Píše se rok 1942 a v okupované Varšavě dojde k brutální vraždě polské prostitutky, která byla německou agentkou. Svědek, muž z domu, kde k vraždě došlo, slyšel odcházet muže a zahlédl německou generálskou uniformu. Major Grau z německé rozvědky chce vraha vypátrat. Ve Varšavě v té době působí tři generálové. Generál Kahleberge, který nemá čas na soukromý život, ale občas se chová tajuplně a někam zmizí. Dalším je generál von Seidlitz-Gabler, který si užívá života s dámičkami, je velmi opatrný a vždy se přikloní k té straně, která má navrch. Posledním podezřelým je generál Tanz, německý hrdina od Leningradu, který byl poslán do Varšavy, aby se vypořádal s polským odbojem. Tanz působí především jako dokonalý voják plnící rozkazy, ale říká se o něm, že je šílenec a libuje si v zabíjení. Ani jeden z nich nemá na večer vraždy alibi a všichni se snaží Grauovi vyhýbat. Když se Grau přiblíží k rozuzlení případu, je z popudu generála Kahlebergea povýšen a přeložen do Paříže. (TV Prima)

Pohrobek

Především thriller zasazený do víc než zajímavého prostředí německého důstojnictva let 1942 - 1944. Trochu zvláštní - především balancováním na pomezí kriminálního příběhu, válečného snímku a čistokrevného thrilleru. Možná ne úplně nejvyrovnaněji napsané a poskládané, ale bezesporu obsahující spoustu skvělých míst, podpořených charakteristickým Jarreho hudebním tématem, podařenou kamerou a celkově mírně dekadentní atmosférou a vyzněním. Herecky nabité neskutečně. Peter O'Toole podává neobyčejně maniakální výkon a je opravdu radost ho zde sledovat, generála Tanze lze bez váhání srovnat s O'Toolovým Lawrencem nebo Lordem Jimem. Zajímavý je Omar Sharif, kterého by vzhledem k jeho egyptskému původu v roli německého důstojníka asi člověk jen tak nečekal, ale svoji postavu muže posedlého spravedlností a nehledícího na válečnou vřavu, jež kolem zuří, ztvárnil rovněž na jedničku. Stejně tak generál Donalda Pleasence je opravdu životnou a dobře odehranou postavou. Trochu slaběji a malinko schématicky pak působí kaprál Hartman Toma Courtnaye a jeho milostný i zbabělecký příběh vůbec. ()

Fr

,,…PROČ SE STARÁTE O TO, KDO ZABIL TU DĚVKU? MRTVÉ JE JÍ STEJNĚ LÍP.“ … ,,UŽ JSTE NĚKDY SLYŠEL O EUMENIDES? O ŘADĚ NEPŘÍJEMNÝCH ŽEN, OBČAS ZVANÝCH JAKO FÚRIE. VĚŘÍ, ŽE PROLITÁ KREV VOLÁ PO POMSTĚ. TAK ZAČALA SPRAVEDLNOST.....“ /// Proč by měla německý úřady zajímat mrtvá polská kurva? Zvlášť, když se píše prosinec roku 1942! … Svět mužů s širokejma lampasama na gatích. Hafo konverzací, válečný věci, soukromý věci, trocha toho vyšetřování a tam někde vzadu …. ano, plukovník Claus von Stauffenberg. Divadelní tempo, fantastickej Peter O'Toole, parádní role pro Omara Sharifa a lehce kriminální téma, zamotaný v historickejch souvislostech. Nevím proč, přes všechny ty klady mi připadá, že honěj strašně moc zajíců najednou a k tomu ta (zbytečná) stopáž… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 1963 napsal Hans Hellmut Kirst, číst nebudu. 2.) Páč si myslím, že generálové jsou zajímavý. 3.) Totálně rozhodit mě dokáže akorát Vincent. 4.) Thx za titule ,,kvakkv“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

