Reklama

Reklama

Mirage

  • Česko Přelud (festivalový názov) (viac)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Po vesměs neobydlených oblastech Maďarska putuje osamělý africký fotbalista. Jakmile dorazí na osídlenou farmu, uvědomí si, že spadl do pasti místním moderním otrokářům, kteří ho mají v úmyslu obrat o svobodu i pečlivě ukrývané tajemství. Maďarsko-slovenský meditativní eastern zdobí podmanivé zachycení krajiny a rafinovaně vystavěné vyprávění, v rámci něhož se postupně vynořují překvapivé motivy. (Febiofest)

(viac)

Videá (2)

Trailer

Recenzie (21)

JohnMiller 

všetky recenzie používateľa

Tak toto je teda riadne nevídaný projekt. Ide o Maďarsko-Slovenskú produkciu ktorej sa podarilo nakrútiť, svojim spôsobom, western dobovo a priestorovo absolútne sediaci na oblasť severného Maďarska či južného Slovenska. Aby som to tak empiricky zhodnotil, keďže pochádzam presne s tej oblasti, ono to bolo tak nesmierne autentické, od fauny, cez hercov, kostýmy, náradia.... No, všetko. Toto sa mi zdalo nesmierne emocionálne späté s tvorcami. Minimálne režisér pozná toto okolie, bola s toho cítiť radosť aj to, že to bolo nakrúcané srdcom. Ale späť k obsahu. Snímka drsne ale zároveň aj pomerne "festivalosvky" zobrazuje príbeh jedného černocha ktorý si na pustatine hľadá prácu, respektíve sa skrýva pred zákonom. Domáci farmári, ktorý tak troška neakceptujú zákony a takisto neradi pracujú keďže ich hlavnou prioritou otroci, využijú príchod Francisa (toho černocha) a, dajme tomu, ho zamestnajú. Popri príjemnému soundtracku ma celkom oslovilo rozdelenie kapitol, ktoré neboli, ako to štandartne býva, pomenované nápismi ako v knihách. Ony boli vizualizované obrázkami. Nikdy som nič takého predtým nevidel. Dramatický príbeh sa nakoniec končí brutálnou prestrelkou, kde sa však nestrieľa s coltov, ako v bežných westernoch, ale páli sa tu s ak 47... Skvelú snímku, na naše pomery nevídanú, mi tak trocha kazil dojem nekonzistencie scenára a vedel by som si to predstaviť aj ako nefestivalový film ale ináč spokojnosť. Taký náš svojský DJANGO UNCHAINED ()

curunir 

všetky recenzie používateľa

,,FARMA JE BLÍZKO. ALE NEVIDNO JU, LEBO JE TO SK*RVENÁ PUSTA." __ Eastern maďarského pôvodu s drobným slovenským vkladom (finančne podporený audiovizuálnym fondom) sa do môjho povedomia dostal náhodou ešte pred časom v rámci televízneho spravodajstva. U nás sa do distribúcie dostal iba v rámci niekoľkých klubových alebo festivalových premietaní, čo potvrdzuje aj nízky počet hodnotení. Bez toho, aby som o deji čokoľvek bližšie vedel ma ku sledovaniu lákal v našich končinách netradičný, atraktívny žáner pôsobiaci pojmom skutočného preludu obsiahnutého v názve filmu. Moderné otroctvo je v súčasnosti aktuálnou témou a verím, že kdesi v širokej puste - zachytenej v takmer postapokalyptickom duchu - existujú mieste, kde sú takto nedobrovoľne zneužívaní ľudia. V rôznych ohľadoch na mňa film pôsobil veľmi uveriteľným dojmom. Vôbec mi pritom nevadilo pomalé, priam ospalé tempo podporované iba minimom dialógov. V záberoch kamery som často zostával v údive nad zachyteným krajiny a za dobre odvedené považujem tiež zvuk, strih, hudbu a nápadité grafické stvárnenie jednotlivých kapitol. Film orientovaný skôr pre náročnejšieho diváka disponuje nenáročným, dobre zrozumiteľným dejom. Som zvedavý, kedy sa objaví na našich obrazovkách. (173. hodnotenie, 16. komentár k filmu) ()

