SM Kabaret: Rasistický večírek

(koncert)

Menšiny baví většinu. Přímý přenos koncertu, na němž vystoupí přední čeští i zahraniční umělci, mezi jinými i Bruno Ferrari, Petr Čtvrtníček se skupinou Buzerant, Marie Pojkarová, Jan Jablunka, HaChucpa, romská kapela Gipsy Hery Band, Helmut a Udo a další. Moderuje Jiří Maryško. Poslední letošní kabaret je zlatým hřebem a zřejmě nejtypičtějším formátem ze všech vyzkoušených. Skutečná kabaretní zábava. Téma patří k nejcitlivějším. Je jím český latentní rasismus. Doba se změnila a celá Evropa si zvyká na soužití různých ras v nejužší praxi. Opoždění v bývalém socialistickém táboře je rychle doháněno, a tak k tradičnímu rasismu vůči Židům a Cikánům dorazil i k Asiatům a k dalším i nerasovým menšinám.
Kabaret si může dovolit na toto téma vtipkovat. Celý díl je postaven na zábavě menšin, která je určena většině. Vedle sebe ale stojí i profesionální zábava se zábavou, která plyne z kýče nebo nedostatečné sebereflexe. Na internetu vznikají hvězdy, které mají stejnou pozornost, jako jejich vzory a přitom nemají ani trochu kvality. Zábavou dnes může být cokoliv, co zaujme velkou cílovou skupinu.
Celým pořadem bude v podtextu zkouška diváka, nakolik je si schopen uprostřed smíchu uvědomit, čemu se vlastně směje. Skutečná upřímnost nebývá totiž směšná. Směšná je jen falešná upřímnost. (Česká televize)

SlecnaSmilly

Jop, od té doby, co si zasloužilý umělec Bruno Ferrari z Vanessy v přímém televizním přenosu prohnal nosem čáru kokainu přímo z Bible, nebo si udělal z mozku bábovku, protože si šňupnul hladkou mouku (verze příběhu se lišej), tak semo támo beru ČT art na milost a trpělivě čekám, jestli náhodou zase nenastal ten správný čas začít platit koncesionářské poplatky. Rasistický večírek vypadal v tomto ohledu slibně, neb tam měl můj hrdina vystupovat, ale bohužel má nalomenou imunitu a chytnul rýmu, takže nic. Mno, Čtvrníčkova skupina Buzerant není úplně špatná, ale že bych se u toho válela smíchy, tak to zase né, poměrně vtipnej moment koncertu bylo vystoupení romské skupiny Gipsy Hery Band, která zahrála k poslechu a tanci velkej hit Bílej jezdec od Orlíku, ale sedmdesát minut jeden song neutáhne, takže přišli na řadu i další interpreti jako Vlastík Plamínek či Marie Pojkarová a to už jsem trapností tak nějak vysublimovala. ()

karlee

Hodně bizarní záležitost, Vlastík Plamínek a Marie Pojkarová, to je slušný nářez. Ovšem nadpůměr zařídí Čtrvtníček a Noha s kapelou Buzerant, jejich "Slzy z mý klády šedivý stékají na tvou tvář" mě dost pobavily. ()