Reklama

Reklama

Trumbo

Trailer 1
USA, 2015, 124 min (Alternatívna 120 min)

Réžia:

Jay Roach

Predloha:

Bruce Cook (kniha)

Scenár:

John McNamara

Kamera:

Jim Denault

Hrajú:

Bryan Cranston, Diane Lane, Helen Mirren, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Louis C.K., David James Elliott, Elle Fanning, John Goodman, Michael Stuhlbarg (viac)
(ďalšie profesie)

Portrét legendárneho hollywoodskeho autora Daltona Trumba, ktorý sa podobne ako desiatky ďalších tvorcov stal obeťou politického prenasledovania počas americkej antikomunistickej hystérie v štyridsiatych a päťdesiatych rokoch... Dalton Trumbo bol jedným z najnadanejších hollywoodskych scenáristov, keď bola jeho kariéra násilne prerušená a on sa kvôli svojmu ľavicovému presvedčeniu stal obeťou politického prenasledovania. Strávil takmer rok vo väzení a po prepustení sa ocitol na čiernej listine, podobne ako desiatky ďalších hollywoodskych tvorcov, pre ktorých politické prenasledovanie znamenalo nútený koniec kariéry. Dalton Trumbo však ďalej pracoval potajomky a scenáre podpisoval pseudonymami, či menami svojich priateľov. Dva z nich (Prázdniny v Ríme a Statočný) boli dokonca ocenené Oscarmi, ktorých si nemohol prevziať. Jeho podiel na týchto filmoch bol v USA oficiálne priznaný až po jeho smrti. (RTVS)

(viac)

Videá (7)

Trailer 1

Recenzie (214)

classic 

všetky recenzie používateľa

Súčasní autori, až tak dobre nevedia - spracovať biografickú látku o slávnom hollywoodskom scenáristovi - Daltonovi Trumbovi, ktorý podľa mňa, najlepšie funguje, až v časti, keď pracuje na scenári k Spartacusovi, alebo ho navštevuje - režisér - Otto Preminger, ktorý chystá natáčanie - Exodus, či taký predstaviteľ - Spartacusa, Kirk Douglas, sa bije za Trumba ! Najväčší prúser !!! , je v podaní Johna Waynea, ktorého si zahral - David James Elliott - zo seriálu JAG ! Totálny, debilný nezmysel ako čert ! Čím sa človek lepšie vyzná v autorových scenároch, tým si viac užije - samotný film, ktorý odkazuje na filmy, či samotných tvorcov, t.j režiséri - Sam Wood, Preminger, či príkladne - J. Wayne, či šéf MGM - Louis B. Mayer, aj tak, najväčší zápal po veci, predvádza - Bryan Cranston, ktorý perfektne stelesnil Daltona Trumba, to je hlavná devíza filmu, jeho výkon, je takmer geniálny ! Aj poznať, čo je Hollywoodska Desiatka, nie je od veci. Jediný film o filme, ktorý vynášam do nebies, je bezpochyby - SUNSET BLVD. , TRUMBO, nie je najhorší, funguje - sotva na polovicu plynu, škoda, ale dnešní majstri, nie sú schopní, urobiť film, ako je príkladne Sunset Boulevard, či All About Eve. ()

T2 

všetky recenzie používateľa

Rozpočet $15miliónovTržby USA $7,857,741Tržby Celosvetovo $12,173,423▐ Zaujímavá etapa z Hollywoodu, keď sa išlo po krku komunistom. Niekdajší ospevovaný scenáristi dostávajú útrum, je pozoruhodné ako sa s tým vysporiadajú. Určite strhujúce udalosti, herecky zvládnuté, hlavne Cranston fajn, dramatizácia v norme, je to podané skôr v takom ľahšom podtóne, čo je pod taktovkou skôr komediálneho režiséra Jay Roacha očakávané, zvládol to. /70%/ ()

