Koncert pre hrdinov - Ceny pamäti národa 2014

(relácia)
  • Česko Ceny paměti národa

Priamy prenos slávnostného koncertu z Národného divadla v Prahe, spojeného s udeľovaním Ceny Pamäti národa. Nominované sú dve desiatky osobností zo Slovenska, Česka, Nemecka, Maďarska a Poľska. Ceny Pamäti národa sú prestížnym európskym ocenením, ktoré od roku 2010 každoročne udeľuje česká organizácia Post Bellum pamätníkom kľúčových momentov minulého storočia, „ktorí vo svojom živote dokázali, že česť, sloboda a ľudská dôstojnosť nie sú len prázdne slová." Zrod ocenení je spojený s osobou zosnulého českého prezidenta Václava Havla, ktorý povedal: „Ak chceme vedieť, kým sme, musíme poznať svoju minulosť a snažiť sa pochopiť, akým výzvam, útlakom a pokušenie boli naši predkovia vystavení. Pre oceňujem Pamäť národa." Tohtoročné Ceny Pamäti národa sú udeľované pod záštitou Havlovho brata, filozofa a vedca Ivana M. Havla.
Súčasťou slávnostného večera bude Koncert pre hrdinov - prekvapivé spojenie medzinárodne uznávaných hudobníkov a stredoeurópskych popových a rockových hviezd. Medzi účinkujúcimi sa objaví jeden z najslávnejších svetových muzikantov českého pôvodu Ivan Král, ktorý blízko spolupracoval so svetovou rockovou elitou (Patti Smith, Iggy Pop, David Bowie). O možnosti vystúpenia intenzívne rokujeme napríklad aj so spevákom Michaelom Stipeom (R.E.M.) alebo speváčkou a skladateľkou Suzanne Vega. (STV)