Westworld

• Česko Westworld (viac)
Sci-Fi / Thriller / Western / Dráma / Mysteriózny
USA, (2016–2022), 35 h 28 min (Minutáž: 48–91 min)

Tvorcovia:

Lisa Joy, Jonathan Nolan

Hudba:

Ramin Djawadi

Anthony Hopkins, Jeffrey Wright, Sidse Babett Knudsen, Evan Rachel Wood, James Marsden, Thandiwe Newton, Ed Harris, Shannon Woodward, Luke Hemsworth (viac)

Seriál inspirovaný stejnojmenným filmem z roku 1973, který napsal a natočil Michael Crichton, pojednává o futuristickém zábavním parku obydleném robotickými bytostmi. Vítejte ve Westworldu! Poznejte svět, který uspokojí všechny vaše touhy... Dramatický seriál z produkce HBO je temnou odyseou, která nás zavede do počátku umělého vědomí a evoluce hříchu. Westworld nám představí svět, kde se protíná blízká budoucnost s minulostí, s níž se dá dle představivosti manipulovat. Svět, ve kterém lze splnit každou lidskou touhu, ať už ušlechtilou, nebo zvrhlou. (HBO Europe)

Recenzie používateľa Martrix k tomuto seriálu (26)

První výtvor (2016) (S01E01)

Už od velmi působivé počáteční znělky je jasné, že jde o "Áčkový" seriál, kde se nebude na ničem šetřit a půjde se do detailů. Lehce matoucí začátek(pokud jste si nečetli, o čem to vlastně má být), velmi rychle vystřídá vcelku cynické prozření a přesto v závěru zůstane ve většině diváků dostatek zvědavosti, aby si počkali na pokračování. Směrů kudy se vydat, je vcelku dost a od Nolana se dá čekat všechno, jen ne klišé a neoriginalita. Kombinaci sci-fi, westernu a thrilleru, má většina diváků spojenou s blbostí jako jsou Kovboji a vetřelci, nebo v lepším případě s Firefly, ale tady to vypadá spíš na konkurenci pro seriál, jako jsou Humans...i když o dost drsnější...což mi dělá velikou radost. Velmi dobrá režie a kamera, precizně zapracovaná hudba...atmosféra tady jistě je a pokud se bude úroveň dokonce zvedat...máme tady krásný dárek na konec roku. Pro sci-fíky, kteří mají rádi vše kolem UI a robotů a nebolí je přemýšlet, je to povinnost. ()

Pod slupkou (2016) (S01E02)

Nolan v plné parádě, není důvod držet se s hodnocením zpět. Nic není ponecháno náhodě...vše funguje jak má. Od scénáře, přes herce, až po detaily, kterých by si nevšimnul ani profesionální šťoural. ()

Noci vstříc (2018) (S02E01)

Westworld není seriál, na jehož pokračování bych se vysloveně těšil a nemohl se ho dočkat. Přesto uznávám obrovské kvality, které má. Navíc jde o můj oblíbený žánr, takže bylo jasné, že se na druhou řadu podívám. Nicméně oddaloval jsem okamžik, kdy se sledováním začnu. Takže proč se vědomě vyhýbám kvalitnímu sci-fi? Je to těžké "čtení"? Spousta řečí a žádný humor? Samé střílení a žádné emoce? Chybí postava, které by člověk fandil? Od všeho něco. Jestliže v Humans dostáváte spoustu podnětů k zamýšlení se, tak tady už dostáváte myšlenky naservírované a tvůrci se vám snaží vysvětlovat, co a proč se děje. Westworld je hodně na efekt...tak trochu to vypadá, že někdo zatlačil, aby bylo vše přímočařejší a jednodušší. V této epizodě sledujeme, jakými cestami se asi bude následující řada ubírat. Za pomocí flashbacků poskakujeme na časové ose podobně, jako v první řadě. Sledujeme Bernarda, který se hledá, také tažení Dolores proti hostům, ale i černého kovboje, který přijmul novou výzvu, nebo Maeve na cestě za svou dcerkou. ()

Shledání (2018) (S02E02)

Opět sledujeme více dějových linek, navíc některé poházené na časové ose. Hodně prostoru tentokrát dostává Dolores, která má vcelku zajímavé ambice. Jinak se ale nestalo nic zajímavého a dokonce ani jako "půdupřipravující" epizoda, to nebyla žádná sláva. Ale uvidíme. Nicméně scénáristická kvalita šla dolů a ta snaha neobtěžovat diváky přemýšlením, mi moc nevyhovuje. ()

Virtu e Fortuna (2018) (S02E03)

Tahle epizoda nejspíš definitivně pohřbila moje naděje, že se z Westworldu nestala jen drahá kostýmovka, která je jen na efekt. ()

Hádanka sfingy (2018) (S02E04)

