American Crime

USA, (2015–2017), 20 h 47 min (Minutáž: 43 min)

Tvorcovia:

John Ridley

Hudba:

Mark Isham

Felicity Huffman, Timothy Hutton, Benito Martinez, Penelope Ann Miller, Richard Cabral, Shane Jacobsen, Gazelle Garcia, Holt Boggs, Joey Pollari (viac)

Životy účastníků soudního procesu s rasistickým podtextem se během přelíčení navždy změní. Po té, co je mladý pár napaden ve svém domě, vyvolá případ rozruch ve společnosti a rozvíří napětí mezi rasami. (Filmbox)

erased

Takhle nějak by mohl vypadat kontroverzně oscarový Crash, kdyby měl jeho autor odvahu nejen nakousnout provokativní téma, ale společenskou kritiku a reflexi dotáhnout do zdárného konce. Jako další přirovnání jde na ruku úspěšný britský Broadchurch. American Crime ale na rozdíl od jeho remaku z produkce Foxu dokáže zápletku i zúčastněné postavy úspěšně zobrazit i v americkém prostředí, a to rovnou ve velkém městě. Teprve zde tak může brutální zločin způsobit opravdový lavinový efekt a na pozadí osobních příběhů tepat do společenských nešvarů, přitom si udržovat svou komornost k tomu, aby z ústředních postav nedělal účelově jednorozměrné karikatury. Žádná z nich není ani úplně zlá, ani úplně dobrá, jen ve svém věrném obrazu společnosti nedokonalá, chybující a pochopitelná. Potud vše výborné, a s přihlédnutím k tomu, jak nenávistí i láskou motivované chování dokáže v každé jednotlivé epizodě nepříjemně podusit diváka zvyklého na bezúhonnou televizní produkci, mohl být American Crime horkým kandidátem na nejlepší nový seriál jarní sezóny. Jenže tvůrci těžce nezvládají tempo. Každá epizoda, ať se v ní dějí sebevětší zvěrstva, se nemile vleče a přestože zanechá silné dojmy, její průběh jednoduše hraničí s nudou. Takhle tedy jen proklatě příjemné překvapení. ()

Tom Riddle

Kriminální seriály bývají všechny na jedno brdo. Jeden za druhým se věnují vyšetřování vraždy jako takovému, a všechny se tak okrádají o to (z dramatického hlediska) nejzajímavější, co se k takové vraždě váže, a sice následky a dopad na všechny zúčastněné. Právě tomu se věnuje American Crime, v mozaice životů vykresluje, jak se s každodenním životem vypořádává rodina zesnulého i rodina vraha, či svědci v soudním procesu, a co do využití dramatického potenciálu jede úplně na doraz. Svět seriálu je reálný, je ošklivý a krutý, plný rasismu a nespravedlnosti, a žádná postava tak není vyloženě kladná a stoprocentně sympatická, ve výsledku je ale každý pochopitelný a politováníhodný, částečně díky vynikajícímu scénáři, částečně díky přesnému obsazení. Felicity Huffman a Timothyho Huttona jsem dokonalé očekával (a očekávání se naplnilo), ale neuvěřitelně zdatně sekunduje Regina King či pro mě doposud neznámí Caitlin Gerard a Elvis Nolasco. Šel jsem do toho s obavami, ale ty se po dvou nebo třech dílech rozplynuly. Po všech stránkách velice silné dílo a největší seriálové překvapení roku. ()

Spooner

1. série: Promarněná šance. Ze zprvu emocionální pecky, která v pilotu sršela potenciálem a nabízela kousavý pohled na rasové otázky zbyla jen mírně nadprůměrná záležitost, která k závěru začíná už spíše nudit a v palčivých otázkách brousí bohužel jen po povrchu. A je to škoda, protože silné scény ani výteční herci seriálu rozhodně nechybí. Fakt, že se toho za celou sezónu příliš nestane a scénář zdaleka nenaplňuje očekávaní, ale vzhledem k nabušenému pilotu docela zamrzí. 60% ()

