V roce 1887 je Texas místem plným násilí, tradic a legend. Prorok Abraham Brant (Woody Harrelson), známý pod přezdívkou Kazatel, má nad obyvateli pohraničního městečka Mount Hermon uhrančivou moc. Příběhy o válce, zabíjení a božskosti ho provázejí na každém kroku. Poblíž městečka odříznutého od okolního světa však začne řeka Rio Grande vyplavovat na břeh řadu mrtvých těl. Bojem vyčerpaný texaský ranger David Kingston (Liam Hemsworth) je proto poslán do Mount Hermon, aby zjistil, kdo má záhadné vraždy na svědomí. Podivným řízením osudu je Abraham tím samým mužem, který Davidovi v dětství zabil tátu v krvavém souboji. Uchvácen a fascinován člověkem, který vzal jeho otci život, přijíždí David se svou krásnou ženou Marisol (Alice Braga) do idylického Mount Hermon. Zatímco je David zmítán mezi literou zákona a objevováním vlastní touhy po pomstě, vyjde najevo, že Abraham, město ani vraždy nejsou ani zdaleka takové, jaké se na první pohled zdají. (HBO Europe)

luka4615

Stejně jako Bone Tomahawk před několika měsíci, i The Duel klestí ve westernovém žánru novou a originální cestu, která z něj činí skvělý filmový zážitek. Filmu prospívá i postupné budování atmosféry a mezilidských vztahů, což Vás do děje vtáhne ještě o kousek více. Velkou zásluhu na tomto všem má dozajista i dvojice Liam Hemsworth a Woody Harrelson, kteří zde předvádí solidní a uvěřitelné herecké výkony. The Duel je v rámci westernového žánru velmi povedeným dítkem, které svému režisérovi ostudu rozhodně neudělá. Skvělá práce! ()

verbal

Když si přiteplené motovidlo nalepí na xicht vodařské konopí k těsnění závitů, jako mávnutím kouzelného boa z něj už najednou není toporný metrobukvič, nýbrž krutohustě kožený cowgay, jako stvořený do další psychopičoviny, pomalejší než kornatění tepen a filozofičtější než Šádvel s Bluntmanem při vzájemném masírování si prostat. Nevím, kdy se to přesně zlomilo, snad když si plesnivějící Klint tenkrát vyrval cévku a vydal se s Parkinsonem vyklepanou muškou na nesmiřitelnou narkoleptickou gerontovýpravu, aby zjistil, proč má, kurva, na kapesníku ten uzel, ale od té doby už Zápaďák prostě není tím, čím býval. Točí se výhradně už jen rádobyrealistické, zpolapošahané, laciné a kurevsky otravné sondáže do rozervaných niter frustrovaných honáků, kteří v krizových situacích tasí leda tak pytel nudných keců a vyžvaní oponentovi i divákovi díru do hlavy. A tohle není výjimkou. Z naprostého kómatu to akorát trochu vytrhnul jako vždy famózní Vůdy, jenž svou sugestivní kreací sektářské kudlanky naštěstí zcela vymazal veškeré škaredé vzpomínky na toho prkenného buzeranta, který dozajista utekl Vólkrovi z Texas rendžrs. ()

Streeper

Mám jedinou otázku k tomuto filmu: O čem, že to vlastně bylo? Celý film se neděje nic jiného, než je postavy neustále o něčem diskutují, většinou o nesmyslech a nic se neděje. Jedná se o naprosto zbytečný film, ve kterém to zachraňuje pouhý Woody Harrelson, ale i pro něj to musela být zbytečná práce. Konec by měl být epický, plný střílení a akce, takhle si westerny představuji, ale tohle se fakt nepovedlo. ()

Malarkey

Za poslední dobu se v Americe objevilo nějak moc westernů. Asi mají pocit, že je čas se k tomuto žánru vrátit a tak se našlo pár scénáristů, kteří se do tohoto obrození pustili. Duel ze začátku naláká historickým prostředím, aby následně unudil k smrti průběhem filmu, ve kterém se neděje vůbec nic zajímavého. Woody Harrelson tu hraje hodně zajímavou postavu, ale co na plat, když ji hraje v hrozně nezajímavě natočeném filmu. To ani on pak nezachrání a tak nezbude, než se po shlédnutí odporoučet s průměrnou tří hvězdou, kterou alespoň trošku zachránil závěr. ()

Morholt

Tvůrcům slouží ke cti, že se snažili v klasické westernové zápletce udělat něco jinak. Náboženský fanatik v kombinaci s "turistickými kratochvílemi" se mi docela zamlouval. Problém je, že ten náboženský podtext tu byl ryze účelový a z mého pohledu postrádal opodstatnění, ačkoliv se o něj film téměř hodinu snažil. Jenže výsledkem bylo jen to, že se zde příliš mluvilo, ale prakticky nic neřeklo. A příliš s tím nesvedli ani tradičně výborný Harrelson, nijak zaostávající Alice Braga a překvapivě solidní Liam Hemsworth. Když se pak konečně začalo střílet, dokázal film bavit a to i přesto, že děj sklouzl do westernového klišé a vršil poněkud kostrbaté konstrukce. Závěrečný souboj mezi padouchem a hrdinou sice nenadchne fandy tradičních pistolnických duelů, ale mě jeho netradiční pojetí celkem bavilo, byť bylo poněkud přitažené za vlasy. Promrhaná příležitost, ale jednou se to vidět dá. 55% ()