Výborná epizoda, která dává zapomenout na ty předchozí, které se daly označit za minimálně rozporuplné. Pokud to bude tímto stylem pokračovat dál, velmi rád poupravím moje předchozí tvrzení, že zatím je vše jen na efekt. Dnes to mělo hloubku a pár scén bylo vysloveně skvělých. Ed Harris byl jednoznačně králem tohoto dílu a jeho postava narozdíl od Bernarda roste. ()

Akane No Mai (2018) (S02E05)

Předlohu neznám, ale směr jakým se ubíhá druhá řada, se mi nelíbí. Je to jako exkurze po hollywoodských kulisách. Tématické parky měly obohatit dosavadní westernovou kulisu, ale opak je pravdou. Je to jen laciná show, ani ne příliš věrohodně ztvárněná na to, že bych si užil aspoň ten efekt. Souboj s ninji byl až směšný. Přestože je pořád pro mě i spoustu jiných lidí svět starověkého Japonska přitažlivý, v tomto podání to bylo podivně vyumělkované. ()

Fázový prostor (2018) (S02E06)

Tak jako ve většině seriálů, i tady sledujeme několik linek, které se občas prolnou, někdy nás zavedou na začátek jiné linky, prostě klasický scénáristický copánek. V této epizodě je několik velmi dobrých momentů v každé ze tří hlavních linek, ale ta rádoby japonská, to je škvár, který celý díl sráží minimálně o jednu hvězdu. Přitom postava Maeve je vcelku fajn. Škoda, mělo to potenciál na plnou palbu, takhle jsou to ale hooodně odrbané 4* ()

Les Écorchés (2018) (S02E07)

Scénáristům chybí koule, takže i když dojde ke střetům, které mají končit jasnou smrtí, nakonec nemají odvahu stáhnout některé figury z oběhu. I díky tomu se začínají kupit logické minely. Navíc to celé začíná být díky poskakování ve vzpomínkách a čase docela chaotické. Nicméně ta "repointa", týkající se toho, k čemu vlastně Westworld slouží doopravdy, ta mě potěšila. Takže i přes tu zbabělost, nebo neschopnost pořádně se do toho opřít, dám ošoupané 4 hvězdy. ()

Kiksuya (2018) (S02E08)

Nápady jsou občas fajn, příběh taky není úplně blbej, ale jako celek je to nesourodé a díky nevěrohodnému chování některých postav a obecně několika velkým nesrovnalostem v logice celého konceptu Westworldu, je to pro mě spíš zklamání. Možná je to díky vysoko nastavené laťce předchozí řady, nebo tím, že souběžně sleduji extra kvalitní seriály a ve srovnání s nimi prostě Wesworld neobstojí(např. Humans). ()

Úběžný bod (2018) (S02E09)

Sedmé epizodě jsem vyčítal, že tvůrci nemají koule na to, aby nechali postavy zválcovat příběhem tak, aby to dávalo smysl. Dnes to trochu napravili a dokonce rozehráli linky na čtvrtou řadu. Nicméně pořád zůstává dost výhrad vůči nevěrohodnému chování postav. Ale třeba tato epizoda, už má parametry blížící se předchozí řadě. ()

Pasažéři (2018) (S02E10)

Místy nepřehledné, tvůrci nabízejí několik point, z nichž uspokojivé jsou možná dvě. Celkově beru druhou řadu spíš jako zklamání, první byla v mnoha ohledech lepší. ()

Parce Domine (2020) (S03E01)

Skvěle to vypadá, režii nelze vytknout ani vteřinu, herci si odvádí svoje a scénář...opět se splétá několik příběhů, aby se ve správný okamžik prolnuly a přestože známe motiv, Nolan si diváka vodí stejně zručně, jako program napsaný pro loutky z Westworldu. Na to, že je to sci-fi seriál, s poměrně profláknutou linkou o vzpouře UI, je to opravdu velká palba a to jsme v první epizodě. Pro milovníky tématu UI, jsou poslední roky velkou seriálovou Nirvánou..Westworld, Humans..teď běží i Devs ()

Zimní linie (2020) (S03E02)

No do háje...jen tato epizoda dělá z filmů jako je Matrix, nebo Terminátor, večerníček pro prcky. Ti co kňučí, že je to překombinované...kdyby všichni uvažovali jen lineárně, nejspíš by lidstvo pořád házelo kamení na mamuty. Mozek je od toho, aby se používal. Díky bohu za inteligentní filmaře, jakými Nolan a Joy jsou a díky bohu za jejich víru, že má smysl namáhat se s vícevrstvými scénáři. ()

Matka vyhnanců (2020) (S03E04)

Připomíná mi to ty nejlepší epizody z Game of Thrones. Originální, plné zvratů a vnitřní dynamiky se silnými postavami, které mají věrohodné motivy pro své konání...prostě vrchol scénáristického, i režisérského umu. Teprve čtvrtá epizoda a už teď se děje tolik věcí.... . Přitom se tvůrci ani v nejmenším nevykrádají...dokonce i způsob vyprávění je odlišný od předchozích řad. Je to hodně dávno, kdy jsem u nějakého seriálu netrpělivě čekal na pokračování. Tohle je vrchol nejen v žánru, ale obecně seriálové tvorby. ()

