Co s životem na ostrově, kterému hrozí záchrana? Johanka (Tereza Voříšková) je majitelkou kavárny s názvem Laputa, která - jako stejnojmenný létající ostrov z knihy Gulliverovy cesty - je jejím ostrovem. Bude jí stačit k pocitu úplnosti a štěstí? Johanka zkoumá, co si počít v bezbřehém prostoru dospělého života, na jehož začátku se ocitla. Rodina jí příliš nepomáhá, kavárenští hosté přicházejí každý s nějakou svou potřebou a nějakým svým sobectvím - jejich postavy mají být obrazem generace. (Česká televize)

Gilmour93

Celé je to soutěžní hra, ve které má divák během hodiny a půl uhádnout, jaký má postava Voříškové záměr (po pár minutách budiž nápovědou, že určitě ne podnikatelský). Odpověď je, že žádný a jen dělá to, čím si v různé formě a délce prošla, či v případě dospívání teprve projde, většina z nás. Období zábavy, zážitků, protloukání a křehké nezávislosti, co oddaluje okamžik, který si nechceme připustit, že přijde. Stání na křižovatce a zjištění toho, co vlastně chceme, ideálně z vlastní vůle. Scény grilování s rodinou kutila od naproti a ta poslední s náhledem na Laputu „zvenčí“ jen potvrdí to, co je tomu po dějové stránce vytýkáno. Bezradnost, směr odnikud nikam, žádný smysl či přeměna. No ano, Mlho, o tom tu celou dobu hovoříme.. U domácího pokusu o Trees Lounge vidím spíš problém v uchopení postav, které možná vycházely ze zkušeností autorů a pokusů o stylizaci, ale mně často nepřišly autentické a zbavené pocitu, že stojí před kamerou. Každopádně nic pro toho, kdo pracuje jako dělník na směny a 5x týdně jde do hospody, kde nadává na vše od Prahy po Brusel. A přitom paradoxně sám odžívá podobný part, jen v bledě hnědém.. ()

slunicko2

Dříve se radostně budovalo. Nyní se neradostně žije. 1) Někdo by mohl říci, že snímek zobrazuje současnou postsocialistickou "ztracenou" generaci, tápající v liberalismu současné doby, na kterou není připravena a s níž si neví rady. Ale o společenský přesah ve filmu nejde. Ti sebestřední loseři by měli problémy v každé době. Kavárna tu představuje předpeklí jejich budoucích životů._____ 2) Výpověď umocňují nudné dialogy o ničem._____ 3) Sympatická je snad jen nálada doupěte, kam chodí parta a lidé spříznění._____ 4) Svůj celovečerní debut pojal 31letý hezký Jakub Šmíd jako generační výpověď. Otázkou je, o čem vlastně vypovídá. Šmíd režíruje v České televizi publicistický pořad Queer, aktivně se podílí na festivalu Mezipatra, což v souvislosti s hledáním kořenů v Laputě jakoby cosi naznačovalo. Ale my nesmíme ani naznačovat._____ 5) Z pěkných kluků mě zaujali kapku přestárlý 41letý Petr Stach (muzikant Kokos), 31letý Jakub Gottwald (Felix, který se oženil), 35letý Pavel Gajdoš (žárlivý básník Miky), 31letý fešný Igor Ozorovič (fotograf Merlot) či 23letý Oldřich Hajlich (muzikant Tony)._____ 6) Výstižný koment: Matty**, NinadeL**. ()

patrikus

Mlácení prázdné slámy. Špatně napsaná rozhlasová hra přece nemůže jít do kin? Ale ano, v Česku je to zvykem. Tereza Voříšková se snaží, ale její postava je tak prázdná, že mnohdy nemá o čem hrát. To je pro herečku tak těžký úkol, že by toho lva fakt měla dostat. Místy je tam dobrá hudba a slušná kamera. Režírovat vlastně nebylo co, a o dialozích ani nemluvě. Dalších osm milionů v prachu. Jsem rád, že nepatřím do této pseudointelektuální společnosti, která furt jen žvaní a shodl jsem se s většinou, že tento film opravdu nemá české obecenstvo potřebu vidět. Pro podporu své generace dávám alespoň jednu hvězdu. Kdyby tam nebyl Stach a Veselý, možná bych to ani nedokoukal. Ale nejsem srab. A taky se divím, proč tenhle film zacláněl v kinech a nešel rovnou do televize? Tam by se jistě takovému pranýřování lépe ubránil. Je mi to líto, ale doufám, že se tvůrci posunou někam do normálu a s nimi i jejich postavy. Přeji štěstí. Tento film bohužel vypovídá jen o tom, že většina mladých debutantů nemá o čem vyprávět. ()

Derny

Snímek bez děje a smyslu. Jde čistě jen o obraz trávení života mladých umělců a myslitelů, studentů a mládeže obecně. Nejvíc musím ocenit filmové kulisy a celkově věrnost způsobu života. Nicméně když už tvoříte film bez děje a o ničem, tak by aspoň dialogy měly být přirozenější a harmoničtější, což mi tu často těžce chybělo. A přestože Voříšková hraje skvěle, její postava nedávala tolik smyslu, jak se tvářila. ()

mira007

Komorní snímek o mladé bezradné generaci, která neví co chce a která zakouší sexuální dobrodružství stylem pokus omyl? No nevím, Voříšková jako barmanka, která má jen ten svůj studenstký bar, v jehož koutku má i svou postýlku. Nenáročný film, který se mi celkem líbil. Pro běžného diváka asi příliš jednoduché ve složitosti vztahů a pocitů hlavních hrdinů, ale zaujalo mne to, že jsem to chtěl dokoukat. Všechno, co má na hony daleko od Babovřesek si v českém filmu současnosti zaslouží tři hvězdy a tady jedna navíc za Terezu, ikdyž se tentokrát moc nesvlékla. ()

• Filmová kavárna vznikla ve městě Lysá nad Labem, kde se natáčely i externí záběry. (AnčaRambo)
  • Ve filmu vystupuje kapela Bouchací šrouby. (mojkl)