Grantchester

• Veľká Británia Grantchester
TV spot
Krimi / Dráma / Mysteriózny
Veľká Británia, (2014–2023), 40 h 26 min (Minutáž: 45–65 min)

Tvorcovia:

Daisy Coulam

Predloha:

James Runcie (kniha)

Hudba:

John Lunn

James Norton, Robson Green, Morven Christie, Al Weaver, Tom Austen, Gregg Lowe, Pheline Roggan, Chris Bearne, Fiona Button, Ukweli Roach, Michelle Duncan (viac)

Dej sa odohráva v päťdesiatych rokoch minulého storočia v tichom mestečku Grantchester, ktoré sa nachádza pár kilometrov od univerzitného mesta Cambridge. Hlavným hrdinom je trochu nekonvenčný anglikánsky vikár Sidney Chambers (James Norton) – mladý, veľmi príťažlivý a beznádejne zamilovaný do zasnúbenej ženy a jazzu. Po tom, čo si ako elitný vojak prešiel peklom druhej svetovej vojny, trpí posttraumatickým syndrómom, a azda aj preto holduje whisky viac, ako by sa na duchovného patrilo. Okrem toho je obdarený talentom rozpletať aj najzamotanejšie kriminálne záhady a pre odhalenie páchateľov neváha porušiť nejedno prikázanie. Jeho partnerom pri vyšetrovaniach aj popíjaní sa po počiatočných nezhodách stane miestny policajný inšpektor Geordie Keating (Robson Green). (TV Markíza)

Recenzie používateľa sud k tomuto seriálu (6)

Grantchester (2014)

Po delší době velmi příjemné britské retrokrimi - příjemně starosvětské s dokonalou atmosférou poválečných let. Zajímavé případy často s velmi překvapivými vyústěními, velice zajímavé postavy (nečernobílé - kladní hrdinové se občas chovají hnusně a záporáci dokážou mít soucit) a absence přílišné politické korektnosti. To platí především o prvních dvou řadách, posléze to šlo se zajímavými případy trochu z kopce, hrdinové začali být maličko otravní a korektnost začala nemilosrdně vystrkovat růžky. 80%. ()

Season 1 (2014) (S01)

Do morku kostí britské s dokonalou atmosférou poválečného venkova, jehož idylu nemilosrdně narušují traumata z války. Farář Sidney je chlap z masa a kostí, zápasící mezi láskou a oddaností Bohu. Policista Geordie je mu oporou i zdravým oponentem. Jindy jakkoli otravné a klišovité postavičky přemoudřelé hospodyně či nešikovného kolegy působí trapně, tentokrát jsem si jejich postavy oblíbil - možná díky skvělým hercům a soudnosti tvůrců. 90%. ()

Season 2 (2016) (S02)

Nejsmutnější, nejosudovější a asi i nejlepší série. Tentokrát se řeší problém viny a trestu a problematika trestu smrti. Mezi postavami to vře dokonce tak, že se Sidney s Geordiem postaví proti sobě. James Norton má charisma jako řemen (kdyby byl příštím Bondem, nezlobil bych se), to samé by se dalo říct i o Robsonu Greenovi a Morven Christie je prostě krásná. 95%. ()

Vianoce v Grantchesteri (2016) (S02E07)

Vánoční atmosféra par excellence - příjemná i lehce posmutnělá (prostředí hračkářského krámu nemá daleko k Dickensovi). I když v závěru dojde ke kouzlu zrození :-), není vše zcela idylické a všechny příběhy nedojdou happyendu. 90%. ()

Season 3 (2017) (S03)

O zajímavé případy není občas nouze (za všechny ten z cikánského tábora), i když se tu na můj vkus začíná už moc korektně řešit rasismus a homosexualita. Vztah Sidneyho a Amandy je po zásadním kroku už jen mlácením prázdné slámy, začíná nudit a oba by si občas zasloužili pár facek. 80%. ()

Season 4 (2019) (S04)

Ze slávy prvních řad zbylo málo. Jakkoli se dosud dařilo tvůrcům vyhnout přílišné korektnosti, ve čtvrté řadě do ní skočili rovnýma nohama. Postavy vyčpělé (snad kromě Geordieho), Leonard s paní M jsou na facku, Sidney zmizí (jak jinak, než s čokoládovou kráskou :-)) a nový farář Will není sice úplně marný, ale není to už úplně ono. Nebýt dílu o Willovi a jeho despotickém otci, šel bych s hodnocením ještě níž. 50%. ()