Davies182

Pilot: Tohle že nevyprodukovala kabelovka, ale veřejnoprávní americká bedna? Nevěřim. Nevěřim, protože něco tak dramaticky bezkompromisního, drsnýho a plnýho drog, střílení a krve sem zvyklej vídat jenom na HBO, AMC nebo Showtime. Po úvodním díle se tady na nás z dílen ABC valí něco hodně zajímavýho a není náhoda, že to ve finále začne hrozně moc připomínat The Leftovers - sice trošku, ale je to tam. Zatim prostě ohromné "osudové" překvapení (stavbou připomínající třeba oscarové Crash) a já prosím, nepodělejte to..! ()

Morholt

Pro mě jedno z největších seriálových překvapení. American Crime se točí okolo vraždy, která by mohla mít rasový podtext, ale také ne. Zločin každopádně zasáhne do životů několika rodin a díky tomu vyplave na povrch spousta věcí, o kterých dotyční nevěděli, nebo chtěli, aby zůstaly skryty. Zároveň je tu dopad na společnost, kdy část bílé populace ukazuje obviňujícím prstem na barevné a naopak barevní vybičují svojí pěstovanou a bezdůvodnou ublíženost až na hranici extrému. To, že se seriál vyhýbá obvyklému černobílému moralizování na téma rasismus, je jednou z jeho hlavních devíz. Těmi dalšími jsou smysluplný a uvěřitelný scénář a herecké obsazení. Asi nejsem sám, kdo na první místo řadí výjimečný výkon Felicity Huffman, kterou budete v jedné chvíli nenávidět a v té druhé chápat či litovat. Ale absolutorium zaslouží i Timothy Hutton či skvělá Caitlin Gerard a mnozí další. Celkově výborná práce. 90% ()

Vxxx

Po pilotním díle: Na tenhle seriál jsem se moc těšila. Bohužel. Příběh nic extra, střihy mezi jednotlivými ději jsou dost zmatené a když na konci byl rádoby šok a lákadlo na další díl taková trapárna, nebudu koukat dál. Škoda. 2* ()

..Lucas..

1. řada: Netradiční podívaná na to, jak se s vraždou vypořádávají nejen rodiny pozůstalých, ale i rodiny podezřelých. Já čekal ale o něco víc a žádný díl nebyl výjimečný, vždy jen nadprůměrný. Felicity se ukázala zase v jiné poloze a myslím, že minimálně nominaci na Emmy má jistou. 70 % ()

Kaluž

Ale jo, sice vám to už dávno před finišem začne do sebe tak trochu zapadat, ale závěrečná katarze vás stejně nakonec sroluje do ruličky a vyflusne skrze vás řádnou porci emocí. Osudy několika rodin pod drobnohledem, zhoubné kriminální bujení, právní a vyšetřovací kličky a hlavně intenzivní kamera, která neodpustí jediný herecký přešlap. Tady se jede na jistotu. Felicity Huffmanová si tady vaše sympatie nezíská, ale je naprosto boží. Stejně tak zbytek, pokud vás nestrhne ústřední motiv, tak jednotlivé herecké party s vámi vytřou podlahu určitě. Držím tvůrčímu týmu palec, z tohodle by mohla být moc pěkná řada neuvěřitelných krimi příhod. ()

Mr.Ripley

Pilot: Felicity Huffman prošla další kompletní hereckou metamorfózou a znovu je naprosto ohromující. O to více zamrzí, že celková výstavba příběhu nenabízí nic originálního ani mrazivého, jak bylo prezentováno v traileru. Škoda. 60% ()

zigíš

po pilotu spokojenost (!) oscarový John Ridley a jeho -na první pohled- trochu teatrální a didaktické drama, na pohled druhý charakterově nadějně rozehrané a napsané ..s napětím čekám co bude dál ()

Anubiska

Jsem velmi spokojená. Seriál mapuje osudy několika lidí,spojených volně jedním zločinem. Celé je to hodně o rasismu,přičemž rasisticky nesmýšlejí pouze bílí. Pro milovníky psychologických detektivek jako stvořené! ()

Melodrama

Takový netradiční kriminální seriál po americku. Na začátku je vražda a pokus o vraždu, později je zamíchané násilí, drogy hlavně ten rasismus - jak americké :-) .Také je zde vyobrazeno rozdíl mezi myšlením bílého Američana, přistěhovalce z Mexika a černého Američana. Pěkně jsou vykreslené postavy a věci okolo. Pro mě je to ale chvíleme dost utahané a roztahané. Chybí ten drive a "studený vzduch" ze severských seriálů. Dívat se na to, to jo, ale něco tomu chybí. ()