Dva sourozenci se u smrtelné postele babičky dozvědí, že jejich skutečný dědeček byl za druhé světové války pilotem speciálních jednotek, tzv. kamikaze. Postupně obcházejí pamětníky a střípky vyprávění dávají dohromady obraz jejich předka. Film byl natočen podle stejnojmenné knihy Naokiho Hjakuty. (ing.man)

flyboyeda

Az si budete chtit "trosku pobulet", doporucuju tuhle japonskou valecnou / leteckou romantiku. Vnoucata se vydavaji na investigativni cestu za ucelem zjistit vic o svem dedeckovi, ktery byl clenem specialnich utocnych jednotek Kamikaze. Jenze narozdil od vetsiny svych kolegu si tak nejak vazil zivota a chtel se vratit za rodinou. Proc se nakonec nevratil a jak byl jeho pristup vniman v te dobe, o tom je tento film se stopazi 143 minut. Moc hezke drama, prestoze krapet citove vydira. Ale jak se davaji stripky a propletence jednotlivych osudu dohromady, je z toho moc pekny a citlivy pribeh. Japonska mentalita a moralni dril o cti a hrdosti vtloukany jiz od detstvi je v tomto smeru a problematice hodne zajimave tema. Plus samozrejme historicke okolnosti a realie. ()

ing.man

Dal bych tomu dvě hvězdy, ale ten příběh má svoji sílu. I když je to těžce kontroverzní téma budící těžké emoce i v samotných Japoncích. Je to vlastně třídílná TV mini-série, odpovídá tomu i zpracování, nízký rozpočet apod. Když to srovnám se stejnojmenným filmem jen o dva roky starším, tak ten je vítěz. Protože těch 6 hodin nepřineslo nic nového, jen obludně roztáhl látku dle potřeby TV Tokyo. Zatímco u verze z roku 2013 jsem obdivoval animace, tady to bylo občas k smíchu (zlomyslně jsem zastavoval video a koukal na špatnou trikovou kameru, přistávání modelů letadla). Taky jsem tehdy litoval Haruma Miuru, že to musel celé probrečet, tak tady je to pro změnu nebohá Rjóko Hirosue, která se musela tvářit hodně překvapeně a šokovaně, pokaždé když skončilo vyprávění pamětníka. (Kolik to jen byl desítek minut celkem? Počítat to nebudu, chtělo by to více režijní fantazie). No a ještě mi dovolte sepsut Mikako Tabe... I když je pohledná tak herečka je ultra-minimalistická nebo spíš žádná, Mao Inoue v její roli byla lepší. ()

cb566524

Pro mne jako japanofila povinný film, každopádně jsem si hned oblíbil. Dobře napsáno i natočeno. Jeden z nejpřesnějších filmů, co se týče letadel, sedí i takové drobnosti, jako barva podvozkových šachet u Typu 21 a 52, absence krytu ocasu u cvičné verze pro zahání vzdušných terčů apod. Oproti americkým filmúm plným chyb (Pearl Harbor, nová Midway) super... Taky se nedivím, že Oishi s ní zůstal, je fakt hezká :-) ()