Westworld - The Choice

(séria)
Sci-Fi / Thriller / Western / Dráma / Mysteriózny
USA, 2022, 6 h 57 min (Minutáž: 48–56 min)

Tvorcovia:

Lisa Joy, Jonathan Nolan

Hudba:

Ramin Djawadi

Aurora Perrineau, Brandon Sklenar, Jim Cody Williams, Jeffrey Wright, Thandiwe Newton, Ed Harris, Aaron Paul, Ariana DeBose, Evan Rachel Wood, Manny Montana (viac)

Dolores zapomněla vše, co se stalo. Žije novým životem. Má novou identitu (Christina), práci a přátele. Jenže minulost ji dohnala. Caleb se snaží žít normální život se svojí ženou a dcerou. Zjišťuje, že to asi nebude možné. I Maeve tvrdě narazí. Napadne ji totiž banda zabijáků. Muž v černém vyhlásil válku výtvorům a hodlá si vzít zpět, co mu bylo ukradeno. (Varan)

Tom Hardy

Do sebe zahleděné, plné křečovitých dialogů, které se tak motají v kruhu těkavosti, zmatených myšlenkových pochodů a náznacích, že by z toho Krajčo upletl novou kariéru. A bohužel i dějově slabota, který se zmůže na pouhopouhé vykrádání jiných (Matrix, Moon), případně rovnou sebe sama (první série). Ne že by tu nebyl potenciál, ale toho rádoby intelektuálního balastu, který je všude okolo, je tolik, že se to opravdu pořádně nedá sledovat. Kvůli tomu, že na životě žádné postavy vlivem neustálého oživování nezáleží, je mi dávno jedno, co se vlastně stane. Jen fascinovaně pozoruji, jak se z kdysi možná jednoduchého, ale silného konceptu stala ubíjející tvůrčí onanie, která neustále motá slova labyrint a hra. Opuštění parku byla prostě chyba. 30 %. ()

Tosim

Asi se mi to naposledy stalo u Ztracených, že se skvělý seriál stal tak neuvěřitelně špatným. Westworld ve čtvrté sérii dává smysl ještě míň, o to víc se v něm mohutně žvaní. O čemkoli. Podle IMDb ještě konec není, na naší CSFD už je rok 2022 s uzavřenou závorkou, ale proboha, jestli někoho napadne pokračovat, je to blázen!!! 50%. ()

dO_od

// Po první sérii jednoznačně nejlepší řada, ačkoliv je vlastně zbytečná a jen všechno resetuje, takže kdyby náhodou (pravděpodobně) nedošlo na pátou, má to alespoň nějaký konec. Přiznám se, chytřejší scénář než měla ta první už stejně napsat nejde, takže veškeré dění pro mě bylo víceméně irelevantní. Zpětně si totiž uvědomuju, že mě na Westworld baví hlavně tři věci. Pohlcující svět s cool architekturou a designem, hudba a – to nejdůležitější – chemie mezi herci. A v tomhle byla čtyřka zkrátka výborná. Aaron Paul konečně povystoupil ze stínu Jessieho Pinkmana, Angela Sarafyan se přihlásila o šanci v něčem velkém a MVP čtveřice Harris, Wright, Newton a Hemsworth se konstantně předháněla v tom, kdo si ukradne víc scén pro sebe. Žral jsem jim to opět i s navijákem, a i když přestávám být fanda Tessy Thompson a Evan Rachel Wood nedostala prakticky žádný prostor, i díky nim jsem si to nakonec překvapivě dost užil. A jak říkám, na pokračování už se klidně můžou všichni vykašlat. Tenhle konec je naprosto adekvátní. ()

3DD!3

Těžko říct jestli jde o finále nebo předposlední řadu, možné je obojí. Každopádně drží kvalitu. Přes někdy křečovité dialogy jde stále o výbornou podívanou která hlavně v první polovině skvěle šlape. Ed Harris jede na plný plyn a přehození rolí mezi stroji a lidmi je přesně tím typem pomsty, kterou bych od zlé Dolores čekal. Konec je malinko krkolomným snažením dovést vše do konce který je sice depresivní, ale vlastně nabízí něco jako naději. ()

