Kakekomi onna to kakedaši otoko

• Japonsko 駆込み女と駆出し男 (viac)

Ve starém Japonsku není možné, aby se žena rozvedla s mužem. Jedinou záchranou je buddhistický chrám Tokeidži, kam se týrané ženy mohly uchýlit a po dvou letech řeholního života musel muž s rozvodem souhlasit. Sledujeme příběh nemilované Jógo (Erika Toda) a konkubíny Ógin (Hikari Micušima), kterak vstupují do kláštera a snaží se přizpůsobit novému způsobu života. V tom jim vydatně pomáhá mladý doktor Nobudžiró (Jó Oizumi). Film dle knižní předlohy Hisaši Inoueho. (ing.man)

tompaulman

Je mi líto, ale film si mě dokázal získat jen částečně. O poměrech v Japonsku před téměř 200 lety vím málo, natož abych rozuměl tehdejšímu postavení žen a tématice rozvodů. Rád se ale vzdělávám a film mi v tomto ohledu byl přínosem. Zajímavé čtení je i v odkazu, který sem hodil Jirka_Šč. Oceňuji kameru, kulisy, kostýmy a celkově vydařený způsob vyobrazení doby. Samotný příběh ve mě ale nedokázal vyvolat žádné emoce, ani jsem si nevytvořil vztah k žádné postavě. Možná to bylo tím, že na můj vkus tam bylo postav příliš, občas jsem si je pletl a u žádné z nich nebyl příběh rozvinut natolik, aby mě upoutal. ()

Vavča

Miluji filmy, které mají nezvyklé téma, komorní dojem, přesto perfektní řemeslné zpracování a ještě do diváka dostanou nenásilně historii a reálie. Láska za časů tubery a cenzury 1841-43. Erika Toda myslím zatím ve své nejtěžší a nejkomplexnější roli. Hlavní i vedlejší herci fakt výborní. Pokud chcete vidět film, který ve Vás zanechá silný dojem, tak těžko doporučit lepší snímek z loňského roku. Historické drama s krásnou kamerou, velmi citlivě udělaným OST, silnými charaktery. pro mě asi nejlepší film z Japonska roku 2015. Režisérovi se budu muset podívat blíže na zoubek. ()

ing.man

Tenhle film opravdu zanechá dojem, který je třeba vstřebat. Skvělé herecké výkony, někdo tady vyzdvihoval Eriku ale co taková Hikari Micušima!!! Hodně jsem se i zasmál a prohlásil scénu s léčením zaražených prdíků, jednou z nejkomediálnějších filmových scén. (Moje drahá řekla, že za 7 let manželství mě ještě neslyšela se takhle smát). Jinak mé hodnocení není nikdy objektivní, jsem velmi nekritický k tomu co se vyrábí v zemi vycházejícího slunce. :) ()

Zíza

Je to opravdu povedený snímek. Krásné prostředí, výborné herecké výkony a příběh byl nadprůměrný. Ohlučené to bylo taky moc příjemně - ladilo to s celkovým dojmem ze scény. I přesto že to mělo více jak dvě hodiny, poměrně rychle to uběhlo. Není to nic akčního, jen prostě obyčejný historický (milostný) příběh ze života několika žen. ()

Jirka_Šč

Tōkeiji temple přijímal ženy až do roku 1870. ■ V Japonsku první poloviny 19. století bylo pro ženy těžké se rozvést, pokud manžel nesouhlasil. Jedinou možnost poskytoval chrám Tōkeiji. Na ženy, kterým se do něj podařilo utéci, neměli jejich manželé dosah a po uplynutí určité časové lhůty museli potvrdit rozvod. Ženy, kterým se do chrámu podařilo uchýlit, se označovaly "kakekomi". ■ Viděno dvakrát. Napodruhé se mi líbilo ještě víc. Přestože jsem některé souvislosti určitě nepochopil. Zajímavé, že z první poloviny devatenáctého století, ale ne o samurajích. Vlastně dokonale udělané a s několika mými oblíbenými herci. Asi takhle: https://www.youtube.com/watch?v=nk9cOWlhV2c (skladba, která v teaseru zní, je závěrečná a pouštěl jsem si ji asi 7x) ■ Víc o chrámu Tōkeiji http://ignition.co/299 ()

• Na konci uvedený číselný odhad více než 2 000 žen, kterým chrám Tōkeiji poskytl ochranu, se vztahuje pouze na období Edo (1603-1868). Chrám Tōkeiji byl však založen už v roce 1285, proto bude skutečný počet vyšší. (Jirka_Šč)