Reklama

Fiftis 

všetky recenzie používateľa

Bryan Cranston po Perníkovom tatkovi vyletel ako raketa a v Trumbo svoje momentálne postavenie len potvrdil. Ide totiž o ďalší herecký majsterštyk a o takmer dokonalé vtelenie do jedného z najväčších scenáristov svojej doby. Výborná životopisná dráma, ktorá sa nebojí ukázať udalosti spojené s Hollywoodom v päťdesiatych rokoch, také aké v skutočnosti boli. Za pozornosť stojí hlavne krásne vyobrazenie tej doby ako aj samotné kostýmy. Zaujímavosťou aj pre mňa sú vydarené dialógy, ktorých je tu požehnane. Ako milovník 50.rokov som si na snímke naozaj rochnil a to platí aj o známych dobových piesňach. Rozhodne by si táto snímka zaslúžila väčšiu pozornosť a oveľa viac hodnotení. Tých 80% k nej sedí, ja dávam aj viac. ()

dr.horrible 

všetky recenzie používateľa

Pred časom som v komentári film Exodus, nazval Premingerovým Spartakom. Doteraz som žil v tom, že obom geniálnym režisérom pokazili ich filmy Newman s Douglasom, a teraz zistím, že obe tie sračky písal ten istý patlal a ešte naraz. :D A je sranda, jak som Cranstonovi zožral Heisenbera, so všetkými jeho vraždami a svinstvami aj s navijákom, ale s manieristickým, egoistickým komunistom sa stotožniť nedokážem. Stratil ma hneď na začiatku, keď sa svojimi utopistickými žvástami pokúšal indoktrinovať vlastné dieťa, a jedno ospravedlnenie, zhruba v trištvrťke filmu, to už potom nezachránilo. Ten týpek bol dobrovolne komunistom, v čase Stalina. Sláva mu. Iba tie jeho Prázdniny v Ríme milujem. Životopis je to napísaný brilantne. C. K. sa išiel pretrhnúť a Helen Mirren by konečne zaslúžila oscara za celoživotné dielo. Celkovo podarená vec, len je o hlúpom človeku. ()

Mr. Lobo 

všetky recenzie používateľa

Trumbo je skvělá postava. Je chytrá, ironická a téměř nepředvídatelná a film stojí a padá s ní. Kdykoliv je na scéně je na co se dívat a první polovina filmu je takto silná právě díky ní. Ovšem: v druhé polovině - když už je divák dost nabažen dobré filmařiny, je třeba opět přistoupit na starou známou hollywoodskou řeč, protkat to scénami s rodinou a sentimententem s hudbou z Armageddonu, aby to bylo každému jasné: je to přece film o Hollywoodu, je třeba tam dát hollywoodské klišé. Nebo až příliš přeceňuji tvůrce? (Podle mne ano.) Vždy když taková scéna začala, skřipali mi zuby a snímek klesal a klesal do propasti, kterou si sám hloubil. Ani jedna z těchto scén nebyla pro děj podstatná, byly tam navíc, první polovina k nim vůbec netíhla a jedinou vazbu měly k sobě navzájem a to velmi lehkou (Aristotelský celek, ze kterého nelze nic odebrat a nelze k němu nic přidat film tedy jistě netvoří). Po pár dnech mi nezůstává v paměti ta první polovina, kdy se děj rozjížděl (tematicky je to pro mě taky nezajímavé, ale řekl jsem si budiž) a představovali se zajímavé postavy (karikující skutečné osoby), ale jen nějaký matmý obraz Daltona Trumba a pak ta kupa klišé, kterou do druhé poloviny někdo naházel vidlemi. Je to škoda. Třeba se jednou najde někdo odvážný, kdo to sestříhá na rozumnou úroveň. ()

Galéria (49)

Zaujímavosti (10)

  • Na předávání Oscarů roku 1954 používá moderátor větu" "And the Oscar goes to..." ("A Oscara získává..."), ta se však používá až od 90. let. Do té doby se říkalo obyčejné: "And the winner is..." ("A vítězem se stává..."). (hansel97)

Súvisiace novinky

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016

14.01.2016

Letošní Oscary budou duelem Revenanta se Šíleným Maxem. Výlet do divočiny s DiCapriem sesbíral dvanáct nominací a našlapaná jízda s Hardym deset, ze zálohy přitom útočí Marťan se sedmi a Spotlight,… (viac)

Reklama

Reklama