Žánrovka (2020) (S03E05)

Eeee, sakra...v případě Westworldu mám raději ten soustředěný a chirurgicky přesný scénář, jaký měly předchozí epizody. Droga Žánrovka mě po té luxusní čtvrté epizodě dost otrávila. Tyhle tripové výlety mě prostě ve filmech většinou nebaví. Navíc mi tam zaskřípalo, že Dolores schytala několik kulek a ani nemrkla, kdežto ve druhé epizodě skončila v sanitce. Tvůrci se v tom začínají dost motat. Pokud má umělá inteligence lidské motivy a touhy...není to zrovna vrchol originálního přístupu. Jsem velký fanoušek Nolana i Joy, ale ne nekritický. Přesto... i tentokrát je tady silný moment s přesahem. Snad byla tato epizoda jen úlet a tvůrci mají připraven závěr, který bude stát za to. ()

Teorie krize (2020) (S03E08)

Pokud máte rozporuplné pocity z nepříliš uspokojivého závěru...možná jste se přestali dívat, jakmile se rozběhly titulky. Pokud se podíváte na dvě potitulkové scény, bude to lepší. Bernard měl v této řadě prazvláštní roli a jeho linie mi připadala zcestná, ale nejspíš se dočkáme vysvětlení v další řadě. Údajně mají tvůrci nápad na šest řad...proč ne, pořád zbyly postavy, které mají co nabídnout . A já jsem rád. Protože i když je úroveň jednotlivých epizod kolísavá, pořád není ani jedna z nich průměrná. Nejsem tedy vysloveně zklamaný, ale trochu mě mrzí, že si tvůrci to nejlepší nenechali na konec. Byť finální pasáž s Dolores, kde vysvětluje svoje pohnutky...jsem rád, že tvůrci nezklouzli ke klasickým šablonám. PS: Zatím může tento seriál sloužit jako prequel pro Terminátoří univerzum a s trochou pomoci, klidně i pro to Blade runerovské...příznivci UI musí plesat. ()

Auspicia (2022) (S04E01)

Od třetí řady uplynula dlouhá doba, ale nějak jsem neměl chuť si ji pustit, abych si osvěžil paměť.. Trochu jsem doufal, že tvůrci divákovi připomenou...ja vím, bylo to naivní. Nepřipoměli. Ale i s tím málem, co mi v paměti zůstalo, jsem si vystačil. Základ zápletky je totiž zřejmý. Vrací se všechny postavy, některé sice v jiných rolích, takže hra bude trochu jiná, ale v principu jde zase o to samé. Pomsta a touha ovládnout svět. A pořád je to moc kvalitní podívaná s opravdu zajímavými momenty. Tvůrci pořád umí zaujmout a přimět vás, pustit si hned další epizodu. Ale není v tom radost, napětí a očekávání, jako jsem měl v prvních dvou řadách. Jen zvědavost a hlad po kvalitní sci-fi. Rozjezd solidní. ()

Well Enough Alone (2022) (S04E02)

Tolik úsilí a prostředků, do okázalé nudy. Cílovka třetí a této řady, není ta samá, jako prvních dvou. Já vlastně jedu jen na setrvačnost, protože mám Westworld spojený s inteligentní sci-fi, kde proti sobě stojí UI vs zlí lidé a současně lidé vs naštvaná UI. To se sice nezměnilo, resp. bohužel se to moc nezměnilo. ()

Jason Bateman natočí netradiční western

Jason Bateman natočí netradiční western

31.01.2023

Žánr sci-fi westernů proslavil filmový Westworld z roku 1973, nutno ovšem podotknout, že od té doby se objem filmů v tomhle žánru příliš nezvětšil, v 2011 navíc fandové dostali obří facku v podobě… (viac)

Seriál Westworld byl nečekaně zrušen

Seriál Westworld byl nečekaně zrušen

05.11.2022

Přestože měli tvůrci seriálového Westworldu Jonathan Nolan a Lisa Joy potvrzenou pátou a finální řadu jejich sci-fi seriálu, HBO od plánů nakonec upustila a projekt tak byl oficiálně zrušen. Popravdě… (viac)

Seriálový Last of Us až v roce 2023

Seriálový Last of Us až v roce 2023

17.02.2022

Špatné zprávy pro fanoušky herní série The Last of Us. Šéf programu HBO Casey Bloys totiž čerstvě upřesnil, kdy si myslí, že diváci uvidí očekávanou seriálovou adaptaci od Craiga Mazina (Černobyl) a… (viac)

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

09.01.2022

Jonathan Nolan, bratr slavnějšího Christophera Nolana a zároveň zkušený televizní veterán, jenž má na kontě věci typu Lovci zločinců nebo v titulku zmiňovaný Westworld a rovněž pomáhal psát scénáře k… (viac)