Una

• USA Una (viac)

Snímek 'Una', inspirovaný divadelní hrou Davida Harrowera s názvem 'Blackbird', sleduje cestu mladé ženy, která chce napravit svou minulost. Před patnácti lety utekla tehdy třináctiletá Una se starším mužem Rayem, který byl za tento trestný čin zatčen a uvězněn. Když Una narazí na jeho fotku v obchodním časopise, vypátrá ho a nečekaněse objeví na jeho pracovišti. Svým náhlým příchodem ohrozí Rayův nový život i svou vnitřní vyrovnanost. Když se Una s Rayem začnou šťourat v troskách minulosti, na povrch vyplují tajemství a dávno pohřbené vzpomínky. Jejich konfrontace odhalí nezodpovězené otázky a potlačené touhy, jež mohou oběma obrátit život naruby. Hvězdně obsazené drama pokládá otázku, zdali je po zničující formě lásky možná i spása. (Cinemax)

campix

[Febiofest - 2017] V mých očích těžce promarněný potenciál. Úvodní premisa na mě působí hodně zajímavě, bohužel provedení není takové, jaké by si takový nápad zasloužil. Rooney Mara se po letech vydává po stopě bývalého souseda Bena Mendelsohna a divákovi se postupně poodkrývá tíživé tajemství minulosti. Nutno říci, že pro mnohé až příliš kontroverzní tajemství, jelikož během filmu několik diváků opustilo sál. Několik scén bych se nebál nazvat jako šokující a odporné. Bohužel děj nedokáže tolik vtáhnout, na nepříliš dlouhou stopáž je tu hodně hluchých míst a míra absurdity konání hlavních hrdinů byla místy až zarážející. Škoda. ()

splaty

Tak já čekám hodinu a půl v napětí, jak to dopadne a ono se nakonec nic nevyřeší, nikdo nikoho nevyfackuje, nikdo neprozradí velké tajemství... Akorát z poslední scény, kdy se hlavní hrdinka potkává s nevlastní dcerou hlavního hrdiny, zůstávám rozpačitá. A ještě k tomu ta mysteriózní titulková hudba. Divný film, tohle téma pedofilie už znovu ne. Pokud se toto téma někomu zamlouvá, můžu doporučit film Důvěrnosti. Je to obdobná úchylárna. ()

silentname

Myslím si, že toto je film, kde dokážem pochopiť všetku negatívnu odozvu. "Una" je filmom, ktorý človeku buď sadne, alebo nie. Ja osobne som rád, že som ho videl a myslím si, že sa postavil téme celkom dobre, no na druhú stranu je pravda, že je to veľmi dialógový film, kde človek musí dávať pozor a mnohí ľudia nechcú mať obrovské množstvo dialógov zaobalené do flashbackov, ktoré trvajú hodinu a pol. A preto dokážem všetkých, ktorým sa film nepáčil plne pochopiť. Je veľmi ťažké spracovať divadelnú hru do hodinu a pol trvajúceho filmu. Občas to funguje. Ako napríklad v prípade filmov "Match" alebo "Fences" alebo "Le dîner de cons"". Dôvod je ale najmä ten, že dokážu na malom mieste toho priniesť veľa. Či už drámy alebo komédie. "Una" je viac zameraná na príbeh medzi oboma hlavnými hrdinami a je dosť problém, keď tu máme neustále flashbacky, pretože nemyslím si, že by v divadle dokázali nejako urobiť medzi nimi tieto flashbacky. A hoci je to zaujímavé vidieť, mám pocit, že by to bez nich mohlo fungovať lepšie. A okrem toho tu sú scénky, kde Ray (Peter) má vyhodiť 6-tich zamestnancov, ktoré sú len na vyplnenie času a nesmerujú dokopy nikam. Záverečných pár minút je skvelých a pri filme som sa nenudil, no miestami som mal pocit, že by bolo lepšie, keby sme buď videli film, ktorý by bol absolútne vo flashback svete a mohli sme spoznať lásku medzi mužom a dievčaťom (ako napríklad vo filme "Lamb") alebo, aby to nebolo neustále takto prestrihávané a mohli sme toho viac pochopiť z dialógov bez toho, aby sme ich mali vizualizované. Som celkovo spokojný, no myslím si, že film mal na viac. A nemôžem ho ani plne odporučiť, lebo je mi absolútne jasné, že nie každý ocení veľmi dialógový film. Zvážte si z toho čo som napísal či je toto pre vás, a rozhodnite sa sami. Hodnotenie: B- ()

peproch

Milostný vztah v ranném věku nikdy není bez následků a to nejen v podobě vězení pro staršího muže, ale i pro divku. Znovu a znovu chce porozumět tomu, co se tenkrát stalo, nechce vše uzavřít , hledá nové a lepší pochopení i své role v tehdejším příběhu. Je možné osvobození z minulosti? Asi spíš nikoli. Rooney Mara se mi moc líbila. Film správný pro náctileté. ()

kaylin

Zajímavý příběh, který podle mě funguje lépe na divadle než ve filmovém provedení, kde se ale zase mohla ukázat Rooney Mara, která je jako herečka prostě dobrá. Příběh není špatný, ale odhalování vztahu mezi postavami jsem čekal tak nějak ostřejší, zajímavější, drsnější, nebo prostě nějaké, co by mi vyrazilo dech. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 2. září 2016 na filmovém festivalu Telluride v USA. (ČSFD)
  • Natáčení začalo 3. června 2015, natáčelo se v Camberley a Rochesteru v Anglii. (ČSFD)