Ďakujem ti melónik

(študentský film)
  • USA Transition (festivalový názov)
všetky plagáty
Krátkometrážny
Česko, 2014, 15 min

Co dělat, když potřebujete přestat potřebovat? Lze vymýtit ego egem? Má cenu se snažit přestat se snažit? Usilovat, o stav bez usilování? (FamuFest)

Radko

Chcete sa živiť pránou - po slovensky živou? Energiou vesmíru, ktorá je všade navôkol? Krátky čiernobiely dokument ukazuje, že existujú guruovia, zasvätenci, ktorí Vás dokážu previesť touto čarokrásnou slniečkovou diétou. V objatí prírody a kristusovských typov. Na samote v horách, lúkach. Meditácia, klídek. Bez tabáčku - predpokladám. Lebo prána je eko&bio&new age brána. Zadarmo to však zrejme nebude. Ďalšia podivuhodnoť je, že samota je obkolesená vysokou kovovou bránou. Po odchode klientov hneď zamykanou. Aký rozdiel oproti otvoreným kopaničiarskym samotám. Poznámka: Z čekovania netom a informáciami od známeho, ktorý sa zúčastnil pránického kurzu v maďarských Pilišských vrchoch a 11 dní nič nejedol (cca 300 eur) som nadobudol presvedčenie, že ide o klasický šmejďácky odrb. Iba prána, iba prána a sám prá(v)nik z dokumentu (kedysi sa živil právom, dnes iba pránom) v rozhovore povedal, že tri-štyri malé presá si dennodenne dá a pár mililitrov čistej vody na prečistenie chuti k tomu. Je to vážení, najpravdepodobnejšie len forma sugescie a hypnózy. Počas nej Vás guruovia nakŕmia čím uznajú za vhodné. Za úspešný kurz vyberú prachy, poskytnú spústu meditácií, výletov k čakre Zeme a veľa veľa lásky. Tak klienti dokážu aj 21 dní nepríjimať potravu ani pitie. Pretože, ako som sa pýtal bývalého spolužiaka z gympla, čo sa pránou na týchto kurzoch živí, živiť sa živou bez špeciálneho pobytu a bez dozoru gurua je náročné, až nemožné. Vidíte? Tu sa skrýva tajomstvo živy (prány). ()

Slarque

Pro mě naprostá exotika. Živit se pránou? Kdyby to bylo tak jednoduché, tak by asi milióny lidí nehladověly. Zdokumentovaný neúspěšný pokus o přechod od hmotné stravy v podání slovenského vojáka mě sice zaujal svým tématem, ale má své nedostatky. Jedním je volba černobílého obrazu (obzvlášť při zkoumání detailu oka), druhým roztěkanost (je nutné v 15-timinutovém filmu představovat stavebního dělníka zrovna pracujícího na oné farmě?). ()