Fantasy rozprávka Cesta za živou vodou voľne nadväzuje na predchádzajúci film Cesta za kráľom trollov, v ktorom sme prvýkrát stretli dobrosrdečného Espena, jeho dvoch bratov, krásnu a odvážnu princeznú Kristin. Espenove nové dobrodružstvo začína trošku nešťastne. Kristínini rodičia, kráľ Erik a kráľovná Viktória, sú otrávení a z tohto hrozného činu sú falošne obvinení obaja Espenovi bratia. Obaja nešťastníci sú ihneď uvrhnutí do väzenia a čakajú na popravu. To by ale nebol Espen, aby nenašiel spôsob, ako zložitú situáciu vyriešiť! Presvedčí princeznú Kristin, aby sa s ním vydala hľadať bájny zámok Soria Moria, ktorý je vraj celý postavený z rýdzeho zlata. Tu sa podľa dávnych povestí ukrýva prameň zázračnej živej vody a s jej pomocou chce Erik zachrániť život kráľa a kráľovnej a aj svojich bratov. Ale existuje vôbec taký zámok? Nie je to len fikcia? A je v ňom naozaj živá voda? Espen musí konať rýchlo, v pätách je mu totiž banda zlých Dánov, ktorí nenávidia ich kráľovstvo viac než čokoľvek iné a chcú Espena a Kristin za každú cenu zastaviť. Pokiaľ Espen a Kristin nebudú úspešní, bude to znamenať koniec nielen pre bratov a kráľovstvo, ale možno aj pre celý svet! (CinemArt SK)

T2

Rozpočet EUR 7,3miliónaTržby USA Tržby Celosvetovo $2,995,977▐ No konečne, niečo schopnejšie ohľadne nejakej tej fantasy rozprávky zo severskej krajiny. V pohode príbeh, herci, masky aj triky. U režiséra Sandemose-na nastal konečne lepší progres v jeho tvorbe. /70%/ ()

MrHlad

Sympatický prosťáček Espen a odvážná princezna Kristin se vydávají na dlouhou a nebezpečnou cestu k tajemnému zámku, kde chtějí najít živou vodu, kterou potřebují, aby zachránili Kristininy rodiče a Espenovy bratry. Čeká je dlouhé putování plné nebezpečí, humoru, monster i zloduchů s lidskou tváří. A hrozně příjemně se na to kouká. Cesta za živou vodou má blíž k dobrodružnému filmu než ke klasické pohádce a díky působivé výpravě, hrozně fajn hrdinům a rychlému tempu se u ní budou bavit diváci bez ohledu na věk. ()

EvilPhoEniX

Pokračování jedné z nejlepších pohádek posledních let se povedlo a Norové si připisují další plusové body. Krom nádherné přírody potěší i typické pohádkovské propriety ( ježibaba, sedmi mílové boty, trojhlavý Troll, krásná princezna a chytrý hlavní hrdina). Má to spád, krásné praktické efekty a kouzelnou atmosféru. Líbilo,bavilo.. 7.5/10. ()

misterz

Už o poznanie slabšie ako Cesta za kráľom tvorov, no stále sa tu nájdu zábavné momenty, čo vám zaručí príjemné pozeranie. Tiež sa mi páčilo, ako voľne a hlavne rozumne príbeh dokázal nadviazať na jednotku. Slabší nadpriemer. 70/100 ()

Anderton

Prekvapivo veľmi podarená rozprávka, ktorá ani na moment nenudí a zaujme- a to predovšetkým nádhernou výpravou. Ako vidno, k dosiahnutiu tohto cieľa netreba vôbec digitálne lokácie, len tak akurát, ale predovšetkým krásnu prírodu. A tých nádherných panoramatických záberov je tu neúrekom. V rámci žánru teda určite za štyri a českí či slovenskí tvorcovia by sa mali od Nórov učiť, čo to dá. Sidse Babett Knudsen tu nie je taká "milf" ako obvykle, najmä kvôli škaredým zubom, ale zopár momentov je, to keď sa napije onej živej vody. ()

Chrustyn

Nenáročný a zábavný dobrodružný snímek, který je ideální podívanou pro celou rodinu, kdy se pobaví mladší i starší, přestože na film rychle zapomenou a mnoho v nich nezanechá. Pro mě zajímavější než předchozí cesta za Trollem. ()

marhoul

První část, ačkoli je tady v šedých číslech, se mi líbila velmi. Jednalo se o milou, vkusnou, dobrodružnou fantasy pohádku i pro nejmenší diváky, kteří "úplně opravdického, živého" trolla vidí prvně. Vnímala jsem ji trochu jako zjevení a o to větší radost mám, že se volné pokračování vydařilo ještě o fous lépe. Cesta za živou vodou je pohádka podle mého gusta, princezna je kočka, Espen velký sympaťák, sluší jim to spolu, dobrodružství, humor, sedmimílové boty, troll, skřeti, lidské zlo, i to pohádkové v kombinaci s krásnými kostýmy, výpravou, velkou hudbou, lokacemi, které se mi zdály sem tam také jako z našich luhů a hájů (stejně jako v první části, časem se snad dovíme, kde se natáčelo), no a v titulcích se odvíjí dlouhý seznam českých jmen, což našince vždycky potěší. Ode mě plný počet. Až pohádka vyjde, bude zařazena mezi "stálé domácí" k opakované projekci, mezi osvědčenou klasiku, která nám čas od času dobře padne. ()

