Píše se rok 1942 a v okupované Varšavě dojde k brutální vraždě polské prostitutky, která byla německou agentkou. Svědek, muž z domu, kde k vraždě došlo, slyšel odcházet muže a zahlédl německou generálskou uniformu. Major Grau z německé rozvědky chce vraha vypátrat. Ve Varšavě v té době působí tři generálové. Generál Kahleberge, který nemá čas na soukromý život, ale občas se chová tajuplně a někam zmizí. Dalším je generál von Seidlitz-Gabler, který si užívá života s dámičkami, je velmi opatrný a vždy se přikloní k té straně, která má navrch. Posledním podezřelým je generál Tanz, německý hrdina od Leningradu, který byl poslán do Varšavy, aby se vypořádal s polským odbojem. Tanz působí především jako dokonalý voják plnící rozkazy, ale říká se o něm, že je šílenec a libuje si v zabíjení. Ani jeden z nich nemá na večer vraždy alibi a všichni se snaží Grauovi vyhýbat. Když se Grau přiblíží k rozuzlení případu, je z popudu generála Kahlebergea povýšen a přeložen do Paříže. (TV Prima)

Radko

Dobre vedieť, že uprostred vojnového besnenia sa nájdu ľudia v rámci armády nasiaknutej nenávistnou ideológiou, a valcujúcej nepriateľa na všetkých frontoch všakovakými spôsobmi, ktorým záleží na tom, aby príslušníci tejto armády nepáchali prosté zločiny. Nech majú akúkoľvek hodnosť. Pretože vyšetrovanie trestných činov uniformovanej generality je náročné aj v čase mieru. Poznámka: Prkenno-kožený výraz predstaviteľa generála Tanza (Peter O´Toole) nemá chybu. ()

nascendi

Na začiatok zožeňte hodne peňazí, aby bolo na množstvo známych a dobrých hercov a na výpravu, ktorá zabezpečí autentickosť dobových predmetov a prostredia. Potom pridajte zmes kriminálky, vojnového filmu a operácie Valkýra. Primiešajte milostný motív, zopár nepravdepodobných zvratov a nevšímajte si neárijský výzor Omara Sharifa. Všetko to dôkladne miešajte dve hodiny a dvadsať minút. A potom sa zamýšľajte nad tým, prečo to nevyšlo. Litvakov film je ako omáčka, v ktorej sa jednotlivé ingrediencie nespojili do homogénneho celku. Viacerí herci splnili očakávania, ale Peter O'Toole to s kŕčovitosťou a panákovitosťou svojej postavy dosť prehnal. Takže záverom môžem byť spokojný s tým, že tento nákladný film ostal právom zabudnutý,. ()

ortoncz

No trošku si zaspoilerujeme. No jsou tady dvě hlavní linie. Začíná to vyšetřováním polské prostitutky / německé agentky v roce 1942. Ale Náckové 1944 začnou prohrávat válku a musí se vyřešit Hitler. Takže nějaká Valkýra (tu jsem viděl drív s Cruisem). Jediná škoda, že to strašně poskakuje v ději a je to spíše poslepené, takže mě by se spíše líbilo takové téma udělané do seriálu nebo mini-serie. Ale pořád je to skvělý film s výbornýma hercema. Takže za mě 80% ()

Autogram

Vyšetrovanie dvadsať rokov starej vraždy je skoro ako od Poirota, pričom operácia Valkýra je tu len ako pozadie. To prepínanie medzi minulosťou a budúcnosťou bolo občas šialené, až som niekedy nevedel, kde som. Toľké udalosti si vyžiadali značnú dávku filmu, ale vyloženú zdĺhavosť som nezaregistroval. ()

gudaulin

Výčet kladů bude poměrně stručný. Podařilo se shromáždit řadu dobových hvězd, které spolehlivě lákaly v 60. letech davy diváků do kin, a produkce je taktéž profesionální; vznikl výpravný snímek, do kterého tehdy studio vkládalo evidentně nemalé naděje a ambice. Problémů ale nacházím podstatně víc. To, že Omar Sharif neodpovídá ideálu árijského bojovníka a že vojenská technika nepotěší oko znalce, je to poslední, co bych filmu vyčítal. Že ale vysoký důstojník Abwehru je schopen zahájit vyšetřování německé generality kvůli smrti jedné (polské!) prostitutky v době, kdy vrcholil nacistický teror v Evropě a v Generálním gouvernementu byl jeden vyhlazovací koncentrák vedle druhého, je naivita, nad kterou zůstává rozum stát. A podobných lapsů se najde nespočet. Navrátilec z fronty se přizná k selhání, za které by vzhledem k okolnostem byl patrně likvidován, dívce po několikahodinové známosti. Děj je posunován řadou absurdních náhod, o operaci Valkýra ví patrně i uklízečka na pařížském gestapu, zkrátka z hlediska scénáře jde o prapodivnou směs, nad kterou můžu jen kroutit hlavou. Kriminální složka příběhu selhává, protože Noc generálů je ten typ žánrového filmu, kde znáte pachatele v momentě, kdy se objeví na plátně. Celé je to přehnané a k historii se to má podobně jako Dumasovi romantizující dobrodružné příběhy. Jenže ten psal o době vzdálené celá staletí, tohle vypráví o 25 let staré historii. Noc generálů sice neuráží a pokud nemáte přehnaná očekávání a aspoň průměrnou znalost historie, může i přiměřeně pobavit. Ale z mého pohledu je to zastaralá, dávno překonaná záležitost. Celkový dojem: 45 %. ()