Norman: Mírný vzestup a tragický pád stratéga z New Yorku

• Česko Norman (festivalový názov) (viac)

Jediné, po čem Norman Oppenheimer (Richard Gere) touží, je dostat se do popředí zájmu. Vede osamělý život ve stínu moci a peněz a využívá veškerých příležitostí i kontaktů k tomu, aby si vydobyl důležitou pozici. Je to oportunista, jen ne moc dobrý. Dokud konečně nevsadí na správného koně a nekoupí chudému izraelskému politikovi jménem Micha Eshel (Lior Ashkenazi) pár drahých bot. Když se pak Micha stane premiérem, Norman se ocitne v centru dramatické geopolitické situace přesahující vše, co si jen dokázal představit. S pomocí svých nevalných schopností se Norman pokusí vyřešit čím dál složitější hádanku s nedozírnými následky. Tento snímek je současně komedií, dramatem i tragédií obyčejného člověka, jemuž se podařilo vystoupit z anonymity, ale nakonec se nikdy nestal natolik významným, aby mohl být doceněn. (HBO Europe)

BOURQUE

Film, ktorý z hľadiska príbehu by aj mal potenciál. Avšak je tu veľa nevyužitých komponentov (napr. potenciál dobrých hercov/herečiek) a nie celkom dobre zvládnuté (napr. scenár, réžia) veci. Mám rád R. Gera, ale nie som si úplne istý, že či bol správnou voľbou na rolu Normana. A ešte jedna vec, skrátiť o 30 minút. Osobné hodnotenie: 60% (**) ()

Malarkey

Hodně ulítlá židovská záležitost, která opovrhuje lidmi. V tomto případě hlavně Normanem, který sice není normální, ale jeho život přesně vystihuje samotný název filmu. A Vy, jakožto divák, se z té politické korektnosti brzo poserete. Stejně jako já. ()

robbez

O tom, že politika je plná intrik a nechutných zákulisních her už bylo natočeno mnoho jiných a mnohdy lepších filmů. Docela zajímavé je ale to zobrazení vztahů amerických a izraelských židů, které asi pořád ještě hodně vycházejí z jakýchsi kmenových či rodinných pout. Zároveň také platí, že pět židů má deset různých názorů. Poněkud záhadnou postavou je ovšem ten Norman. Je příšerně vlezlý, paranoidní nebo chce opravdu všem lidem pomáhat, touží po penězích, po vlivu a moci? Nakonec vlastně skutečně všem pomůže, ale zaplatí za to (obětuje se) dobrovolně svým životem. ()

keoma26

Je to vlastně taková antiteze k filmu Byl jsem při tom: tam se Peter Sellers stal ze zahradníka vrcholným politikem a hybatelem světa a politického života tím, že se o to vůbec nesnažil, úplně omylem, sérií nesmyslných kroků, které ale naprosto přesně ukazují nahodilost dějin, kdy se ty největší událostí stanou ani ne tolik podle plánů (lidí, organizací, prozřetelnosti etc), ale spíš jim navzdory... U Normana Oppenheimera se stejný princip odhalí jakoby z druhé strany, on se tak moc snaží, aby se v tomhle světě prosadil jako člověk, který má tu moc, aby dával věcem průchod, až se sám stane tou absolutní náhodou, kterou ostatní považuji za přízeň osudu, boží zásah nebo geniální podnikatelský záměr, přičemž ale jen pár vyvolených tuší nebo ví, že se jedná o životní dílo, opus magnum jednoho člověka. ()

Morholt

Mě nějak unikalo, k čemu je hlavní hrdina vlastně dobrý. Víceméně jen pobíhal po městě se sluchátkami v uších, otravoval lidi a snažil se cpát někam, kam nepatřil. A kupodivu mu to vycházelo, takže jestliže on působil neskutečně protivným a vlezlým dojmem, tak ti ostaní vypadali jako idioti. Jestli to měl být nějaký lobbista nebo něco takového, tak mi nějak nebylo jasné, za co vlastně lobbuje a jestli mělo jít o poradce, tak jsem netušil, v čem jeho rady spočívají. K tomu všemu byl v titulní roli můj neoblíbený Gere, který byl tím pověstným posledním hřebíkem do rakve. 10% za herce ve vedlejších rolích. ()