Paterčata

TV spot

Saša s Tondou chtěli holčičku a mají paterčata. Z obyčejných lidí nejsledovanějším párem v zemi. A porodem to jen začíná. Třináctidílný dokumentární seriál České televize zachycuje unikátní osud rodiny, do níž se v červnu 2013 narodila historicky první česká paterčata. Jde o případ, který je naprosto bezprecedentní zkouškou pro všechny: lékaře, politiky, úředníky i český sociální systém. Nejvíc ale pro mladý pár, který chtěl svému synovi pořídit sestřičku. Jejich příběh sledujeme na velkorysé ploše jednoho kalendářního roku, od porodu paterčat po jejich první krůčky.
Jsme svědky toho, jak se pod tlakem okolností mění vztahy v rodině, vztahy s pečovatelskou službou, sousedy a veřejností. Seriál zároveň upozorňuje na diskriminaci dosud přehlížené menšiny – rodin s vícerčaty, jejichž jsou paterčata extrémním reprezentantem i symbolem. Právě jejich případ totiž rozpoutal celospolečenskou debatu, na jejímž konci snad čeká změna zákona o podpoře rodin s vícerčaty. (Česká televize)

TV spot

wampilenka

Z čistě narativního hlediska to je hrozná nuda. Kdyby se dokument zaměřil třeba na to, jak paterčata rostou, už by to mělo nějakou příběhovou linii, ale o ně samotné moc nejde. Od porodu se zatím akorát dohadují matka a babička s pečovatelkami, případně naříkají, jak nic nemají a nikdo jim nic nedal. Tyto scény se odehrávají v mnoha situacích a kontextech: Matka si stěžuje kardinálovi Dukovi. Matka naříká, že nemají peníze, po té, co vysolila 6 tisíc za fungl nové křestní oblečky pro mimina (nezná mimibazar?). Atd. Ale i přes situační rozmanitost jde pořád o to samé dokola. Ze zvědavosti snad dokoukám. ()

hous.enka

Dokumenty typu á la Čtyři v tom mám ráda. Baví mě sledovat, jak se děti den od dílu proměňují a jak se rodina postupně stává rodinou v tom opravdovém smyslu slova. Paterčata jsou ale jiná. Sonda do života Romů je to poměrně úspěšná a ucelená, ale o dětech samotných (a jejich proměnách) se toho mnoho nedozvíme. Začátek vypadal velmi nadějně: v porodnici potkáváme Sašu s obrovským bříškem, která se těší na miminka, ale zároveň vlastně neví, co ji čeká. Jenže s každým dalším dílem jsou paterčata odsouvána do pozadí (výrazně se objevují až v posledním díle) a do popředí zájmu kamer se dostává zejména problém mezi (pra)rodiči a státem, obcí, okolím... ()

Tommassi3

Ona ta mínusová hvězda patří především České televizi, která se dnes už skutečně neštítí ničeho, ať už se bavíme o těch sebepropagačních naprosto neveřejnoprávních archivních prostřizích, které se táhnou celým dokumentem jako pach tlející kavky, či o těch obskurních monstrpropagacích dokumentu, který vykřikuje cosi o obhajobě utlačované a opomíjené menšiny rodičů s vícerčaty, na něž tedy stát skutečně zvysoka kálí, aby nakonec přísně sledoval menšinu docela jinou, která v české kotlině budí opravdu až obludné emoce, což nemohu vnímat jinak než jako zbabělou a v jistém smyslu i pohodlnou schovku paní režisérky Derzsiové, a to mi tedy v důsledku nedovoluje hodnotit tuto nic nevypovídající pseudopublicistickou srágoru jinak.. O dokonale zbytečném uplakaném hudebním podkresu posilujícím dojem umělosti celku raději ani nemluvím.. A kdo z vás rádoby heroických patlalů bude mít koule pro dokument časosběrný, který by dokázal celé toto silné téma náležitě obnažit ?? Ha, nikdo se nám nehlásí.. Zajímavé, že ?? Kdo by to byl řekl..;) ()

Magyar

Obávám se, že dokument nebude mít odvahu odkrýt, že nesnášenlivost, předsudky a stereotypy vládnou na všech stranách - protože jen tak je možný ukázat uzavřený kruh, který to vytváří, živící sám sebe nenávistí a závistí vůči "těm druhým". Tak by měl dokument smysl. Takhle je to hra na svatý, a až začnou hádky, "slušní pracující občané" to tu zasypou komentáři "já jsem vám to říkal" a v Český televizi se pošta netrhne. Ale to by taky chtělo trochu sebereflexe od štábu.. ()

marhoul

Ráda zvednu nízké hodnocení pořadu. Jednak proto, že ty rasistické kecy tady..to je děs a také proto, že pořad mě vážně zaujal! Administrátor by se asi měl začít zajímat o obsah komentářů na csfd a přispěvatele rasistických vulgarismů napomenout, případně jim zamezit přístup. Myslím, že tomuto fajn serveru by to slušelo. I svoboda projevu má mít úroveň. ()