Foo Fighters: Sonic Highways - osm legend

• USA Sonic Highways

V tomto novém seriálu oslavují Foo Fighters 20. výročí své existence zdokumentováním natáčení svého nejnovějšího, osmého studiového alba, při kterém putovali po Spojených státech. Seriál, který čerpá z hudebního dědictví a kulturního prostředí osmi amerických velkoměst - Chicaga, Austinu, Nashvillu, Los Angeles, Seattlu, New Orleans, Washingtonu a New Yorku režíruje zakladatel skupiny Dave Grohl. Natáčení probíhalo v legendárních nahrávacích studiích, jež odrážejí jedinečnou historii a charakter místa. V každém městě byla nahrána jedna píseň a každá nahrávka je spojená s místní hudební legendou. I samotné texty vznikaly v experimentálním stylu, který nemá obdoby: Grohl začal pokaždé skládat slova až v ten nejzazší okamžik, nechávaje se inspirovat zkušenostmi, rozhovory a osobnostmi, jež se staly součástí dění. Grohl tento dokument popsal jako "milostný dopis dějinám americké hudby". Každá epizoda představuje sondu do identity jednoho z měst a ukazuje, jak ten který region ovlivnil hudebníky v jejich formativních letech a naopak, jak tito umělci obohatili kulturní atmosféru svých rodných měst. Všichni umělci vystupujících v této show, bez ohledu na žánr či lokaci, začínali jako běžné děti, měli však velký sen: tvořit hudbu a prosadit se. (HBO Europe)

Trellíno

Parádní Grohlův pomník historii americké hudby. Překvapivě skoro vůbec ne o Foo Fighters, ale hlavně o hudební minulosti toho či onoho města, kde se zrovna nahrává další song na Sonic Highways. Stylově totální mišmaš, ale funguje to perfektně a Grohl jako režisér docela zraje. Doufám, že se brzo vrhne na něco dalšího. ()

SpaceOdyseus

Skvela dokumentarni serie o americke hudbe temer vsech zanru potazmo o novem albu Foo Fighters. Z Grohla laska k hudbe primo cisi a lehce behem chvilky preskoci na divaka. Ruzne dily se venuji ruznym scenam/zanrum a i dily zamerene na country jsou zajimave a zabavne, coz je tedy co rict! Pro milovniky jakekoli hudby je toto povinnost, pro ostatni vlastne taky - hudbu obecne si diky Sonic Highways musi kazdy hned oblibit. V neposledni rade jde o dalsi dukaz, ze Dave Grohl je nejvic cool postava showbusinessu. ()

vyfuk

Foo Fighters z hudební stránky dnes již řadím mezi srdcové záležitosti. Sbírám alba, kupuji trička, slintám nad alby a maniakálně se snažím dostat na koncerty. Osmé album Sonic Highways jsem moc nepovažoval za silný článek jejich tvorby (Wasting Light nasadilo příčku hoooodně vysoko). Album bylo pro mne záživné nicméně, že by mi nějak přirostlo k srdci se říct nedá. Když mi ale padla do oka nabídka se podívat na plnohodnotný dokument z produkce HBO a režie frontmana Grohla... neváhal jsem. Každý díl pojednává o příběhu každé z osmi písní a o inspiraci, kterou Foo Fighters zažili cestováním napříč Amerikou. Po tomto všem už mám k SH mnohem větší vztah... a beru toto album o něco výjimečněji. ()

Pítrs85

Mám rád FF, ale tenhle Grohlův pomník americký (nejen) rockový muzice mě moc nezaujal. Dílem tím, že spousta těch kapel mě jednoduše nebavila a dílem tím, že je to natočený děsně... nevím, nechci psát rovnou že pozérsky, ale prostě celkem fest nezáživně a jakoby na sílu cool. Jinak samotnej nápad, vydat se do míst, které mě hudebně ovlivnily, je super, stejně tak ten fakt, že jsem díky Sonic Highways objevil pár "nových" jmen, ale od někoho, kdo má za sebou natolik bohatou hudební historii, jsem čekal víc. Podobně natočené (aspoň vizuálem) Sedm epoch rocku je nesrovnatelně zajímavější. Edit: Tak druhá polovina lepší, o dost lepší, hlavně díl z Kalifornie a (samozřejmě) ze Seattlu. Zkrátka kdo má rád muziku, jako že opravdu rád, nejen jako kulisu při žehlení, tak je Sonic Highways dokumentem pro něj. ()

grogodil

Fantastický "manuál k počúvaniu" avízovaného nového albumu najlepšej súčasnej kapely. Každý diel nové mesto, nové nahrávacie štúdio a hlavne nová hudobná história, nové spoveďe miestnych legiend, ktoré formovali miestnu hudobnú scénu a ktoré si Grohl prizval ku spolupráci na ďalšom singli, alebo ich len dotiahol pred kameru aby mal divák všetky tie spomienky z prvej ruky. Vždy mi bolo veľmi sympatické, že sa Foo Fighters každým albumom snažili o trošku iný prístup, posunúť sa zase o niečo ďalej a popri všetkej tej skvelej muzike ma vždy fascinovala Grohlova zanietená angažovanosť aj vo všetkých možných sprievodných materiáloch ako dokumenty a koncerty. Takže koncept nového albumu nahrať každý singel v inom kúte ameriky a zároveň ponúknuť fanúšikom takýto videobooklet, skrz ktorý mám na hodinku možnosť nahliadnuť na tvorivý proces každej jednej skladby a pochopiť tak ukryté asociácie a súvislosti v textoch, počuť a hlavne zaradiť si ten zvukový rozdiel medzi jednotlivými skladbami, je proste paráda. A áno, každá skladba na konci je pastva pre uši, nech je jemne šmrncnutá akýmkoľvek hudobným štýlom. ()