gudaulin

Výčet kladů bude poměrně stručný. Podařilo se shromáždit řadu dobových hvězd, které spolehlivě lákaly v 60. letech davy diváků do kin, a produkce je taktéž profesionální; vznikl výpravný snímek, do kterého tehdy studio vkládalo evidentně nemalé naděje a ambice. Problémů ale nacházím podstatně víc. To, že Omar Sharif neodpovídá ideálu árijského bojovníka a že vojenská technika nepotěší oko znalce, je to poslední, co bych filmu vyčítal. Že ale vysoký důstojník Abwehru je schopen zahájit vyšetřování německé generality kvůli smrti jedné (polské!) prostitutky v době, kdy vrcholil nacistický teror v Evropě a v Generálním gouvernementu byl jeden vyhlazovací koncentrák vedle druhého, je naivita, nad kterou zůstává rozum stát. A podobných lapsů se najde nespočet. Navrátilec z fronty se přizná k selhání, za které by vzhledem k okolnostem byl patrně likvidován, dívce po několikahodinové známosti. Děj je posunován řadou absurdních náhod, o operaci Valkýra ví patrně i uklízečka na pařížském gestapu, zkrátka z hlediska scénáře jde o prapodivnou směs, nad kterou můžu jen kroutit hlavou. Kriminální složka příběhu selhává, protože Noc generálů je ten typ žánrového filmu, kde znáte pachatele v momentě, kdy se objeví na plátně. Celé je to přehnané a k historii se to má podobně jako Dumasovi romantizující dobrodružné příběhy. Jenže ten psal o době vzdálené celá staletí, tohle vypráví o 25 let staré historii. Noc generálů sice neuráží a pokud nemáte přehnaná očekávání a aspoň průměrnou znalost historie, může i přiměřeně pobavit. Ale z mého pohledu je to zastaralá, dávno překonaná záležitost. Celkový dojem: 45 %. ()

Radko

Dobre vedieť, že uprostred vojnového besnenia sa nájdu ľudia v rámci armády nasiaknutej nenávistnou ideológiou, a valcujúcej nepriateľa na všetkých frontoch všakovakými spôsobmi, ktorým záleží na tom, aby príslušníci tejto armády nepáchali prosté zločiny. Nech majú akúkoľvek hodnosť. Pretože vyšetrovanie trestných činov uniformovanej generality je náročné aj v čase mieru. Poznámka: Prkenno-kožený výraz predstaviteľa generála Tanza (Peter O´Toole) nemá chybu. ()

Ej Hlemýžď

Poněkud zváštní slepenec detektivky (vyšetřování vraždy) a válečného filmu s namícháním spiknutí generálů (atentát na Hitlera), které bylo asi nutné, aby nastal v ději jakýsi přelom, což působí dost násilně. Film je na tu zápletku zbytečně dlouhý a plejáda výborných herců jen těžko mohla film nějak významněji pozvednout. ()

Snorlax

Byl to podivný zvyk nacpat do jednoho filmu co nejvíce herců zvučných jmen. Ti se pak snažili přetahovat o divákovu pozornost a do puntíku naplnili staré moudro, že všeho moc škodí. Pominu-li fakt, že příprava operace na likvidaci Hitlera je zde pojata jako příprava na loutkové divadlo, nemohu se smířit s tím, že prakticky žádná ze zúčastněných hvězd neodvádí ani náhodou svůj standard. Peter O´Toole navíc vypadá jako vosková figura sebe sama, plastické operace zkrátka nesvědčí nikomu. Bohužel ten jediný, který se nemusí za svou práci stydět, Noiret, je před kamerou žalostně málo. A musím podotknout, že v žádném jiném filmu mi nepřipadal natolik charismatický, jako zde. Ostatní pouze natřásali svá ega před kamerou, O´Toole k tomu navíc odkapával krémy na vyhlazování vrásek a film vůbec neubíhal. Škoda, že se Kessel nedržel svého kopyta a pustil se do adaptace cizích předloh, jeho jméno nemuselo být spojováno s brakem. ()

Anderton

Politický triler zaoberajúci sa operáciou Valkýra, vzťahová dráma, detektívka a vojnový film v jednom. A ono to skvele funguje, keďže je všetko so všetkým pomerne elegantne prepojené. Film síce nemá príliš rýchle tempo, ide vyslovene o starú školu a nedočkáme sa ani bombastických záberov, našťastie tu ale nie sú takmer žiadne zbytočné scény a ak aj by sa mohlo niečo vystrihnúť, tak v každej scéne máme dobovú prvú hereckú triedu, takže je sa na čo pozerať. Určite poteší film dnešného diváka vďaka jeho znalosti akčnejšieho Singerovho filmu, tu je ale Valkýria len jednou z dôležitých dejových línií. Fabula sa tiahne nakoniec naprieč desaťročiami, čo ale vôbec nevadí, na miesto a do konkrétneho času sa vrátime vždy v ten pravý okamžik. ()

nascendi

Na začiatok zožeňte hodne peňazí, aby bolo na množstvo známych a dobrých hercov a na výpravu, ktorá zabezpečí autentickosť dobových predmetov a prostredia. Potom pridajte zmes kriminálky, vojnového filmu a operácie Valkýra. Primiešajte milostný motív, zopár nepravdepodobných zvratov a nevšímajte si neárijský výzor Omara Sharifa. Všetko to dôkladne miešajte dve hodiny a dvadsať minút. A potom sa zamýšľajte nad tým, prečo to nevyšlo. Litvakov film je ako omáčka, v ktorej sa jednotlivé ingrediencie nespojili do homogénneho celku. Viacerí herci splnili očakávania, ale Peter O'Toole to s kŕčovitosťou a panákovitosťou svojej postavy dosť prehnal. Takže záverom môžem byť spokojný s tým, že tento nákladný film ostal právom zabudnutý,. ()

