Český horor vstává z hrobu... už podruhé! Josef Blažek a Adela Blažek Hrivnáková uvádějí druhou řadu úspěšného českého hororového seriálu, která vás vyděsí další várkou hrůzostrašných krátkých filmů od domácích filmařských talentů!

Dream (Tomáš Krajča)
To není moje sestra! (Pavel Soukup)
Neotvírej! (František Vaculík)
Až oči mé se rozevřou (Robert Vrba)
Hex Games (Lukáš Hrdý, Jan Chramosta) (choze)

borec999

Druhí Pionýři sú celkovo určite lepší než tí prví, čo je spôsobené najmä 2 faktormi: 1.tvorcovia sa zamerali viac na kvalitu než kvantitu a 2. zamerali sa výhradne na hororové príbehy (na rozdiel od prvých kde bolo v zbierke i množstvo nehororových kraťasov) tak ako sľubuje názov. Plusom je tiež, že v zbierke nie je žiaden vyložený slabý kúsok(každý to dotiahol u mňa aspoň na 3). Na druhej strane treba spomenúť, že vyslovene nadpriemerný je iba 1 film, ktorým je tak ako v 1ke znova Soukupov príspevok(To není moje sestra). Spolu po spriemerovaní všetkých filmov: 60%. ()

Savel

!!!!!!!!!!!!!!!!!!SPOILERY!!!!!!!!!!!!!!!!! Pionýři vol. 2 rozhodně splnili, co slibovali. Produkční tým byl přísnější a filmy vybrali podle jasných kritérií souvisejících se samotným názvem. Nehledě na grafický cover projektu mají jednotlivé filmy už tak daleko od dětské mobilové amateřiny, že by snesly srovnávací zkoušku se sofistikovanější žánrovou produkcí ...a tak se toho tedy nebojme a hurá do toho. Dream * Chcete natočit nemoderní horror? Vemte ženskou hrdinku v noční košili, jelikož je nevinná a slabá, zavřete ji do temné vintage budovy, třeba asylumu nebo brněnského paneláku, pořádně to tam zakuřte, přidejte svíčky a trochu krvácení z vagín (pardon břicha) a jiných gore výblitků a nechte ji pronásledovat příšeráky z její minulosti. Na konci prozraďte, proč se film jmenuje tak, jak se jmenuje, a že jde o schizofrenní sen, což filmu přidává psychlogickou hodnotu a hluboké zamyšlení. No a nesrovnalosti v dramaturgii vysvětlete tupým dialogem dvou nehereček. Takových filmů je 12 do tuctu a kvalita kolísá podle budgetu. Zde chybí peníze i nápady a pokus o twist bezpečně zakopala nesmyslná angličtina. V minulých Pionýrech by tento film zabodoval především pokusem o vážnost žánru, podobně jako Masožravý obraz, ale v těhle místy zastupuje žánrovou parodii. Neotvírej! *** Nadprůměrně zahraný i zrežírovaný filmek Neotvírej! má základní problém. Pointu. Zápach je cítit už od scénáře. Přestože chápu netradiční potenciál bezpečnostních dveří coby hlavního činitele vraždy, tak abych film mohl začít brát vážně, potřeboval bych vysvětlení, jak mohou takové dveře zlomit člověku vaz (nebo jakkoli člověka zabít). Respektive nechat se zabít bezpečnostními dveřmi poháněnými sebepekelnější silou mi spíš zavání Darwinovou cenou a černokomediální etudou (v duchu Hodinového manžela). Přesně tímhle směrem by se mi (překvapivě) líbilo film směřovat a dobře by se tak svázal s odlehčeným začátkem. Tím, že se režisér bázlivě vyhnul vizuálním vyřešení záhady dveřovraždy, podle mě tento film zakopal do cvičení horror expozice. Ale zato poctivé. Hex Games ** Zařazení tohoto filmu to antologie je podobně podivné jako zařazení Explicitního důkazu do jedničky. Film, který vzniknul v uplně jiných podmínkách pro uplně jinou událost, je limitován mnohými omezeními (včetně superkrátké doby vzniku) a tak je konkurenceschopný mezi filmy 48ky s chytrým zpracováním povinné rekvizity "brambora". Ale mezi horory i nezávislými horory je to jen zapomenutelný vtip, zato hodně povedená horror reklama na pivo Fénix. Až oči mé se rozevřou **** Vrba je můj nejmilejší amatérský tvůrce (režisér / herec) v Čechách. Věta kterou začínám každý komentář k jeho filmu přestává dávat smysl, jelikož slovo amatérský už neplatí a výkony jeho štábu jsou daleko od čehokoli, co se hanlivým slovem amatérský dá nazvat. Přestože jsem si říkal, že černobílá stylizace a napodobování filmového materiálu mě umí akorát nasrat, tak Vrbův záměr citace kriminálek a thrillerů 60. let je naprosto zřejmý a tedy obhajitelný. Kamerově, střihově, zvukově i herecky funguje na jedničku! Film ve mě rozehrál podobné chutě jako Kachyňovo Ucho, Schulhoffův Po stopách krve nebo Švankmajerova Zahrada. Konečně nekdo vymyslel funkční cestu k tuzemskému hororu, říkal jsem si a užíval si film od začátku do...konce?...jakého konce? Tolik opěvovaný film opil diváky silným vizuálem a tak zapomněli na malicherný fakt, že mu nedopsali scénář? Pustil sem si film ještě několikrát, jelikož sem mu nechtěl ubrat ani hvězdičku kvůli vlastní hlouposti, ale došel sem k názoru, že mě autoři nutí si příběh dovyrobit sám a na to bohužel nemám čas, přestože chuť by byla. Fňuk:( Mimochodem skvělý filmový plakát! Pionýři hororu 2 si narozdíl od minulých trojku skutečně zasloužili. Zatímco u minulého dílu jsem hodnotil odvahu, nadšení a (vlastně nechtěnou) pestrost, bez ohledu na průměrování hvězdiček, zde hodnotím nefalšovaný důraz na žánr, byť ne uplně vydařený, kterému hvězdičku navíc přináší Vrbův objev na originální (byť retro) český přístup k žánrovému filmu. Pokud bychom filmy měli srovnávat s jedničkou nebo s českou amatérkskou scénou, tak klidně u všech filmů o hvězdičku navíc.Těším se na Pinoýry hororu 3 a doufám, že se příště podaří sehnat i nějaké finanční prostředky pro tvůrce. Je totiž jen na nich, aby úroveň filmů posunuli zase výš. () (menej) (viac)

