Lion

• Česko Lion (viac)

Päťročný indický chlapec Saroo sa stratí vo vlaku, ktorý ho odvezie tisíce kilometrov od jeho domova a rodiny. Ocitne sa v uliciach Kalkaty, kde sa musí naučiť sám a opustený prežiť. Po strastiplnej a nebezpečnej ceste sa naňho usmeje šťastie a adoptuje si ho manželský pár z Austrálie. O dvadsaťpäť rokov neskôr, vyzbrojený len hŕstkou nejasných spomienok, neochvejným odhodlaním a revolučnou technológiou Google Earth, sa vydáva na dlhú cestu za svojou stratenou rodinou v ďalekej Indii. (Forum Film SK)

Arsenal83

Milionár z chatrče nahodil nový vohoz, nechal si zarásť bradu a už tu máme novú drámu. Drámu o človeku, ktorému sa nepáčilo na austrálskom slnku a stoj čo stoj musel ísť hľadať rodinu do Indie, ktorá medzi záchvatmi hnačky z pramenitej vody z rieky Ganga nemá po 25 rokoch nič iné na práci, len hľadať stratené cigánča. Aspoň to si austrálsky imigrant myslí, nenapadne ho, že jeho rodine v krajine s priemerom 9 detí na jedno ženské pohlavie, možno práve odľahlo, keď ho stratili. To je asi tak celé. Film pripomína skôr Rytmusov dokument Sídliskový sen, tiež sa chlapec šiel zoznámiť so svojimi koreňmi. Ale aspoň z toho neurobil oscarovú drámu. ()

NinonL

Docela pěkné. Malý indický herec mě okouzlil, hraje opravdu skvěle. Líbily se mi i fotky a video na konci filmu, kdy se skutečné postavy indické matky, Sarooa i australských rodičů podobaly hercům. Takže dvě hodiny, které nemusíte považovat za ztracené. Čtvrtá hvězda je za "podle skutečné události". ()

DwayneJohnson

Hrozně vypočítaný, prvoplánový kalkul, který nejsem schopen akceptovat. Možná ještě v první polovině, která působí jakž takž uvěřitelně. V té druhé se stává z tohoto filmu jen slzopudná pohádka, která mně utvrdila ve dvou věcech. Dav nebude asi nikdy herec, který by dokázal něco pořádně zahrát a pak ještě fakt, že Amíci nedokážou natočit nějaký věrohodný film (nejen) o Indii. Naposledy se to povedlo Richardovi v roce 1982 s Gándhím a to byl samozřejmě Brit. ()

novoten

V rovině jednostranného cílení na litování osiřelých či opuštěných indických dětí jsem si příliš jistý nebyl, ale když s přibývajícími minutami přibudou i motivy, je to hned jiná písnička. Sarú totiž kromě rodiny a odpovědí na otázky hledá i sám sebe a v podání vyzrálého Patela mu tuto polohu věřím do poslední minuty. V kombinaci s doceněným dramatickým comebackem Nicole Kidman se z letošního akademického otloukánka stává překvapivě ambiciózní kousek, snadno překonávající některé příliš okatě zaměřené favority. ()

• Dev Patel (Saroo) sa o scenári vyjadril ako o najlepšom, aký kedy čítal. (Astonko)
  • Konkurzu na rolu Saroo Brierleyho sa zúčastnilo 4000 chlapcov. (Da_reba)
  • Príbehu Saroo Brierleyho sa venovali v televíznej relácii 60 Minutes Special a tiež sa objavil v reklame na Googli, propagujúcej funkciu Google Earth. (Da_reba)

89. Oscary - výsledky

89. Oscary - výsledky

27.02.2017

Letošní nejprestižnější filmové ceny byly uděleny. Americká Akademie umění a věd rozhodla o tom nejlepším, co bylo v Hollywoodu i jinde ve světě natočeno. Filmem roku se navzdory očekávání stalo… (viac)

Nominace na Oscara

Nominace na Oscara

24.01.2017

Letošní nominace na Oscary totálně ovládl muzikálový La La Land. Jeho 14 zářezů dorovnává rekord Vše o Evě a Titanicu, zatímco si pomyslné stříbro a bronz rozdělila sci-fi Příchozí s dramatem… (viac)