Flego

Rozhodne zaujímavý pohľad na vyšetrovanie vraždy prostitútky vo vojnovej Varšave... a neskôr Paríži. Film má viacero vrstiev a škodí mu to na údernosti. Pozitívom hraje množstvo známych hereckých hviezd, svoj priestor najlepšie využil skvelý Peter O'Toole. ()

topesto

Válečných filmů s podobným námětem existují desítky, ale tenhle je tak úžasně natočený, že nebudete věřit vlastním očím. Soutěžil i na festivalu v Cannes. ()

Morholt

Pokud něco resp. někdo utkví v paměti, tak je to Peter O'Toole. Generála Tanze trpícího osobními démony ztvárnil s neskutečnou bravurou a s přehledem zastínil zbylý zástup velkých jmen v čele s Sharifem. Příběh s krimi-thrillerovou zápletkou také není špatný, ačkoliv trpí předvídatelností, kterou ale vyvažuje zasazení do prostředí německého důstojnického sboru. Snad to mohlo být o něco kratší, ale stopáž není nic, co by se nedalo přežít. Neprávem opomíjený film. 80% ()

ivishka

Perfektní herecká přehlídka - Peter O´Toole, Phillipe Noiret, Christopher Plummer, Tom Courtenay atd...Divím se, že to vidělo tak málo lidí, protože se tento film dá velmi lehce sehnat. Škoda toho potenciálu ze začátku, který odstartoval velmi slibnou machinaci mezi pohlaváři SS komanda, ale ten konec jsem čekala také trochu ostřejší. Nicméně jímavý nápad na krimi z válečného prostředí. Nejvíce mě udolala ta stopáž, ale vem to čert. ()

rt12

Nebylo to špatné, hlavně vše držela celá řada známých slavných ksichtíků, ze kterých jednoznačně vyčuhoval Peter O'Toole. ALE. Z filmu jsem měla chvílemi pocit, že se zde pokoušejí zabít několik much jednou ranou. Brutální vraždy, Valkýra, poválečné pochopení se - co jsme si - to jsme si, láska – páska, generační rozpor, nebezpečí znovuzrození fašismu. Pro mě moc dlouhé a chvílemi - ne moc uvěřitelné dialogy i situace. Navíc - Omar bez knírku, je pro mě jako slon bez klů :-) Lepší tři ()

OG_Swifty

Musím se přiznat, že od Noci generálů jsem čekal něco víc. U Lawrence s pekelnou stopáží se kombinace O'Toole - Sharif vyvedla, tak jsem čekal něco podobně originálního i nyní (pominu-li ironii, že egypťan hraje nacistickýho důstojníka), ale ve finále tam Sharif zas až tak moc není a film je podle mýho příliš natahovanej. Film vykreslující trio generálů na pozadí událostí kolem 20. července a prolínající se s vraždou prostitutek byl tak trochu mišmaš; ten kriminální případ vlastně skoro vůbec podstatou filmu nebyl - naopak to bylo hlavně o těch generálech (jejich charakterech) a atentátu na Hitlera, jenom se na začátek a na konec filmu líply nějaký vraždy a pár minut s Omarem Sharifem. Generál Tanz vykreslený Peterem O'Toolem byl docela dobře psycho, celou dobu člověk netuší, co udělá ani co si myslí, a Tom Courtenay v roli Hartmanna zpočátku působí jako pussyna, ale pak mu divák ve finále docela i fandí. Celkově ale film nemá moc velký spád, historický skoky mu moc neprospívají a finále působí jako by bylo spíchnutý horkou jehlou. ()

majo25

Hlavne skvelé herecké osobnosti na čele so skvelým O'Toolem robia z tohoto vojnového snímku zaujímavé dielo, mierne netypické a originálne. Pretože vyšetrovanie jednej či dvoch prostitútok na pozadí likvidovania tisícov ľudí počas 2. svetovej vojny je neobvyklé. Samozrejme, nie všetko originálne je aj dobré, spomeniem napr. preklenutie vyšetrovania do súčasnosti, ktoré príbehu podľa mňa neprospelo. Stratila sa tým špecifická atmosféra. Projekt Valkýra je do filmu vsunutý zase prvoplánovo, čím čiastočne vznika nehomogénny filmový guláš. K tomu krutá stopáž, ktorá jednoducho nevie udržať po celý čas tempo a vzniká plno hluchých miest. Hodnotenie: 65% ()