Michael Jackson: Smooth Criminal

(hudobný videoklip)

Dr.film

Hudebně-choreografická záležitost, která se okouzlujícím způsobem přetavuje do ideálního souladu obrazu se zvukem. Můžeme si o Jacksonovi myslet mnohé, ale tohle dílo představuje zpěvákův kariérní vrchol a uctivě přitom odkazuje na to nejlepší z MGM muzikálů a Hollywoodu. Pro mou osobu nesmrtelná věc. ()

Jara.Cimrman.jr

Nemám nic proti tanečním kreacím podporujícím skvělou skladbu, ale tady je to naopak. Smooth Criminal je vítězstvím tance nad hudbou a to je podle mne u videoklipu špatně. Jinak nemám nic proti synchronizovanému poskakování gumových týpků, kteří si pro natáčení klipu nechali vyjmout kosti z těla a zrušili gravitaci, ale musel bych u toho slyšet víc než jen to kolovrátkově opakované: "Annie, are you OK?". ()

jasse

Prvotní Majklův nápad (jakožto velkého obdivovatele Freda Astaira) rozvinul jeho choreograf Vincent Paterson. Ústřední scéna, kdy je na place 50 tanečníků, je prostě úchvatná. - Pro Jara.Cimrman.jr: opakující se otázka v písni: "Annie, are you OK?" je fráze používaná při výuce CPR a není tam jen tak náhodou. A vizuální vítězství nad hudbou je u klipu podle mě v pořádku. ()

Mangano

Smooth Criminal je můj nejoblíbenější klip od Krále popu. Píseň napsaná samotným Michaelem a k tomu legendární choreografie, jejíž antigravitační část si Michael dokonce nechal patentovat. No sorry jako, ale tohle je mistrovské dílo, živý perfekcionismus a fontána geniality. Je jen škoda, že zkrácená verze pro televize neobsahuje onen legendární magický taneční kousek, ten je jen v originální 10 minutové verzi klipu. ()

• V tomto klipu Michael Jackson spolu se svými tanečníky provedli bájný náklon – taneční manévr, při kterém naklonili svá těla ze vzpřímené polohy do nepřirozeného náklonu cca 45 stupňů. Při tomto pohybu se jak M. Jackson, tak i jeho tanečníci během předklonu dotýkají podlahy celou plochou nohy, a pak se – bez viditelných obtíží – zase vzpřímí. Z lékařského i fyzikálního hlediska je něco takového nemožné. Zpěvák se svým týmem proto navrhnul speciální botu, která jej při předklonu ukotvila k podlaze. Bota (patentovaná až v říjnu 1993), má speciální patní otvor, který lze dle potřeby spojit se závěsem – např. hřebíkem – a to pouhým posunutím boty po zvolené ploše. Normální lidé však i s tou botou pravděpodobně tento předklon nikdy nezvládnou, neboť je nutná dlouhá praxe k rozvoji potřebných svalů, aby bylo vůbec možné tento manévr zvládnout. [Zdroj: Lui.cz] (Posheidon)