DJ_bart

Třetí řada byla to nejlepší z Čapkova R.U.R., Detroit: Become Human, tvůrčího rukopisu Isaaca Asimova a předchozích dvou řad. Čtvrtá série Westworldu tak spíš působí jako jeden velký dovětek [jestliže vůbec], který těží z konceptu první série, akorát komplet převrácený naruby, takže pány tvorstva jsou nyní androidi. A ačkoliv je příběh víceméně přímočařejší [špionážní linka je bezpochyby vrchol], jaksi vede odnikud nikam – stane se zde mnoho, a přitom nic. Navíc pokud je 4. série jakousi existenciální alegorií, je dost nečitelná. Aaron Paul si každopádně celou show krade pro sebe a já mu to jen přeju.... kolem a kolem jde však o velice rozporuplný zážitek. A zas jsem to nepochopil. Production value zde ale překonává všechny pomyslný standardy televizní tvorby, not gonna lie. ()

Anderton

Ťažko sa hodnotí štvrtá séria seriálu, ktorá ešte nemala byť finálna, ale nakoniec je. Čo sa týka mindfuck faktoru, ide o najtvrdší oriešok doposiaľ a niet divu, že mnoho divákov to už od druhej série vzdáva. Určite nejde o sériu, ktorú stačí vidieť iba raz, asi si treba všetko pekne ešte raz v pokoji pozrieť. Prípadne si pri niektorých konkrétnych epizódach zapisovať všetky dialógy a potom sa nad nimi ešte raz zamyslieť, predovšetkým pri hrách s časom. Ale HBO Max sa rozhodlo, že celý seriál vyhodí z ponuky... ()

grogodil

Tu sa niekto nie a nie poučiť. Už to vyzeralo na moment, že Westworld úspešne vykľučkuje z toho prekombinovaného labyrintu, ktorý okolo seba sám postavil a v ktorom predošlé dve sezóny sám zablúdil a zamotal sa. V momente, kedy ma nachytali skoro rovnako vychcaným twistom ako v prvej sérii a kedy som si tie časové linky dal do súvisu, tak som dokonca na moment veril, že scenáristi sú znova na koni, že znova sedia pevne v sedle a že to možno majú fakt vymyslené, aby tie nitky obalené vsemožnými podobenstvami a filozofickým balastom nejak zmysluplne uzavreli a možno to aj nejak epickejšie všetko vyústi. To, čo vyzeralo ako pomerne nádejný priamočiary ťah na bránku, sa ale zase v posledných epizódach rozpadlo v deravý blábol, ktorý je tým viac lacný a hlúpy, čím viac sa snaží tváriť duchaplne, chytro a sofostikovane. Nolan a Joy sa v cieľovej rovinke zase nejak strelili sami do nohy a tomu koňovi zase raz podťali nohy. Po štyroch sezónach už kríva na všetky štyri a toľkokrát postreleneho koňa mám chuť radšej už zastreliť, nech sa netrápi, než sa na tejto krívajúcej herke ešte trmácať do ďalšej sezóny. ()

Streeper

Mě se čtvrtá série moc líbila, oproti zmatené trojce mi přijde, že se čtyřka vrátila do starých kolejí a konečně nasadila to správné tempo. Hodně příběhu se tady uzavřelo, ale teď je otázkou jestli napořád, věřím, že se nějaké oblíbené postavy v páté sérii vrátí. I když tahle řada byla zdařila, tak už by to ten seriál asi chtělo ukončit, ať to zbytečně neprotahují. ()

M.i.k.e

po slabším startu Westworld opět kopne do vrtule a nabízí přesně to proč ho mám tak rád. Ať si říká kdo chce co chce, ja to Nolanovcům a Lise Joy pořád žeru a nevadí mi to. Čtvrtá série je rozhodně lepší než třetí a i když se tváří přímočařeji a nevypadá jako až takový mindfuck (fakt, že se hraje ve více časových rovinách je celkem snadno odhadnutelný narozdíl od první řady) svým překlopením k Matrixu a následným zacyklením sama sebe dovede i tak lehce pocuchat divákovu trpělivost. Za mě plná opět plná palba, jakkoliv by možná čtyři seděly víc....85% ()

Script

Přiznám se, že mi moc nedává smysl existence této řady. Možná jde jen o těžení peněz z úspěšného seriálu, protože v určitých částech se podepsal nižší rozpočet na vizuální triky v seriálu. Logika šla tentokrát také hodně stranou. Jak kdysi jednou psal recenzi POMO o filmu Interstellar, tak zde to bylo stejné. Série se tváří strašně epicky a podkres hudby dodává divákovi jistotu, že tvůrci seriálu ví co dělají, ale není tomu tak a potvrdili to silně poslední dvě epizody seriálu, kdy došlo k takovým dějovým otočkám, že to až nedávalo smysl. Podle mě tvůrci ani neví jak to mají zakončit (což se mi i potvrdilo, když jsem se dozvěděl, že zrušili finální řadu seriálu). Za mě seriál mohl skončit třetí řadou. Ten konec by byl důstojný. ()

UhLee

Čtvrtá série a nakonec bohužel závěrečná série - (7,5/10). Dlouho jsem čtvrtou sérii odkládal, protože třetí mě docela zklamala. Navíc vyšel House of the Dragon a nechtěl jsem, aby se tyto dva seriály mezi sebou bily. Všem je nad slunce jasné, že první sérii by už žádná série nepřekonala. Čtvrtou sérii bych zařadil někde na úroveň druhé série s tím, že překonala sérii třetí. Seriál opět podrží skvělé kulisy a vizuální efekty, které jsou prostě hrozně originální. Taktéž futuristický soundtrack Ramina Djawadiho, který do svých tónu přimíchal i pár známých písní, které mě v každé sérii potěší. Herecká esa dělají co můžou a v mých očích si to Aaron Paul a Ed Harris kradli pro sebe. Byly tady silnější i slabší dějové oblouky a nečekané návraty známých postav. Šokující zvraty, ze kterých jde divákovi hlava kolem neodmyslitelně patří k tomuto futuristickému seriálu z pera Jonathana Nolana a Lisy Joy. Jsem proto dost překvapený z toho, že ve čtvrté sérii jsem se fakt v pohodě chytal a neměl jsem vůbec problém se vyznat v příběhu jako tomu bylo u předchozích sérii. Je vzhledem k charakteru seriálu dobře? Podle mě je to vzhledem k uzavírajícímu charakteru této série dobře. Divákovi nezůstanou skoro žádné otázky a může si tento seriál s klidem odškrtnou ze svého seznamu jako kompletně dokoukaný. Pořád se jedná o nadprůměrný počin, který HBO bohužel zrušilo. Vadí mi v konečném důsledku předčasné ukončení seriálu? Vzhledem k malému počtu otázek a zase takovému soft rebootu jsem s tím vlastně docela v pohodě. Když jsem se to dozvěděl předtím, než jsem měl seriál dokoukaný, tak mě to štvalo, ale teď to rozhodnutí i docela chápu. Nejlepší epizoda série: Generation Loss (S04E04) ()

fabecc1222

Já si prostě nemůžu pomoct, ale po pro mě začal Westworld pořádně až třetí řadou. První dvě řady byli pro mě spíš zklamáním, které se furt tak nějak točili v kruhu, a přišlo mi, že se vlastně nic neděje. Jak však přišla s třetí řadou změna prostředí, a i určitá změna ve vyprávění, tak to pro mě dostalo to pravé grády. No a čtvrtá řada pokračuje v trendu té třetí. Ničím si nemůžeme být jistí, reality se tu střídají jak ponožky, a každá postava tu má několik svých vlastních variant. Složitost celé řady v podstatě neumožňuje její pochopení na první dobrou, a když se k tomu ještě přidají týdení pauzy, tak to v hlavě musí šrotovat opravdu na 100%, aby se toho dalo pochytit co nejvíce. Nemluvě o dvouletých pauzách mezi řadami, kdy přiznávám, si toho třeba z prvních dvou už příliš nepamatuju, a když se objeví některá vedlejší pauza, tak musím dost lovit, jestli už byla v seriálu někdy dříve. ()

