Rušný den

• Francúzsko Une journée bien remplie (viac)

Dokonalý plán otce, který se rozhodne ve stejný den zabít devět členů poroty, kteří odsoudili jeho syna k trestu smrti. (oficiálny text distribútora)

Willy Kufalt

Počkat, počkat, on má Jean-Louis Trintignant až takový smysl pro humor, vtip a nadsázku? Z filmů, ve kterých jsem ho viděl hrát, by mě ani jednou nenapadlo, že se v souvislosti s jeho jménem v pozici režiséra dočkám takhle neotřelého pokusu o komedii se zcela osobitým rukopisem. A vida, je to zde! Série ultra bizarních postaviček hodně evokuje Mockyho, ústřední zápletka cílevědomých vražd vybrané skupinky lidí jednou osobou pak jakoby znamenala malou variaci na Truffautův film Nevěsta byla v černém a samotné filmařské postupy jdou ve stopách novodobé grotesky. Ze zmíněné Nevěsty si vypůjčil Trintignant i nápad s deníčkem hlavní postavy a zrovna tento prvek rozpracoval ještě detailnějším a vtipnějším způsobem než Truffaut. Brutální děj plný morbidity je v černohumorném duchu prošpikován řadou vtipných nápadů, jednotlivé scény vystylizované do přesného rytmu a hudba i s celkovou atmosférou krásně oscilují mezi hravým a mrazivým tónem. Pozadí příběhu se odkrývá postupně, vyvrcholení u soudu s neotřelou pointou nakonec nejen posouvá celý film tak trochu do roviny sci-fi, ale rovněž zpětně osvětluje smysl všech těch podivných útržkovitých paralelních výjevů se stejným dějem na jiném místě, u kterých jsem si kládal otázku, co mají znament a proč zde jsou... Rušný den mě zkrátka po většinu času hodně bavil i v závěru ještě více překvapil. Uvažoval jsem nad plným počtem, ale došlo zde i na jednu poněkud hluchou a za mě nepříliš vtipnou část s nepovedeným představením Shakespeara (ač s malým cameem samotného režiséra). 80% ()

Flego

Réžijný debut Jean-Louis Trintignanta ( natočil dva filmy ) svedčí o jeho talente, jeho svižný priamočiary príbeh je natočený s nadhľadom čiernej komédie a poteší dušu filmového diváka. ()

Padme_Anakin

Velice příjemné filmové překvapení, nečekala jsem nic a dostala kopec zábavy, tahle kriminální komedie se opravdu povedla.. Černý humor i nadsázka přesně podle mého gusta, no a kreativita tvůrců se rozhodně nedá popřít, klobouček.. Pochválit musím i hudební podmaz, výborná volba a ač je příběh poněkud morbidní, zároveň je osobitý, vtipný, originální.. U mě spokojenost, v závěru do sebe vše zapadlo tak, jak mělo.. A já mám na rtech takový ten přiblblý úsměv.. ()

fragre

Ach ano, rodina by přece měla držet při sobě, zvláště v dobách těžkých. Prostě, když celou rodinu pojí dohromady vzájemná láska, pak i zabíjení jde snadněji, byť je vcelku dokonalý plán narušen několika nepředpokládatelnými okolostojícnostmi, takže rychlá improvizace v zabíjení i oživování je nutná. Vražedná komedie lepší než Jezinky a bezinky. ()

Martin741

Jean Louis Trintignant natocil vybornu komediu. Drsnu, hodne brutalnu, dalo sa to vsak velmi dobre pozerat. Dej je jednoduchy, nasilny .... zasmiat sa da viackrat, Trintignant ako reziser sa predviedol : 78 % ()

honajz2

Jak co. Některé scény z tohohle absurdního černohumorného krimi road movie filmu mě bavily dost, jiné mě bavily minimálně nebo jsem se u nich nudil. Ale nutno uznat, že své kouzlo to má, rád jsem to viděl, taky mi to přišlo slušně natočené, celkem dobře napsané, pár zajímavých nápadů v tom je taky, hudba je taky dobrá a nějakou atmosféru to taky mělo. Plus se mi hodně líbily ty hrátky se střihem. Celkově z toho ale nemám silnější dojmy, než na lepší 3*. ()

st3f0o

Vynikajúci film, napätie sa dalo krájať a veru krájal som až do samotného záveru, ktorý je... Samozrejme nechýbajú humorné situácie čierneho charakteru, no vyzdvihnúť musím skvelú hudbu a hlavne ústredný motív v kľúčových momentoch, mrazivé. Perfektne zladené prelínanie osudov z konca života jednej obeti na začiatok konca tej ďalšej a potom ďalšej a... Nakoniec sa pristihnem pri tom, ako pevne držím palce ocinovi a jeho úspešnému naplneniu vytýčeného plánu, ale podarí sa mu nakoniec zvládnúť stanovenú normu deväť obetí? Odpoveď je... ()

BigBang

Originální dílo: groteska téměř beze slov, se silnými charaktery a tradičně dokonalým francouzským vizuálem. Humor je černý a poťouchlý. ()