S červnem 1948 se Tannbach stává zosobněním studené války. Dohoda mocností o poválečném rozdělení Německa vychází z tradičního územního dělení německých států, kde potok, který protéká kolem tannbašského kostela, dělí vesnici na část bavorskou a durynskou, tedy západní a východní. Zpočátku je hranice ještě relativně snadno průchozí, ale to se má záhy změnit. Anna a Friedrich si pílí a prací vybudovali svůj kousek štěstí v rodícím se státě rolníků a pracujících. Naproti tomu na opačné straně Theresa a její muž Heinrich nadále zažívají dusno pod zlovolným starým Schoberem, takže se pokusí Schobera zbavit v rámci probíhající denacifikace. Po rozdělení Německa se z Tannbachu stává přestupní místo pro imigranty doufající v lepší budoucnost na Západě. K nelibosti Friedricha jeho bratr Lothar působí jako převaděč a společné domácnosti přilepšuje pašováním věcí z druhé strany hranice. Povážlivou situaci útěků na Západ má řešit celostátní akce Škůdce, která do světa budovatelských ideálů vnáší slovník a praktiky nacismu. (Česká televize)

Volodimir2

Na úvod chcem napísať to čo mi chýbalo v úvodnej časti 1. diela ako sa Nemecko rozdelilo na okupačné zóny. V prvom rade sa vyčlenilo územie Poľsku (podľa obývania menšinami sa vytvorili nové hranice Poľska Lužickou Nisou a Odrou a taktiež si Poľsko so Sovietskym zväzom rozdelili Východné Prusko). Zostatok nemeckého územia sa rozdelilo na 4 okupačné zóny (americká zóna, britská zóna, francúzska zóna, Sovietska zóna) a Sársky protektorát (táto oblasť nebola formálne okupovaná). Tieto vojska, ktoré po 2. svetovej vojne ostali na svojich územiach do dnes neopustili územie Nemecka, mimo vojsk Sovietskeho zväzu (odišli 31. 8.1994). Ostatné okupačné vojska boli Parížskou zmluvou zo 23.10.1954 formálne odvolané, ale keďže NSR vstúpila 9.5.1955 do NATO sa z okupačných sa zmenili na spojenecké vojska. Dňa 23. mája 1949 z trizónie (už bola britská a americká spoločná a k nej sa pridalo aj Francúzsko) vznikol štát Spolková republika Nemecko so špeciálnym štatútom mesta Berlín a odpoveďou na to bolo že dňa 7.10.1947 zo sovietskej zóny vznikol nový štát Nemecka demokratická republika. Seriál je skutočným príbehom obce Mödlareuth na bavorsko-durynskej hranici, ktorej stredom preteká potok Tannbach a práve ten tvoril hranicu medzi sovietskou zónou a americkou zónou. ()

troufalka

Řekla bych, že Němci nemají na rozdíl od nás problémzpracovat svou historii včetně problematických okamžiků ve filmové tvorbě. I když je to někdy jen v rámci televizního filmu. ()

mira007

Špičkový díl, kde je natvrdo ukázáno rozdělení vesnice - už se staví hraniční ploty, už se Němci nenáviděj a střílej, už jedou podle režimů pod kterými jsou ( na Východní straně destrukce podnikání, volného pohybu, nucené vystěhování rizikových osob do vnitrozemí, demagogie - na západě posilování západní marky, dostatek spotřebního zboží, jídla, svobody ) Oprabdu by mne zajímalo, zda to šlo opravdu tak rychle viditelně. ()