Likan7

Po zprůměrování 2,6, tedy zaokrouhluji na 3. To není moje sestra! Je s přehledem nejlepší a nejděsivější z téhle minisérie. Špatný není ani Dream, který je dost gore. Zbytek o poznání slabší. Až na tu hlavní holku v Hex Games :-) ()

Sinusiridum

Výborná povídka "To není moje sestra", nečekala jsem s dětičkama až takovou hrůzu :-), trefilo se mi to přesně na slabé místo, mráz po zádech, prostě super! :-) kdyby byl filmík samostatně, dostane pět celých hvězdiček. Oceňuji povedené retro v "Až oči mé se rozevřou" to bylo též slušné a mělo to příjemně nepříjemnou atmosféru. "Neotvírej" taky celkem vpohodě záležitost i když na mě jaksi moc minimalistická. "Dream" bych raději nikdy neviděla a "Hex Games" jak z americkýho seriálu á la holčičky si hrajou na čarodějky. ()

Simo16

DREAM: 4* - Výborná atmosféra schátraného hotela, len mi vadilo,že koniec bol strašne predvídateľný. TO NENÍ MOJE SESTRA: 5* - Na amatérov skvelý film,Malí herci odviedli výbornú prácu.NEOTVÍREJ! : 3* Chcelo by to lepší koniec. AŽ OČI MÉ SE ROZEVŘOU : 4* - Má to svoju atmosféru, herci hrajú dobre,mrazivosť pár krát po mne liezla, ale tak ako u viacerých koncoch, ani ten sa nevydaril. HEX GAMES - 5* - Taká správna hra pre dospelých. ()

Cechyno4

Pro mě jednoznačně nejsilnějším z této pětice je Dream. Skvělá atmosféra, děj, lekačky, starý dům, atd. Prostě hororová klasika. **** Jako druhý bych zařadil Hex Games, i když většině se nejspíše více líbila povídka To není moje sestra. U Hex Games to pro mě rozhodl skvělý konec.*** Povídku to není moje sestra jsem již dříve viděl jako komiks a tak mě už vlastně ani překvapit nemohla. I tak u mě bude na třetím místě.*** Příběh Neotvírej měl chvílemi dobrou atmosféru.** A nejslabší jednoznačně Až oči mé se rozevřou. To mě absolutně neoslovilo.* Vychází mi z toho tři hvězdy pro tento projekt :) Slušné tři hvězdy. ()

Luq

Hodnocení po jediném shlédnutí na pražské premiéře (možná budu ještě upravovat po více shlédnutích na netu), tak, jak šlo po sobě. POZOR, SPOILERY!!! --- 1) DREAM: Popravdě mi hned od začátku vadily dvě věci. První je velmi nešťastný název filmu, který mě okamžitě uvádí do děje a člověk pak automaticky vše hned vnímá pouze snově a jako nereálné, čímž okamžitě klesá úroveň napětí a s tím i intenzita prožitku. Nemusel jsem totiž tápat, zda jde nebo nejde jen o představy hlavní postavy, zda to je nebo není reálné - podvědomě jsem totiž již věděl, že je to "pouze" takový ošklivý sen. Druhá věc byla angličtina, která chtě nechtě působila dost strojeně a nepřirozeně. Chápu, že záměrem autorů je cílit na publikum mimo ČR, ale tím pádem to u toho českého logicky takto naráží. Další průběh filmu byl rozhodně fajn, ožehlé postavy s míčky místo očí výborné. Porod byl sice porod, ale velmi dobře natočený. Proto je škoda, že to tak moc sráží ten doslovný konec, který tam vůbec nemusel být a zcela mi zbořil dobrý pocit z toho, že jsem to do té doby sám (a v podstatě zcela správně) pochopil. Na konci filmu jsem tak měl pocit, že si o mě jako o divákovi asi někdo myslí, že jsem zcela nemyslící. Celkově místy velmi dobrá atmosféra, ale hororovost mi holt ubrala skutečnost, že je od začátku podle názvu zřejmé, že je to přece jen takový sen. Celkově tedy (3*) za odvahu a výpravu. --- 2) HEX GAMES Rozhodně pobavilo. Skutečnost, že nejde o původní Pionýrský film, ale až zpětně dodatečně zařazené dílo vzniklé původně pro 48h se zde projevila v jedné věci - zatímco ostatní autoři byli v podstatě zastrašeni (s výjimkou začátku Neotvírej) palbou smrtící kritiky na jedničku, že humor do hororu nepatří, autoři Hex Games tímto ovlivněni nebyli a jde tak o jediný film řady kompletně postavený na humoru. Bohužel se potvrzuje, že humor jde na úkor napětí. Po skvěle vypointovaném a nahláškovaném úvodu mi druhá půle nepřišla nijak děsivá nebo napínavá, spíš jsem pořád čekal další dobrý joke. Netuším, jestli finále mělo být mrazivé, ale i ten kraťoučký okamžik, kdy dívky se svícemi v závěru diváka lehce zmrazí v sedačce je okamžitě rozbit vtípky typu "objev v sobě fénixe" a následný komentář člověka na Skypu v úplném závěru. Takže u filmu jsem se velmi bavil, jen ten horor se tak nějak vytratil. Celkově tedy (3*) v rámci Pionýrů, samostatně mimo striktní žánr bych dal naopak lepší (4*). NEOTVÍREJ! Skvělý a vtipný začátek. Montér dveří byl vynikající, přirozený a ve svém hereckém výkonu strhující. Stejně tak již z minula osvědčená hlavní představitelka. Bohužel, následný pokus o napětí mi u mě nějak nefungoval. Velká část zvuků, které by měly děsit (např. bouchání na dveře) znělo ve filmu tak nějak uměle, nereálně – jakoby byly zvuky stažené z nějaké freeware knihovny. Přestože tak má film dobrou kameru, kompozici a herecký výkon, tak to prostě ve spojení s důrazem na atmosféru s potlačením děje nefunguje, napětí to u mě nevybudilo a ta finální pointa mi pak vyzněla tak nějak úsměvně a nepovedeně. Velká škoda, protože začátek i střed byl dobře rozjetý (přemýšlení o variantě, že montér schválně nechal v nedobytných dveřích „zadní vrátka“ vs. verze, že je choromyslná a jde o halucinace). Celkově tedy (3,5*). TO NENÍ MOJE SESTRA! Pro mě řemeslně i vizuálně jeden z nejlepších kusů série. Vedení dětských herců si nedovedu představit, zahráli to velmi dobře, dobrý ucelený scénář odpovídající stopáži, výborná kamera i stavění příběhu. Nejen mě reálně proběhl několikrát mráz po zádech (soudě podle zašumění v sále v některých pasážích), zajímavé propojení krvavých efektů s deštěm, super maska holčičky. Jediné, co mi trochu zkazilo zážitek je podobná věc, jako u Dream – už před vyvrcholením finále mi začalo být díky názvu filmu jasná celková pointa. Každopádně tady to až tak nevadilo, ten stav trval řádově deset vteřin – ale překvapení prostě už nebylo tak dokonalé. Celkově tedy (5*). AŽ OČI MÉ SE ROZEVŘOU Robert je úžasně všestranný co se týče různých žánrů a opět to potvrzuje. Parádní atmosféra! Fungující propojení vizuálu, hudby (ta je zcela boží!), retra, tíživa, chladna a revmatu… Již standardně vynikající uvěřitelné herecké výkony. V podstatě celý film jsem hltal s nadšením, nádherně to jelo, už jsem si říkal, jak je to božsky vystavěné a začínal se těšit na pointu a buch – ta nikde! Pokud pointa přišla, nezbyl čas ji dostatečně strávit a pochopit. Nedoznělo to. Ty skvělé titulky na konci tomu pak vlastně moc nepomohly, protože místo toho, aby si to člověk přebral, dál sledovat skvěle stylizovaný vizuál. Moc moc škoda, protože jde rozhodně o jeden ze dvou vrcholů této řady! Celkově tedy (4,5*). Celkově považuji druhou řadu za celistvější, sice méně pestrou, ale rozhodně na vynikající technické úrovni. Jde vidět, že se autoři snažili vstřebat kritiku první řady, poučit se a posunout se dál. A to se skutečně stalo. Věřím, že o většině filmů ještě uslyšíme na řadě amatérských festivalů. Těším se na třetí řadu, snad zase zpátky jako Pionýr! () (menej) (viac)

Vierzbowskii

Hodnocení za jednotlivé díly: 1) Tomáš Krejča - "Dream" - ** - Klasický gore horor se spoustou tělních tekutin, klišé v podobě sestupu kamsi dolů do tmavých chodeb, kde číhají běsy a hrůzy, porod příšery, prostředí blázince... i když bylo jasné, že tvůrci chybí peníze, masky jsou tak trochu směšné a celkově to působí jako směsic motivů vykradených z x jiných hororů, celkově se to dalo zkousnout a byl bych ochoten ještě jednu hvězdu přidat - nicméně za nápad použít angličtinu musím hodnocení ponížit - nevěděl sem totiž, jestli se více bát příšer, nebo anglické výslovnosti. 2) Pavel Soukup - "To není moje sestra!" - *** - Po vynikající animované Třídě smrti, se Soukup pustil do hraného díla. Měl jako u předešlého díla předlohu z pera "chozeho" Blažka a zkusil ji převést na plátno. Za plus jednoznačně považuji herecké výkony (hlavně dětí) a masky - klobou dolů. Nicméně kamera byla nenápaditá a občas mi připomínala cvičení prvního ročníku filmovky ve Zlíně a hlavně pointa se nepodařila prodat. Třída smrti zůstala nepokořena. 3) František Vaculík - "Neotvírej" - *** - Tvůrce Hodinového manžela z předchozí série Pionýrů, tentokrát zvážněl, byť vtipný úvod s montérem považuji svým způsobem za skvost režisérské práce. Kamera úsporná, byť statická, mě přišla celkem fajn a nerušila. Vaculík je evidentně zdatný režisér, který umí pracovat s herci. Hroší to bylo s pointou - finále mě nepřišlo ani zdaleka tak úderné, jak by mohlo být. 4) Lukáš Hrdý, Jan Chramosta - "HEX GAMES" - ** - Dílko vznikající v rámci projektu "48 hodin" bylo jednoznačně poznamenáno snahou se vejít do časového limitu. Ostatně tím se nijak nevymykají tvůrci z běžného standardu a asi nikoho nenapadne očekávat nějakou super kvalitu. V rámci těchto možností se ale podařilo IMHO vytvořit celkem přijatelný svižný a vtipný teenage vyvražďovací horor. Oproti ostatním je tento kousek slabší, ale určitě neurazí. 5) to nejlepší na závěr - Robert Vrba - "Až oči mé se rozevřou" - ***** - čím byla Třída smrti pro první Pionýry, tím jsou Vrbovi "Oči" pro tuto sérii. Dovolím si prohlásit, že je to jednoznačně nejlepší film od Vrby vůbec. A v kontextu amatérských filmů je co do kvality o několik tříd někde jinde. I česká profesionální produkce se může jít zahrabat. O tomto díle se dá hovořit jen v superlativech - herci, kamera, režie, výtvarný záměr, zvuk, hudba... prostě nedá se tam najít žádná chyba. Jedná se sice o kopírování stylu 60tých let, ale jde o kopírování dokonalé. Jen díky němu se Pionýři posunuli z průměru ke 4*. ()

Miroslav.Zac

Oproti jedničce kvalitativně lepší kousky (nejlepší patrně Neotvírej!). Je vidět, že tentokrát se autoři snažili a vybíraly se už jen ty lepší kusy, i když některé by prošly mým sítem jen s odřenýma ušima. ()

Allica

Něco bylo slabší, něco naopak překvapivě dobré. Je ale fajn, že takové uskupení je a je se pořád čemu navzájem přiučovat a navzájem se motivovat. ()