heyda

Zajímavé, že Norové dokáží natočit pěknou výpravnou pohádku s kvalitními triky a Češi jenom čumí zase. Nutno říct, že skoro polovina štábu byla českého původu, tak nevím v čem je zakopaný pes. Koprodukční film zvládneme, ale svůj vlastní ne? Jinak palec nahoru a rozhodně doporučuju! :) ()

honajz

Je to chlup lepší než první díl, ale vážně jen o chlup. Líbí se mi ten nadhled a představitel Espena svou postavu pojal skvěle, jako rozverného mladíka, který se snaží být vždy optimistický a vždy najít řešení problému, většinou za pomoci něčeho, co někde sesbíral. Kamera je slušná, i když někdy barvotisková, a docela by mě zajímalo, co vše se točilo v ČR, protože ten český štáb byl docela rozsáhlý. Pokud jde o příběh, hodně mi vadilo, že Espen s princeznou překonávali různé překážky, a ti Dánové, co šli za nimi jak přesně věděli, kde je hledat?, jak překonali moře, zvlášť když jich bylo tolik?, jak si přečetli deník v norštině? apod. Celé to i mohlo být kratší, některé scény byly úplně zbytečné a podzápletka s bratry nenabízela nic vtipného ani zajímavého. Jinak to ale docela pobaví, jako každá pohádka dobře skončí, a kdybych to viděl ve svých 12 letech, asi bych byl nadšený. Ale musím ocenit ten pozitivní náboj, který film má. ()

Othello odpad!

Je to ten způsob tvůrčího selhání, kdy není štáb schopen natočit královský bál, aby nevypadal jak sousedova grilovačka, ale zato plýtvá rozpočtem na ohavnou digitální veverku. Jako pohádka to postrádá jakoukoli stylizaci, jako fantasy pak úplně všechno a navíc je to celé prošpikované režijními, dramaturgickými a střihovými chybami, které musí být schopné vymýtit první dvě hodiny předmětu "filmové základy pro šikuly" za dvanáct kreditů na soukromé vyšší odborné škole obecné tvorby. Troška tomuhle mohl jenom pomoct. ()

Tony.cs

Cesta za králem trollů ušla. Byla to příjemná zábava. Druhý díl byl ještě o něco lepší. Ale příběhově stále nedotažené. Takové nanicovaté, bez pořádného záporáka. ()

easaque

-4* tak jsem letošní vánoční pohádkové žně zakončil dvěma norskými pohádkami, které jsou součástí plánované trilogie. A mě to jen potvrdilo známé rčení "Nejlepší nakonec". My máme za hrdinu hloupého Honzu a Norové asi nešikovného Espena. Hlavní roli tu kromě herců má krásná příroda, úchvatné norské scenérie, ale můžeme se pochválit i za hezké české lokace. Ale i tak mám pocit, že s mnohými záběry jim dost vypomáhaly počítače, jak jsou neskutečné. Vždycky však stojí pohádka na příběhu a když jsou všechny téměř na jedno brdo, tak hodně záleží na pojetí. Této docela sluší moderní háv a naštěstí její atmosféra neztrácí na kouzlu, i když si čeští diváci musí zvyknout na drsnější pojetí. V prvním dílu - Cesta za králem trollů je to vesměs o Espenovi a jeho cestě za záchranou princezny (a nebo kvůli zlaťákům?). Nebylo to špatné, jen trošku jednotvárné, ale chyběl tam ten ženský element, který se projevil až v Cestě za živou vodou (druhý díl). Ta mě bavila už o stupeň víc a jak jsem psal na začátku, tak to byla ta pomyslná třešnička na dortu - teda když počítám jen ty moderní pohádky. Takže za mě palec nahoru a myslím, že si zaslouží být v červených číslech. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

applause

Severské filmy mám ráda a fantasy miluju. A tenhle filmový počin, i když se jedná o pohádku se povedl. Děj není přes kopírák, ale je poněkud neobvyklý. Herci plni svou úlohu dobře a příjemný bonus je nezničená norská příroda. Řekla bych, že se film hodí pro všechny věkové kategorie, místy je i vtipný. Doporučuji. ()

Vyhy

první díl mě bavil, takže volné pokračování byla jistota a mám z toho stejný zážitek jako předtím. Takto se točí pohádky! Má to skvělý vizuál, humor, krásné lokace a fajn pohádkový (a to nemyslím špatně) příběh. Vše co bych od podobného rodinného filmu čekal. Klidně si další třetí díl rád dám. ()

C0r0ner

Oproti prvnímu dílu vidím jednopatrový propad. Už to nemá tolik zábavy a hezkého příběhu, takže to člověk sice v pohodě dokouká, ale na konci jen tak pokrčí rameny. Troll fajn, ale to je tak všechno, co se dá vyloženě vyzdvihnout. Průměr, který neurazí, ani nepotěší. 60% ()

dubinak

S podivem mi teda tentokrát díky svému komplexnějšímu ději sedl druhý díl o něco lépe. Humor to má taky možná o ždibík lepší a přibylo i pár originálních magických prvků, které si vás získají originalitou. Samozřejmě i opět do detailu zvládnuté a krásně nasnímané přírodní scenérie tomu dodávají svůj šarm. ()