Reklama

provitamin 

všetky recenzie používateľa

Podľa popisu filmu som si myslel že to bude niečo ako 12 rokov otrokom, len sa bude pracovať na feferónkovej plantáži. Celý čas som mal pocit že sa bude niečo diať, sú tu dlhé, pomalé zábery, dnes sú také v móde a filmoví kritici majú také radi, potom zase náznak že sa bude niečo diať, záber na rozsiahlu pustu, objavia sa aj nejaké kone a aj husi, znovu náznak akcie a príde akčný koniec a zistím že s výnimkou záveru sa tu CELÝ ČAS NIČ NEDIALO. Zaujal akurát posledný záber, černoch odchádza na koni, kamera sa obráti hore nohami, slnko je dole a zem zase hore. Ktovie čo tým chcel autor povedať. Hudba minimalistická, len niekoľko tónov, kvôli snahe o uhrančivú afmosféru. ()

kla_ra 

všetky recenzie používateľa

Film pomalý, ale s neustále přítomným napětím. Promyšlený, poutavý. Málo se mluví a málo vysvětluje, a tak divák pořád čeká a snaží se přijít na to, co se vlastně děje (což je jednoznačně plus!). Označení kapitol spíš vytváří očekávání, než že by něco napověděly. Skvělá je jízda zrezivělým podomácku smotovaným vláčkem, bloudění široširou pustou. A závěrečná přestřelka je výborná, drama dodává nepřehlednost, kdo je vlastně s kým. A lehce se kývající kamera při hledání hlavního záporáka mezi svázanými snopy... paráda. ()

Madsbender 

všetky recenzie používateľa

[Febiofest 2015] Už na prvý pohľad pôsobí Mirage ako zjavenie, aké v našich končinách nemá obdoby a spestrenie, ktoré so sebou prináša v domácej kinematografii dlho chýbalo. Možno na ňom demonštrovať globalizačné tendencie súčasného (stredo)európskeho filmu, ktoré vedie k vzniku unikátnych koprodukcií, i snahy o univerzálnosť (podobne ako Fehér isten Kornéla Mundruczó). Atraktívnosť novinky Szabolcsa Hajdu však spočíva okrem medzinárodného štábu a obsadenia v tom, že na závažné témy z maďarskej histórie nasadzuje atmosférickú kombináciu kryštalicky čistého štúdiového westernu, easternu a ľudovej balady, odohrávajúcej sa v nekonkretizovanom bezčasí (prízračný prológ môže navádzať až k myšlienke postapokalyptického rámca). Filmu nemožno uprieť často bravúrne riešené záberovanie, pomalý strih a prácu s diegetickým zvukom, neokázalé odkazy na známe žánrové diela, zamlčiavanie určitých informácií i rúcanie niektorých obvyklých klišé (menovite akcentovanie významnosti ženskej postavy, profilácia hrdinu či atypicky pojatá záverečná prestrelka). Jeho úskalie spočíva predovšetkým v tom, že sa po väčšinu času napriek symbolike pridŕža jediného režisérovho výkladu a vlastne o témach, ktorým sa venuje, nehovorí nič nové. I tak sa jedná o štylisticky zaujímavý, veľmi neobvyklý a jasne vyrozprávaný príbeh inšpirovaný skutočnosťou, zľahka predchnutý magickým realizmom, ktorý mu dodáva mystický rozmer a interpretáciu obohacuje o háv modernej rozprávky pre dospelých. Viac v recenzii. ()

Galéria (18)

Zaujímavosti (1)

  • V poďakovaní na konci filmu je uvedené meno Štefan Boleček. Počas natáčania futbalovej scényIsaach De Bankolé trpel bolesťami chrbta. Bolo ohrozené natáčanie a zvýšilo sa riziko nákladov za rozsiahly komparz. Pán Boleček, ktorý je fyzioterapeut, ho ale špeciálnou masážou vyliečil. (ČSFD)

Reklama

Reklama