Poslední den 1. světové války

• Veľká Británia The Last Day of World War One
Veľká Británia, 2008, 50 min

Kamera:

Mark Molesworth

Michael Palin, Adolf Hitler (a.z.)

Známý herec a průvodce Michael Palin připomene vojáky, kteří tragicky padli v posledních minutách Velké války. Populární britský komik se tentokrát zaměřil na vážnější téma a představí posledních šest hodin, které uběhly mezi oficiálním vyhlášením příměří dne 11. listopadu 1918 a jeho skutečným nabytím a tím také definitivním ukončením válečné vřavy na všech bojištích. Je až neuvěřitelné, že ještě v poslední tragické minutě umírali vojáci, a to přesto, že jejich velitelé již o příměří věděli. (Česká televize)

umbjaz

Tak že... Spousty velice cíleného a vydřeného tahání za srdíčko nejen velice pohnutými osudy rodin padlích, opakovaným zdůrazňováním hrůz války, ovšem jenom slovem a pak i několika dokumenty které jsou doopravdy jen pro otrlé. ale celková váha informací zde podaných je asi tak velká, jako když vám pes popisuje svou ranní stolici. snadno se před koncem snímku vyslovuje, že se nikdy nedozvíme přesný počet mrtvých v onen poslední den velké války, ale kdyby třeba jen nadhodil, že během celé války umřelo víc jak 8,5 milionu lidí a to během čtyř let, to už neuslyšíte. hlavně že vám opakovaně zdělí, že nebejt Velké a Úžasné Ameriky, všichni by šprechtily deutch a uctívaly císaře. a abych si ulevil alespoň já, trochu těch čísel. zdroj novysmer.cz. 32 zemí. 1 500 000 000 lidí (75 % lidstva). 4 000 000 km2. 74 000 000 vojáků. 8 538 315 mrtvých. 21 219 452 raněných. 7 750 919 zajatých a nezvěstných. Celkové ztráty byly 37 494 186 mužů. PS: Marně vzpomínám, kde se objevila byť jen zmínka o Hitlerovi ()