TroiMae

Možná je to rouhání, ale mám pocit, že Westworld mi dal rafinovanější náměty pro mou životní filozofii, než Matrix. Ať už si o kvalitě jednotlivých řad myslíme, co chceme, vždy je to mindfuck, a čtvrtá řada je větší poctou Matrixu, než čtvrtý Matrix sám. Zatímco Matrix je hollywoodsky opulentní, zenově jinotajný Westworld působí životně. Zatímco poslední Matrix se dopracoval k létající Trinity, ve Westworldu „létají“ všichni. Duší seriálu je pak nadčasová architektura od španělského Santiago Calatravy. Je pro Westworld tím, co New York pro Sex ve městě. A když už jsme u New Yorku, když nemůže produkce do Valencie (ve 4. řadě je snad jen jedna scéna ve Městě umění a věd), musí Calatrava do New Yorku. Vedle samotných newyorských architektonických výpečků, jako nové budovy „Vessel“ na Hudson Yards, hraje ústřední „postavu“ telekomunikační věž, jejíž originál stojí v Barceloně.     Westworld má prostě na rozdíl od Matrixu mnohem víc vrstev a snů ve snech, kdy nikdy nevíte, co je realita. A výjimečný je v tom, že realitu výrazně odráží. Čtvrtá řada nám tak může připomenout echo doznívající doby týkající se vakcíny a konspiračních teorií o čipech. Ale seriál, tak jako jeho architektura, je víc nadčasový. Míchání představ a reality věrohodně odráží náš život a společnost (včetně fenoménu zvaném „Mandelův efekt“ - situace, kdy mnoho lidí věří, že se něco stalo a pamatují si to, i když se to ve skutečnosti nikdy nestalo). Vzpomněl jsem si na vtip, jak dva lidé označkují delfíny a říkají si, že teď bezstarostně budou plavat v moři a ani si nevšimnou, že jsou pořád monitorováni. Pak vytáhnou své mobily a odcházejí. Westworld ukazuje, že z Matrixu se nemůžete nikdy úplně probudit, že algoritmy naše životy neviditelně řídí víc, než si myslíme, že na „nesystémového“ člověka, který prozře, uspořádají ostatní hon. A, což je další kouzelný Easter egg, díla jako je architektura Calatravy, vidí jen ti, kdo prozřou. ()

mclenin

Počkal som kým vyjdu všetky časti a pozrel som naraz a dobre som urobil lebo týždňové prestávky trhajú koncepčnosť, takto som sa po každej zhliadnutej epizóde tešil na ďalšiu bez straty očakávania a hoci z toho nebol binge-watching, bavilo ma to. Síce to pôsobí ako mierne vylúhovaná a vykastrovaná verzia westworldu z prvej série skombinovaná s odlišnými prvkami tretej série, no vo svojej priamočiarosti sú jednotlivé linky prehľadnejšie a ide o ľahšie stráviteľné sústo než metafilozofická prvá séria, tzv. "user-friendly". Palec hore za soundtrack, kde p. Djawadi drží latku štandardne vysoko. ()

Yardie

Takových 70%, mám z toho poněkud rozporuplné pocity. Na jednu stranu dobré nápady, slušný námět a je to podáváno rafinovaně, na stranu druhou takové podivné zpracování, takové nijaké, nedokázalo mě to vtáhnout jako předchozí série, bylo to takové plytké, nevím, jak to úplně pojmenovat... Nemělo to atmosféru, ducha, charisma. Ze začátku je problém se zorientovat, uvažoval jsem, jestli nám něco neuteklo - chtělo to nějaké rychlé opáčko, ale asi ani to by nepomohlo, ta rafinovanost je dost velká, ale možná to je záměr. První dva díly jsou takové pomalé, rozehřívací, takové mírně nepříjemné překvapení. Poté se to rozjede, je to slušná jízda, ale... Jak jsem psal... Přijde mi, když nad tím teď přemýšlím, že byla spousta nápadů, spousta linek, ale žádná se nějak extrémně nepropracovala. Proto i ty velké časové skoky v některých epizodách nejspíše. Navíc už to začíná být trošku překombinované. Dá se v tom vyznat, má to být asi na efekt, ale už je to trošku moc. Ale pořád to má kouzlo onoho světa, jsou tam dobré věci, překvapení, sem tam nějaký vtípek. Ale už to prostě není ono. Těch 73% hodnocení je odpovídající asi. Musím říct, že to asi mohli nyní klidně ukončit. Na další řadu se kouknu, abych věděl, jak to dopadne. Žádná velká očekávání. Howgh! ()

Milky.

