Agatha Christie: Slečna Marpleová

• Česko Slečna Marplová (viac)
Veľká Británia, (2004–2013), 35 h 47 min (Minutáž: 82–103 min)

Predloha:

Agatha Christie (kniha)

Geraldine McEwan, Julia McKenzie, Joanna Lumley, Herbert Lom, Griff Rhys Jones, Ian Richardson, Christian Coulson, James D'Arcy, Timothy Dalton (viac)

Slečna Jane Marplová sa vydáva na mnohé dobrodružstvá pri odhaľovaní vražedných záhad. Amatérska detektívka, ktorá žije v mierumilovnej anglickej dedinke St. Mary Mead, oplýva analytickou mysľou a tak nejako záhadné zločiny a vraždy v celom svojom okolí priťahuje. Aj keď k nej miestna polícia pristupuje mierne nedôverčivo, čoskoro zistí, že jej analytické schopnosti sú veľmi užitočné. (TV Markíza)

Recenzie používateľa filmmovier k tomuto seriálu (24)

Agatha Christie: Slečna Marpleová (2004)

No konečně se to tady objevilo, paráda:). Tahle série případů (nejen - což v posledních sériích platí stále víc) slečny Marplové, není sice tak dokonalá jako Poirot, ale to nejsou ani marplovské předlohy, takže je vlastně vše v pořádku:). Skvělé zápletky, hraní si s atmosférou, vynikající hudba a samozřejmě dokonalý anglický venkov, co víc si přát? Navíc tady máme dvě skvělé představitelky hlavní pátračky, Geraldine McEwan (lepší výkon) a Juliu McKenzie (lepší epizody). Z těhto detektivek příjemná atmosféra jen sálá, jen by to na ČT mohli opakovat častěji. Taky je škoda, že už stopli, případů (slečny Marplové) ještě pár zbylo. Za mě 90%. ()

Mŕtva v knižnici (2004) (S01E01)

Další povedená a atmosferická adaptace velice příjemného díla Agathy Christie. 85%. ()

Vražda na fare (2004) (S01E02)

Poirot mě vždycky bavil víc. Ačkoli to není nejlepší díl série, na začátek je to opravdu slušné. Geraldine je moje nejmilejší Marplová, rozhodně je lepší než její následnice Julia. Nejvíc se mi líbí ta vesnička. ()

Vlak z Paddingtonu (2004) (S01E03)

Další, velice vkusná adaptace slečny Marplové, tentokrát jednoho z jejích nejlepších příběhů. Co si budeme povídat, cyklus si udržuje tradiční 4-* standart a lepší než Poirot to nikdy nebude, ale to je vlastně úplně fuk. Je to vkusné, s úžasnou atmosférou, tvůrci se drží předlohy a děj pěkně odsýpá. Geraldine je kouzelná, ale značnou část šarmu jí dodává Ivanka Devátá. I tady je obsazení bezchybné - Amanda Holden, ale hlavně jako vždy dokonalá Pam Ferris a výborný John Hannah, takže není co řešit. Jak jsem zmiňoval, atmosféra i kostýmy, jako tradičně na naprosto skvělé úrovni, Britové opět předvedli svůj um. I když je to pořád lepší adaptace než To je vražda, řekla, dávám klasické 4*, protože to není na úrovni těch nejlepších dílů. A to je vlastně jediná vada na naprosté dokonalosti. 85%. ()

Ohlásená vražda (2005) (S01E04)

Opět jedna z nejkvalitnějších epizod, tato je možná dokonce lepší než předloha, a to je u Marplové asi jediný takovýto případ. Co se týče herců, je tu i Zoe Wanamaker z Poirota. ()

Niet dymu bez ohňa (2006) (S02E02)

Knižní předloha pro film byla dokonalá a o trošičku slabším filmu platí to samé. ()

Svrbenie v prstoch (2006) (S02E03)

Detektivka původně jen s Tommym a Pentličkou. Ale zpracování je skvělé a na Marplovou je to taky docela strašidelný díl. Jeden z nejpovedenějších kousků. ()

Sittafordská záhada (2006) (S02E04)

Zpracování další, původně neparlovské detektivky dopadlo asi nejhůře ze všech dílů. Ale dobrá zábava je to pořád a klasická anglická detektivka jak má být také a tak asi není co řešit. Herci jsou skvělí a tvůrci se holt snaží jet v zajetých Poirotových stopách. ()

Hotel Bertram (2007) (S03E01)

Průměrná epizoda, ale to je vlastně celý cyklus s Marplovou. Film je to pěkný a detektivka taktéž, ale knižní předloha je lepší. To ale neznamená, že film za to nestojí, naopak. ()

Skúška neviny (2007) (S03E02)

V originále slečna Marplová není, do tohoto příběhu je ,, nastrčena" ale vůbec to není na škodu. Z příběhu totiž filmaři vykouzlili jeden z mých nejoblíbenějších dílů celé série. ()

V nultom bode (2008) (S03E03)

Další geniální epizoda s nádherným letním příběhem. I zde je slečna Marplová dosazena, ale ani tady to nevadí. ()

Nemesis (2009) (S03E04)

Nadprůměrná a napínavá detektivka. Sice je oproti předloze poupravená, ale v tomto případě to vůbec nevadí, i když mě to fakt nehorázně naštvalo, vždyť i vrah je někdo úplně jiný. No co, u Marplové je to zvyk, hlavní je, že je to celkem dost napínavé a atmosféra je suprová. Při prvním shlédnutí se mi to líbilo víc, ale pak jsem si přečetl knihu, takže dávám 70%. Plusy: Geraldine McEwan, atmosféra, napětí, R.E.Grant. ()

Vrecko plné zrna (2009) (S04E01)

Střídání stráží, vynikající Geraldine McEwan střídá dobrá Julia McKenzie. Na poprvé mne moc nezaujala, a díly sní jsou horší než v prvních sériích, ale postupem času se kvalita opět zlepšuje. Jinak pokud jde o zpracování skvělé knihy, nemám k němu žádné výhrady. ()

Vraždiť je hračka (2009) (S04E02)

Další, původně nemarplovské dílko je opět skvěle zpracováno. Opravdu dobrý díl. ()

Nevidieť pre oči (2009) (S04E03)

Musím se přiznat, že tahle epizoda mě zápletkou nijak zvlášť nezaujala. Za všechno ostatní, jako jsou třeba herci, atmosféra, nebo kouzelná vesnička dávám***. ()

Prečo nepožiadali Evans? (2009) (S04E04)

Kniha opět o něčem jiném. Kniha byla hodně napínavá ale tenhle film je dost průměrný. Rozhodně ale zase jeden dobrý Agathin nápad. ()

Plavý kôň (2010) (S05E01)

Opět pozměněno, ale dopadlo to nad očekávání dobře. Opět. Na Julii McKenzie jsem si v téhle řadě už docela zvykl, a těším se na novou sérii. Ale na Poirota to furt nemá. ()

Tajomstvo sídla Komíny (2010) (S05E02)

I když je originál opět dost předělán, je to pro mě jeden z nejlepších dílů. ()

Modrý muškát (2010) (S05E03)

Velice zajímavý a opět dost napínavý případ, což se u slečny Marplové moc nestavá. Dost dobrej díl, ale místy to je dost blbý. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno