Captain Marvel

• USA Captain Marvel (viac)

Film Captain Marvel sa odohráva v deväťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia a je tak úplne prvým dobrodružstvom z doteraz nevideného obdobia filmového sveta Marvel. Film sleduje príbeh Carol Denversové, z ktorej sa stala jedna z najmocnejších superhrdinek sveta. Keď sa Zem dostane do vojny medzi dvoma mimozemskými rasami, Denversová sa ocitá s malou skupinou spojencov priamo v srdci konfliktu. (Saturn)

Eliott

Na film jsem navštívil kino a mé prvotní dojmy vypadaly celkem slibně, snímek obsahoval zdánlivě dobré vtipy, hlášky a akce měla také slušný potenciál. Bohužel však bylo čím dál tím jasnější, že se jedná pouze o další Hollywoodský brak. A to hned z několika důvodů které zde vypíšu. Nejhorší z nich byla bezkonkurenčně herečka v hlavní roli (Brie Larson), která je nesympatická jak ve své roli, tak v reálném životě. Tím pádem docela lituju ty chudáky co s ní museli celé dny natáčet. Další podstatnou věcí je, že hlavní postava na své cestě neprošla absolutně žádným vývojem osobnosti a v příběhu se tak nijak neposunula. Konkrétněji tedy, že stejně jako byla na začátku nepříjemná a podle tvůrců pravděpodobně po všech směrech dokonalá, tak zůstala až do konce s jedinou vyjímkou, že byla mnohem silnější. Přitom u ostatních postav MCU byl většinou aplikován nějaký osvědčený vzorec vývoje. A to třeba něco jako když si postava prošla peklem, své schopnosti musela neustále zdokonalovat a to třeba i v řádu několika let (během několika filmů)  a nebo alespoň dostávala od záporáků pořádné výprasky, což samozřejmě vzbudilo sympatie diváka pro následnou odvetu. Zde se však neodehrálo nic z toho, neboť Brie prostě vždy vyhraje a v podstatě jí na první pokus vyjde vše na co sáhne (stejně jako je tomu například u Ray ze Star wars). Navíc přitom všem nosí ten svůj nepříjemný samolibý obličej. Není proto žádným překvapením, že byla každá scéna s ní na plátně pro mne utrpením. Film si tak pomalu kopal svůj mělký hrob, který na závěr zakončil tou nejabsurdnější záplektou, kdy si jakoby Brie z ničeho nic na něco vzpomene, své schopnosti odemkne lusknutím prstu a bez jakéhokoli nácviku svých nových (kompletně odlišných) schopností rozmlátí ohromnou nepřátelskou flotilu úplně sama. Přestože si pohrávám s myšlenkou na odpadové hodnocení, ve filmu se nachází jistý klad a jeho jménem je Samuel L. Jackson. Zde nám tvůrci odhali jeho minulost, v níž se Mladičký Nick Fury, jakožto největší sympaťák filmu postará o prakticky všechny vtipné momenty a také o ty zajímavější akční scény. Docela mne mrzí, jak tato pohádka, s hlavním cílem nám předvést další Hollywoodský silný ženský charakter, který porazí všechny muže, pokazí výsledek a také můj celkový dojem z filmu. Za minulost Furyho dávám 1 hvězdu, ale je to spíše na 10% a dvojku si pravděpodobně nechám ujít. PS: Není to tak dlouho co jsem označil Black Panther nejhorším filmem MCU a své prvenství si byl schopen udržet necelý jeden rok. ()

POMO

Sympatická oddechovka bez velké dramatizace Avengerů, kterou ale nepotřebuje. Emocionálně rozebírá pouze hlavní postavu, ostatní jsou buď pro pobavení, nebo záporáci s plánem překvapit. Zasazení do Los Angeles (a pouštního okolí) devádesátych let nabízí spoustu cool vtipů, určuje celkový odlehčený tón filmu (Samuel je nesmrtelný!). Tím mě Captain Marvel bavil nejvíce. A Brue Larson moc fajn. Že do její role nevybrali supersexyci typu Amber Heard filmu jenom prospívá. Larson je lidovější, přirozenější a cute. ()

verbal

Taxe nám z kosmu zase vrátil ten Tetanus, aby vyhladil sapientní homouše … Aha, tak ne. Ta nesympatická až slizká, patologicky špatně hrající štěrbina s monstrózní mandibulou je mu jen děsně podobná. A přifičela si to z planety Vymatlaný konzument v souhvězdí Velké pičidity asi jen qůli genderové diskriminaci, aby jako první Superlesba s premenstruačním syndromem unyle metala blesky nejprve po nějakých zelených jodoidních debilech, a poté po nějakých zelených humanoidních debilech, vedených až bolestivě trapným Židem Zákonem s jakousi pokročilou Superdemencí v zádech. To vše v naprosto nezáživné, nenápadité, hloupé a otravně nudné eintopové kvintesenci všeho Hvězdného, tedy Bran, Válek, Treků, Pěchot, Prachu i Tance, kterou tentokrát nevytrhnul ani strýček Džexn. Prostě á la Negropanter. Zhovadilá, tupá rychlosračka s podtextem korektního narovnávání pohlaví (zatím bílého, Černá panteřice určitě cuming soon) a zjevnou snahou naparazitovat na slaboduchých dětech ještě pár mrtvých prezidentů, než se svět konečně nadobro zbaví těch neméně sofistikovaných Assvendžrů, určena výhradně pro notorické ožužlávače fenolových hraček od Hasbra. Evidentně jich v rámci plošné degenerace přibývá geometrickou řadou, a všichni ti, co tu ještě v dobách před zbuznělými Swingerspasiteli tak zhnuseně plivali na o dvě třídy lepšího, hravého, vtipného a nápaditého Zeleného lampu, si teď nad tímhle povrchním kolovrátkovým zvratkem nadšeně cákají do pyžamek s Homotórem či Spájdrgejem, no a globální kurvil planetárního vkusu – Dyzny - si dozajista mne ruce, protože příště s razítkem Mrvel těm retardům dozajista se ziskem prodá i dvouhodinový dokument o tvrdnutí Superchleba (samozřejmě černého a s kundou). Hlavně, když bude mít buzielasťáky a homopelerínku. ()

Cival

Fajn oddychovka, na marvelovském standardu. Pořád si ale myslím, že bylo u téhle látky zaděláno na trochu víc a že z těch příběhových i produkčních základů šlo vytěžit silnější (osobitější?) comicsovou popcornovku. ()

Matty

Film, který stejně jako jeho protagonistka hledá svou pravou identitu a moc mu to nejde. V lepších momentech jde o uspěchanou buddy movie s digitálně omlazeným Samuelem L. Jacksonem a Brie Larson v tričku Nine Inch Nails, potažmo o rozšířenou epizodu X-Files (ale bez tajemství), v horších o jalovou space/mýdlovou operu (ale bez dostatečného nadhledu). Zastřešující „detektivní“ rámec, v rámci kterého Versová pátrá po tom, kým ve skutečně byla/je, má sice neotřelou expozici (Carol je od začátku víceméně „hotovou“ superhrdinkou, jenom plní roli, která jí není vlastní), ale dál velmi předvídatelný vývoj. Nadto nenastoluje dost otázek, které by udržely naši zvědavost (což ještě víc platí pro druhý ze dvou origin příběhů, sledující zrod Avengers). Drhne rytmus, charakterizace postav a (ke konci) taky CGI. Dějový oblouk je tuctový, prostředí zaměnitelná, akční scény vyjma některých překvapujících hudebních podkresů generické. Emancipační linie dojíždí na svou naivitu a doslovnost (když se má hrdinka postavit na vlastní nohy, holt se postaví na vlastní nohy, v několika záběrech po sobě, což je pro jistotu završeno hláškou „Já ti nic dokazovat nemusím“ - mnohem výmluvnější je pro svou nenucenost scéna, ve které Brie Larson prochází videopůjčovnou mezi VHSkami s osmdesátkovými hypermaskulinními akčními hrdiny). Potíž spočívá v tom, že Captain Marvel ve své old school prostotě není stejně důsledná jako formálně i stylisticky mnohem čistší Wonder Woman. Hlavní přidanou hodnotu, díky které (těsně) nejde o nejslabší marvelovku, je vedle Brie Larson akorát oranžová kočka a cameo Stana Leeho čtoucího scénář k Flákačům. 65% ()

Tosim

Celkem nemám povědomost o ženách - superhrdinkách a tak jsem si tuhle svou první užil. Brie Larson je emancipovaná, drzá, skvělá a také dělá chyby. Metá blesky a je dost žádoucí. No a taky jde o boj mezi dvěma národy, který není na první pohled takový, jak se zdá. S mírou dávkované devadesátky a skvělý SL Jackson, já jsem spokojen. ()

Enšpígl

Já jsem ze začátku měl s komiksárnama problém a pár jsem jich i slušně vyignoroval, ale jako filmovej ultras, takový věci jako ignorovat blockbustery v kině prostě nemůžu, jinak by mě kino přestalo říkat pane a to nechceš. Takže jsem si řekl, fajn, pokud tam bude dostatek nápaditého digitálního bordelu a film mě bude bavit, můžu se připít na zdraví Marvellu a v případě Captain Marvel, to bude minimálně Don Papá, protože něco luxusního si zasluhuje ještě něco luxusnějšího. Ve filmu překvapivě není tolik digitálního bordelu jak jsem očekával, alespoň tedy ne v prvních dvou třetinách, ale o to víc se člověk zakousne do příběhu, do postav, vychutná si ty krásné retro odkazy i včetně retro vtípků např, když Annette Bening tancuje na Nirvanu a řekne "to je nirvana" to pobaví, pád do půjčovny VHS, no tak to mě transportovalo do 90's, kdy jsem v podobným zařízeních vysloveně štamgastil. Ty fórky byly krásně časované, aby vyplnily mezery mezi akcí nebo vážnějším dialogem hlavních postav. Nic není překombinované, přeplacené, všechno působí lehce, film se nebere vážně, ale zase to není parodie sebe sama, kterou by se maskovala scénaristická neschopnost, tady se velmi dobře vědělo co tvůrci chtějí dát divákům. Bri Larson byla tak kvalitní castingový bingo až jsem se do ní zabouch, žádná neumí mhouřit oči tak sexy jako Brie. Navíc působí civilně, jako holka od vedle, že jsem věřil nejen, že umí zastavit rakety a lítat, ale i to ze po večerech myje se Samuelem nádobí, což bych u většiny hollywodských hvězd měl problém. Pocitově je tahle po všech stránkách kavlitní filmová show skoro k pěti hěvzdám. ()

Cervenak

Pohodová marvelovka s fajn Brie, hláškujúcim SLJ a loztomilou čičintou. Nie je tam jediná scéna, ktorá by naozaj vyrazila dych a zapísala sa do pamäti, ale stále je to obstojná komiksová zábava. ()

Malarkey

Když jsem se na tento film chystal, tak jsem byl jak nevěřící Tomáš. Vážně má Marvel v plánu celé superhrdinské univerzum zachránit jednou superhrdinkou, o které nikdy pořádně nebyla ani řeč? I na plakátu mi Brie Larson neseděla. Vypadalo hrozně…uměle. Jenže to jsem se sakra přepočítal. Kapitánka Marvel je skvělý film. Má od všeho trochu a ještě k tomu je slušným, v podstatě úvodem, do vzniku pojmu Marvel. Přitom jsem při sledování vůbec neměl pocit, že bych koukal na superhrdinku, jako spíš na nějaké slušné sci-fi. Mohly za to skvělé efekty, které nejenom, že vypadají jak z Hvězdných válek, ony zřejmě i kus ze Star Wars mít budou, když na nich dělalo stejné studio. K tomu přimíchejte nějaké ty emoce, nějaký ten vtípek, řadu narážek, které Vám tvůrci naservírují buď náznaky a nebo jen pohledem některého z herců a nějaký ten příběhový obrat, který se v případě tohoto filmu doslova povedl. Dokonce i u té Brie jsem si v půlce filmu říkal, že lepší superhrdinka snad ani nemohla být. Marvel zde dal opět na frak DC a já musím říct, že naprosto oprávněně. U mě ten vztah k Marvelu vznikal pomalu, ale o to intenzivnější teď je…Captain Marvel je takřka geniální vsuvkou mezi dvěma díly Avengers. Líp to naplánovat snad ani nešlo. ()

Toren

6/10. Klasická Marvel šablona se vším dobrým i špatným. Kupředu to táhne parádní devadesátkové zasazení, hláškující Jackson a božský kocour Goose. Veškerá pozemská taškařice je povedená na jedničku a fakt to šlape! Problém nastává v momentě, kdy je v popředí bezpohlavní hrdinka a neosobní akční digifest, který prostě ne a ne chytnout za koule. Ale fajn popcorn. ()

MrHlad

Carol Danvers sice před lety přišla o paměť, ale mimozemská rasa Kree z ní udělala dokonalou válečnici. Teď se však vrací na Zemi, kde se její minulost připomíná. A musí si ujasnit, kde je její domov a co je ochotná pro něj riskovat. Captain Marvel je klasický marvelovský origin se spoustu akce, trochou humoru a fajn hrdinkou v hlavní roli. Moc nového od téhle comicsovky nečekejte, pokud si však chcete užívat efektní vesmírné bitky a klasické marvelovské propriety, nešlápnete vedle. ()

T2

Rozpočet $152miliónovTržby USA $426,829,839Tržby Celosvetovo $1,131,416,446 ▐ Tržby za predaj Blu-ray v USA $47,962,280║ Tržby za predaj DVD v USA $19,473,385║ Tak trochu dochádzajú Marvelu sily a hlavne nápaditosť. Je to už strašne stereotypné schématické, tuctové. Neponúkne to žiadny silný element, ktorý by to niečim viac povýšil, dal tomu význam. Postavy sú už na jedno kopyto, hlavne ich motivácie, činy, myslenie. Výber hercov nie je úplne zlý Brie Larson je fajn, nie moc okukaná ale chybou je že jej postava nakoniec vyznie aj tak akosi plocho, patrične neohúri, nestrhne. Skôr taký mladík ako Samuel L. Jackson si to tu dosť slušne kradne pre seba, vie si utrhnúť sústo, či pobaviť, prípadne čo to aj tá mačka spraví. Zas Jude Law mi tu nesedí vôbec. Triky a akcia také, že priemer nič viac. Fakt si neviem predstaviť chuť aby som sa k filmu vrátil opätovne. Nepomôžem si ale pri takýchto filmoch mi chýbajú ďaleko zručnejší režiséri tipu Cameron, J.J.Abrams, či zjavenie ako James Wan. /videl v kine: 70%/ ()

Djkoma

Příjemný průměr. Nikoho neurazí, ale proč se k tomu vracet? Sterilní komiksová adaptace, která nepřináší nic zásadního a až zbytečně hraje na sentimentální notu. Celá ta atmosféra okolo "girl power" filmu mi nevadí, ani ta sentimentalita v mnoha scénách, už vůbec ne ultimátní schopnosti hlavní postavy, které vůči ostatním hrdinům působí přehnaně. Co mi přijde smutné je, že film je až zbytečně pomalý, vleče se (snahy o záchranu pomocí vtipu a chemie mezi postavami vše nezachrání). Kromě hodně mluvení je zajímavé, že je to stejně tak origin Captain Marvel jako skoro-origin Shieldu nebo Furyho (stejně s čičinou krade film Brie...). Ani závěr nemá epický rozměr, který by vzal dech. Za mě se zítra vzbudím a zrovna k téhle marvelovce se nebudu mít důvod v budoucnu vracet (Doctor Strange je minimálně odvážnější, Black Panther akčnější). PS: první potitulková scéna je jediný zásadní moment pro Endgame a osobně mě překvapil (tipuju, že tohle se stane tak ve 30-40. minutě filmu), ale překvapení. druhá potitulkovka je slabá... ()

KarelR

Moc jsem toho od Captain Marvel nečekal a dobře jsem udělal, protože to není žádná velká hitparáda. Origin mocné pilotky má parádní úvodní půlhodinu, kde akce střídá akci a člověk moc nemá čas se v něčem patlat. Jakmile se ale ve druhé půlce zpomalí, začne být očividné, že se na ústřední tajemství (a Carolinu minulost) plýtvá až moc času, a že tu chybí ultimátní hrozba, s níž by titulní hrdinka mohla změřit síly. První Iron Man, Kapitán Amerika nebo Doctor Strange mi v tomhle ohledu přišli o něco vyváženější. Zase o tolik pozadu ale Captain Marvel není, jelikož Marvel znovu trefil ústřední postavu (většina „hero moments“ je super) a nasypal kolem ní schopné obsazení, které vás protáhne sebedelší dialogovou odbočkou. Do budoucna má tedy vtipkování a fackování raket s Carol Danvers vcelku solidní potenciál. Už kvůli tomu, že máme za sebou povinné základy a může se (podobně jako u Kapitána Ameriky) rovnou začít s výraznějšími zápletkami. (7/10) ()

Rimsy

Mise splněna. Ve zcela standardních marvelovských kulisách a příběhových šablonách se odvíjí prequel Avengers, který však má napojení na ostatní filmy z univerza jen zanedbatelné. I Marvel tak má svou Wonder Woman, čímž naplňuje kvóty i dobové požadavky. Je však nutno uznat, že ženskou linku netlačí úplně na sílu, a tak přestože motivy „buď sama sebou, poslouchej své emoce, máš na to, jsi žena“ nejsou přehlédnutelné, snímek bez problémů funguje i bez nich. Sledujeme tedy origin lišící se snad jen nezvyklým postavením v Marvel/Avengers univerzu a nenápadně dávající najevo, že ženská síla stála jak u zrodu této superhrdinské větve, tak i vysvětluje, proč bude stát na jejím konci. Kapitánka se ukazuje jako nejsilnější hrdinka celého tohoto světa, bohužel operující bez silnějších emocí a v příběhu prošpikovaném zbytečnými nesmysly. Ale vše je naštěstí dost barevné a produkčně zvládnuté, že dvě hodiny i tentokrát příjemně utečou. Jackson si pohláškoval, devadesátková hudba recyklovala funkční prvek ze Strážců Galaxie a po zhlédnutí budete ke své kočce přistupovat s několika obavami. Zvládnuté řemeslo, snědený popcorn a dostačující představení titulní hrdinky. Tak dík. ()

DaViD´82

Stěží najít v marvelovské kino frančíze méně charismatického superhrdinu (ano, existenci Ant-mana, Wasp i Scarlet Witch beru v potaz). Což je znásobeno tím, že Captain Marvel je již z podstaty nezajímavá; nemá slabinu, její schopnost(i) jsou überpřepálené, naturelem nezajímavé a vizuálně se projevují čistě skrze CGI čili jakmile nastoupí do akce, tak po Brie Larson ani vidu ani slechu klidně několik dlouhých minut na úkor jakési zmatené blikající animačky s čírem. A to je škoda, protože i když Brie není úplně přesvědčivá, tak pořád jako Carol aspoň působí dojmem, že v ní něco přeci jen je. Přesto, navzdory všemu uvedenému, jde o jeden z vůbec nejlepších Marvel originů. Má to tempo, Jackson, postavy a košišta kolem Carol to táhnou "co to dá", devadesátková stylizace také sedne a především díky Skrullům to má, u Marvelu trestuhodně často opomíjené, "srdíčko". ()

Superpero

Já jsem si to užil. Začíná to jako space opera a dá se na to koukat, ale hlavní síla je, když přistane na zemi a začne pravé devadesátkové buddy movie. Brie Larson je sympaťačka a s mladě vypadajícím Samuelem L. Jacksonem jim to klape. Samuel je vtipnej a je to prostě prdel. Jediné co na mě nefungovalo byly dojemné scény se Skrully. Nedokázal jsem s vážnym ksichtem litovat zrůdy, co vypadaj jak monstra z Bladea II. ()

Fr

„CHTĚL JSEM, ABYS BYLA LEPŠÍ VERZÍ SAMA SEBE...“ /// Krásný obrázky! Což je vlastně základ… Pak blonďatá superhrdinka (to si muslimáči urvou pinďoury…). Abych pravdu řekl – já se bavil. Občas hláška, hodně akce, novej příběh… Jasně, je to už superhrdinsky přepálený, ale kurva – je to (furt! – teda aspoň myslím…) pohádka! Možná kvůli tomu neposbírá Brie Larson tolik emočních bodíků, ale stejně se na ni hezky kouká… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Komiksy s Carol Denversovou šli mimo mě. 2.) Pochopím, proč maj doma lidi kočku. 3.) Chcu vidět počátek agentury SHIELD (a dvouvokýho Furyho…). /// PŘÍBĚH **** HUMOR ** AKCE **** NAPĚTÍ * ()

kiddo

Rozpapaný ňuňu čičimňauk + rockyovský motiv o tom, že po pádu se člověk musí zvednout. Víc ke štěstí nepotřebuju. ()

EvilPhoEniX

Druhý blockbuster letošního roku a první Marvelovka, tedy předkrm před Avengers je typickým originem, který je standardně dobrý, ale koule vyloženě neurve. Plusem je, že hlavní hrdinka Brie Larson je skvělá herečka a velmi silný hero, takže v pohodě film utáhne a když k tomu sekunduje výborný Samuel L. Jackson a Jude Law je víceméně postaráno. Captain Marvel má slušnou retro atmosféru, solidní akci ( byť souboje jsou natočeny trošku chaoticky) fungující humor zásluhou Samuela a poměrně zajímavé vyústění děje v druhé polovině. Občas film působí jako Star Wars v Marvel módu, ale je to naštěstí snesitelné. Příjemná kino zábava a velké plus za kočku, která je snad největším překvapením filmu. 75% ()

Marvel je v problémech

Marvel je v problémech

02.11.2023

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

30.08.2023

Barbie má miliardu