Meru

Dokument o třech špičkových horolezcích, kteří se na indické hoře Meru pokouší zdolat takzvanou Žraločí ploutev, jeden z nejnáročnějších vrcholů na světě. (Netflix)

Platom

Dosud asi tím nejlepším, co se dá na poli dokumentárních filmů o horách zhlédnout. Konečně dokument, který vytěžil z majestátních hor jejich potenciál do posledního záběru a bral divákovy dech s každým novým střihem. Do toho zde máme osudu ústřední trojice, které jsou stejně tak poutavé jako to, oč se ve snímku pokouší. Napínavá podívaná, pastva pro oči... ()

peetriss

Velká horolezecká výzva a její úspěšné zdolání. Pro nás diváky je velkou poctou, že své zápolení zúčastnění natáčeli na kamery a setříhali jej v zajímavý a napínavý zážitek i pro diváky, nepostrádající dechberoucí záběry i překrásné výhledy za dne i za noci. Člověk neví zda má borce obdivovat, nebo je považovat za blázny - ale asi to první! 90% ()

venca163

Tenhle druh lezení je unikátní sám o sobě, protože tu nejde o takový to klasický drápání se do kopce s kyslíkovou maskou, ale o regulérní technický lezení, kdy strávili několik týdnů na skoro kolmý stěně a museli si tam vytahat nevimkolik tun náčiní. To všechno absolvováno až do 6660 metrů. K tomu všemu jsou tady zvraty jak v nejhoršim béčku, jenže ono se to fakt stalo =). A jo, vylez to i ten týpek co si při freeridu udělal díru do lebky, a kterej byl ještě pár měsíců před vítěznym pokusem poloochrnutej a semtam omdlíval. Ten když tě jistí, to je vlastně takový free solo. #jimmychin #závěsnýstany (80%) ()

JASON_X

Čarokrásné, velepůsobivé dílo. A přesto jsem teď po jeho skončení trochu sesmutnělý. A to proto, že se mi neodbytně vnucuje myšlenka na fakt, jak velká část západního lidstva je posedlá zvědavostí po duchoprázdných zbytečných živůtcích všelijakých bulvárních celebrit, nafoukaných herců, zpěváků, fotbalistů, hokejistů, politiků a podobných podlidí, a přitom ti praví lidé, kteří by si pozornost a obdiv zasloužili, jsou na okraji mediálního zájmu i zájmu krátkozrakého stáda. Ale vlastně si myslím i to, že ti Opravdoví Lidé by o žádnou takovou "popularitu" ani příliš nestáli, takže je asi všechno tak, jak má být. A zrno od plev nechť si každý z nás oddělí sám. Mimochodem nejlepší způsob sledování tohohle fascinujícího dokumentu je ležmo v teplé posteli a obklopený nějakým delikatesním dlabancem, třeba celozrnnými kaiserkami a dušenou plátkovou šunkou z Lidlu. ()

DaViD´82

Dvoukolový souboj se zřejmě nejkomplexnější i nejtěžší horolezeckou výzvou vůbec (Holeček s Kreisingerem by mohli vyprávět); jedním z vrcholů Mount Meru Žraločí ploutví. Síla dokumentu není ani tak v samotném prvním úspěšném zdolání této cesty, ale v jeho bezprostřednosti díky zaznamenávání obou pokusů přímo protagonisty. Ovšem ani tak to není nejpůsobivější pasáž. Tou je druhá třetina dokumentu, která překlenuje ty cca tři roky mezi jednotlivými pokusy a která se věnuje osudům ústředního tria. A že to tedy jsou panečku nějaké osudy s velkým "ó". Být to fikce, tak to scenáristům nikdo nesežere, jelikož něco takového nevymyslíš. Co Meru ve výsledku brání být nezapomenutelným zážitkem, je paradoxně až onen závěrečný dějiny horolezectví přepisující výstup, který nabízí i jedno neskonale vděčné kontroverzní dilema. Těžko říci, zda měli z tohoto výstupu málo materiálu či jim přišel příliš podobný tomu z prvního pokusu, ale je to podáno tak moc hrrr a chladně, až je to vyloženě na škodu. ()

• Horolezec Renan Ozturk je mimo jiné také úspěšným kameramanem, fotografem a malířem. (Platom)
  • Conrad Anker v roce 2016 prodělal ve svých 54 letech při pokusu o prvovýstup na horu Lunag Ri (6 907 m. n. m.) srdeční infarkt. Jednalo se o dosud nepokořený vrchol ležící v Himalájích. Po této události přehodnotil své životní priority a výškové lezení pověsil na hřebík. Náročný výstup se v dalších letech pokoušel dokončit jeho horolezecký partner z rakouska David Lama, kterému se to nakonec v říjnu roku 2018 podařilo. V dubnu roku 2019 bohužel tragicky zahynul společně s dalšími horolezci pod mohutnou lavinou v pohoří Rocky Mountains. Bylo mu pouhých 28 let. (Platom)
  • Výstup na Meru Peak cestou Shark's Fin je zapsán v Guinnessově knize rekordů. (Platom)