně alespoň vím proč musím čumět celou řadu na Caleba. Vše do sebe sice ještě nezapadlo, ale otázka je zda po tom všem to není vlastně uplně jedno. ()

Teorie krize (2020) (S03E08)

Teda děti… ta scéna na mostě byla více než komická :D. Zbytek je tak divně uplácaný, že mi už bylo i jedno kdo vlastně vyhraje (a proč to vlastně dělá). V tom naprosto debilně nafouklém ději (celé série) se komplet ztratila pointa “proč vlastně?”. A ta debilní potitulková scéna to jen potvrzuje. ()

Auspicia (2022) (S04E01)

Bezva. Takže po dvou letech se dívám má něco co (opět) nedává smysl. Motivace postav? Ani ťuk. Navíc ten scénář epizody: Vzhledem k tomu, že jsem se nedočkal rekapitulace, nechápu jestli události 3 řady jsou tedy důležité nebo ne. Asi ne. Najednou bum, máme tu Mave co vzpomíná na události třetí řady (OK tedy, asi jsou) včetně událostí, které si nevybavuju (Caleb to dostal!?) a dozvídáme se, že uplynulo 7 let. Pak je tu Dolores (co se jmenuje jinak). Její linka je totální bizár. Seriál už mě zase sere. To se nemohli poučit předchozí řadou a vyhodit toho debila co píše scénář? Seriál měl prostě zůstat jen u první řady. ()

Well Enough Alone (2022) (S04E02)

Seriál se evidentně rád opájí v nekonečných žvástech a náhodnou rotací známých postav (bez jakékoliv logiky proč), viz Arménská bodlinka. Z toho co se děje odkrývá opravdu ne moc a proto stále motivy postav (nebo co se děje) zůstává tajné jako tajná služba… ()

Annees Folles (2022) (S04E03)

Tak samozřejmě. Náhodné skládání záběrů za sebe a vrazit tam známý xicht (bez logiky samozřejmě) doplněné oduševnělou konverzací. To musí stačit. Mám pocit, že prvních 7 minut je čirou esencí “nového” Westworldu. Tak si chrochtejte a já si budu v klidu vzpomínat na to, proč jsem se na seriál vůbec začal v roce 2016 dívat. Celá epizoda je jen o recyklaci již viděného a doslova nic nového se nedozvíme (ta moucha je i v titulcích! Jaký šokující zvrat). Za mě tedy opravdu žádné “otáčky nenabíráme”, jen se jede lacině podle očekávaného konceptu. Nicméně lepší než předchozí dvě epizody určitě. ()

Generation Loss (2022) (S04E04)

Ta recyklace postav je už celkem trapná. Buď totiž jde o brutálně okatý spoiler od scénáristů, nebo neskutečnou debilitu korunovanou leností vymyslet něco originálního (ve snaze vyrovnat se první řadě) a potvrzuje to i hra s časem. Je to ale rozhodně lepší než v minulé řadě. ()

Zhuangzi (2022) (S04E05)

To zase bude chrochtání a mlaskání jaká je to bomba a jak WW prostě jede... nejede. Sledujeme jen linku Dolores. Jak se minule ignorovala, tak teď se z ní nehneme. Každopádně, díky tomu by se klíčové dění epizody šlo sestříhat v klidu do 10ti minut. Zbytek jsou jen ubohé řeči, kterýma se scénář snaží odpoutat pozornost od okatého kopírování Matrixu. ()

Fidelity (2022) (S04E06)

To, že epizoda začne něčím co naprosto nesouvisí s epizodou minule (a je příběhově zcela zbytečná ztráta času), je už standard. Nějaké nové postavy… no big deal. Pak se dostáváme (konečně) zpět k linii Mave. Ta totiž jako jediná skrývá potenciál v tom aby se děj pohnul. Bohužel tam nezůstaneme na dlouho, protože je třeba míchat guláš (a tlemit se jak děsný mind-fuck se to zase chystá) přichází Caleb. Upřímně ta 25 minuta vše totálně posrala (a jasně, vykecávej se s pistolí v ruce). Jako celek nic víc než průměr ze kterého jsem měl pocit, že koukám místo Matrixu na Hranu zítřka. ()

Metanoia (2022) (S04E07)

Seriál jde s každou epizodou víc dolů. To že se kopíruje kde může (ta inspirace harvesterem - včetně zvuku - je nebetyčná) a scénář se v těch kličkách začíná ztrácet. Jako vážně odkazujete na druhou řadu? A ten poslední (rádoby) mind-fuck akorát vše zabil. Dolores není viděť? A jako s kým se celou dobu bavila? ()

Que Será, Será (2022) (S04E08)

Bravo… celá linka s Dolores spláchnuta na úroveň idiocie během 4 minut. Ve všech těch hrátkách se scénářem úplně zmizela hlavní linka. Primární motivace postav a jádro pudla: co je vlastně základní dějová linka a proč se postavy chovají jak se chovají. V detailech selhává naprosto vše (jak může robůtek vyjmout svoji perlu = odpojit řízení mechaniky a rozmáčknout? Není náhodou perla to co ho ovládá?) Dál… Koho vlastně má Dolores testovat? Lidi? (z virtuální to bude celkem výzva). Robůtky v Dálavě? (a ty jako potřebuji test na co?). Epizoda končí totální lobotomií s příslibem další řady. Bohužel nechápu proč by vůbec měla být. ()

Jason Bateman natočí netradiční western

Jason Bateman natočí netradiční western

31.01.2023

Žánr sci-fi westernů proslavil filmový Westworld z roku 1973, nutno ovšem podotknout, že od té doby se objem filmů v tomhle žánru příliš nezvětšil, v 2011 navíc fandové dostali obří facku v podobě… (viac)

Seriál Westworld byl nečekaně zrušen

Seriál Westworld byl nečekaně zrušen

05.11.2022

Přestože měli tvůrci seriálového Westworldu Jonathan Nolan a Lisa Joy potvrzenou pátou a finální řadu jejich sci-fi seriálu, HBO od plánů nakonec upustila a projekt tak byl oficiálně zrušen. Popravdě… (viac)

Seriálový Last of Us až v roce 2023

Seriálový Last of Us až v roce 2023

17.02.2022

Špatné zprávy pro fanoušky herní série The Last of Us. Šéf programu HBO Casey Bloys totiž čerstvě upřesnil, kdy si myslí, že diváci uvidí očekávanou seriálovou adaptaci od Craiga Mazina (Černobyl) a… (viac)

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

09.01.2022

Jonathan Nolan, bratr slavnějšího Christophera Nolana a zároveň zkušený televizní veterán, jenž má na kontě věci typu Lovci zločinců nebo v titulku zmiňovaný Westworld a rovněž pomáhal psát scénáře k… (viac)