Altamira

• Česko Altamira (viac)

Španielsky šľachtic, právnik a amatérsky archeológ Marcelino Sanz de Sautuola y de la Pedreueca (Antonio Banderas) v roku 1868 náhodne objaví paleolitické maľby v jaskyni Altamira, ktorá sa nachádza v Kantábrii na severe Španielska pri Biskajskom zálive. Sautuola sa snaží predstaviť svoj objav akademickému svetu, ale narazí na skeptické reakcie vedeckých a náboženských kruhov, a tiež na pokusy o diskreditáciu svojej osoby. Odborníci tvrdia, že jaskyne sú falošné a maľby niekto vytvoril na objednávku samotného Sautuolu, aby získal slávu a peniaze. Sautuola tak po zvyšok svojho života bojuje za pravdu, snaží sa dokázať, že maľby sú skutočné a obvinenia z falšovania, ktoré voči nemu vzniesli, sú lživé. Aj tak ho všetci považovali za podvodníka a uznanie sa mu dostalo až po smrti, keď boli odhalené ďalšie prehistorické maľby v jaskyni La Mouthe vo Francúzsku. (TV JOJ)

misterz

Večný problém - na jednej strane veda a pokrok a na strane druhej tmárstvo a mytológia... Námet mne veľmi sympatický, no od spracovania som čakal podstatne viac. Pár zaujímavejších scén ako i informácií by sa tu nešlo, ale ako celok to na mňa pôsobilo slabším dramatickým spracovaním, čo sa prejavilo hlavne po pocitovej stránke - všeobecná sterilita, či už k postavám alebo k príbehu samotnému. Priemer. 60/100 ()

hansel97

Některé historické události si vlastní film nezaslouží. To už by filmaři měli pochopit, protože Altamira je toho zářným případem. Takže oproti Gernice ze stejného roku, která trpěla na špatný scénář, tady troskotáme již na volbě tématu. Objev jeskyně totiž má žalostně málo potenciálu na film trvající hodinu a půl. Herci dobří, to je tak jediné. ()

Agatha

Altamira je labutí písní režiséra Hudsona. Velkolepý objev v dějinách lidstva byl provázen velkým nepochopením laické i odborné veřejnosti a dehonestováním jeho objevitele. Prsty v tom samozřejmě měla i církev, jejímiž učeními by datování altamirských kreseb otřáslo. Rychle pryč od nich. Tvůrcům se podařilo ukázat jak krásu a velikost tamějšího objevu, tak i příkoří jež provázelo po celých 20 let rodinu jeho objevitele. Herci byli snaživí, i na tu malou cácorku se mi podařilo zvyknout. Začátek se mi zdál takový jalový a neumětelský, ale postupně se to jen lepšilo. Možná na tom je trochu vidět režisérova únava, 80 let už je požehnaný věk k natočení filmu. Mě osobně ale film přišel vhod, protože o tom, co stálo za objevem Altamiry jsem neměl ani ponětí. ()

Ephemeris

Jaskyňa Altamira je tým miestom v histórii ľudstva, kedy sa v podstate začínajú písať dejiny umenia. A začiatok je to nad očakávanie veľkolepý. Ako povedal Picasso, od zhotovenia tohto diela už to išlo len z kopca. Latka nastavená setsakramentsky vysoko, preto nečudo, že súdobí kritici považovali tieto jaskynné maľby za moderný podvrh. Osobne veľmi zle znášam, ak sa niekomu deje krivda a nespravodlivosť. Toto je priam extrémny prípad a je smutné, ako to dopadlo ešte za Sautuolovho života. A to je asi jediná výtka voči tomuto filmu, on je totiž celý akýsi "soft". Tie vedecké dišputy, ohovárania a konfrontácie mohli byť viac vygradované. Ale aj toto stačilo s prehľadom na to, aby stúpol krvný tlak... ()

Aljak

Krásny film o čarovnom mieste zvanom Altamira, ktoré po svojom objave znamenalo doslova prelom v doterajších predstavách o pravekom paleolitickom človeku. Skvelo vystihnutý kontrast veda vs. náboženstvo a neskôr vo vedných archeologických kruhoch aj ten "konflikt záujmov" medzi starou školou a snahou o interpretáciu objavu, ktorý však výrazne popieral doterajšie poznatky. Ja osobne ako milovník umenia, histórie a kultúry som si tento film užil, a veľmi sa mi páčil. Výborná atmosféra, kulisy, aj nádych konca 19.storočia. Akurát ten záver mi prišiel taký akosi prirýchly. No a musím uznať, že ešte viac by ma potešilo, keby je film v španielskej mutácii, ktorá by tomu dodala ešte lepšiu atmosféru a zároveň by zvýšila aj celkovú autenticitu (ale asi španielska produkcia chcela vyhovieť veľkej anglicky hovoriacej základni, ktorá moc neobľubuje čítanie tituliek). ()

• Ve filmu je uvedeno, že se katolická církev postavila proti objevu a obvinila Sanze de Sautuolu (Antonio Banderas) z padělání. To není pravda. Neexistovalo žádné oficiální prohlášení katolické církve ve Španělsku ani ve Vatikánu o pravosti maleb v Altamiře. (Agatha)
  • Film je věnován José Antoniu Lasherasovi, který byl ředitelem muzea Altamira od roku 1991 až do své smrti 27. února 2016, kdy zemřel při autonehodě. (Agatha)
  • Na konci filmu je uvedeno, že malby jsou staré asi 35 tisíc let. Není to tak úplně pravda. Některé kresby byly zredigovány přibližně do tohoto věku pomocí moderních technik (původní odhady je uváděly jako mnohem mladší). Výjimečné obrazy bizona však byly namalovány časově blíže k malbám z jeskyního komplexu v Lascaux (před 17 tisíci lety). (Agatha)