První půlku jsem se nudil, druhá už konečně stála za to. Ale i tak jsem musel hodně posunovat roztahané nebo nudné pasáže. Nakonec ale hodnotím vcelku kladně pokud je to zakončení. Pátá série už by byla zbytečná. Westworld je mezi seriály stále jedinečná a docela výjimečná perla. Atmosférou, hudbou, zpracováním, příběhem... ()

simply

Trochu mě mrzí, že další série už nebude. Nicméně to tak bude asi lepší. Seriál už místy vykrádal sám sebe, točil se v opakovaných smyčkách a postavy se libovolně objevovaly a zase mizely. Na druhou stranu oceňuji velký prostor pro Eda Harrise a Evan Rachel Wood v jiné herecké poloze...4,5 * ()

Mafiapau

Tak jsem konečně sjel sérii 4. Se svojí future/cyberpunkovou náturou to dostihlo skoro až málem Ani/Matrix, bohužel má to želbohu chyby. Ty hlavní se jmenují politická inkluze, a znegrování skvělého světa, kterýho bych si užil, kdybych furt před hubou neměl černý držky, a furt mi seriál nerval do huby bílou vinu! Tohle si už kurva narvěte do prdele nebo do terroristických rasistických vysílaní, tady je seriál vo příběhu né vo politice!! Další hlavní chybou je herečka a postava vyrostlé dcery Jessieho Pinkmana.. teda, Caleba. Ta negerská peetcha tak přehrává že jsem s ní musel skipovat už v poslední episodě scény, UŽ TO NEŠLO VYDRŽET! Scény s ní jsou jen na brdo, že každej kolem ní je neschopnej, je tak silná A HLAVNĚ LESBICKÁ NEZÁVISLÁ ŽENA! - že všechno jí naučily bílý. Tleskám tomu bezkulčákovy (nebo lesbě) co psala tuhle sračkoidní postavu, co je extrémně nesympatická, trapná a rasistická. Další jest, když se jedna z kopií Dolores v sérii 3 umístila do těla Haelový (tý edgy negryně z Dalosu) tak stále herečka hrála jako by to byla Dolores, avšak to se ve čtyrce změní, a máte z ní v podstatě Haelovou s přimícháním Queen Latifah, a po Dolores v postavě nezbyde ani pocit toho, že by byla Dolores.. Sice 23 let v separátním těle a asimilovaném metasvětě udělá dost ale tak to by jsme nemohli mít v našem inkluzivním seriálu černou rasistku co chce vraždit všechny bílý že? Každopádně, je série hodna zkouknutí? Musím říct že ano, jelikož pokud vytěsníte tu inkluzi, rasismus atd. řada má výbornou atmosféru a příběh který jak už jsem zmínil, dohnal svojí náturou i Matrix fenomén. Seriál ještě přimýchá ending mojí oblíbené Frictionalovky - SOMA a příběh se uzavře částečně otevřeně, ale cítíte že pátá série už by byla absolutní milk o h*vně. Takže ano, čtyřkou docela zes*ali svoje předešlé tři série, ale rozhodně to není katastrofa jako Game Of Thrones. Pravda je to dosti ukecaná série, ale akce se na ní najde - jako sorry ale jak chcete mít v této sérii šůty šůty když je hlavně o asimilovaném světě který ovládá bůh - alternativní Dolores? Přesně. Já si to užil a až zase pujdu někdy do Westworldu, tak přeskočím jen jeden díl ze 36-ti - Kiksuya :D. Protože já radši to krásné. Hodnocení ve verzi s  Marxismem: 55% . Hodnocení ve verzi bez marxismu (po přeskakování či odmyšlení): 75%. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD