Nekompromisní trest

(TV film)
  • Veľká Británia Common

Sedmnáctiletý mladík se v autě svého bratra vydává na pizzu s kamarády. Situace se však zvrtne a jeden z nich pobodá nevinného hosta restaurace. Před soud jsou pak předvoláni všichni. Bez ohledu na to, kdo útočil... Johnjo O'Shea je sedmnáctiletý mladík, kterého jeho bratranec Tony a dva známí Kieran a Colin požádají, aby je odvezl v autě Johnjoova bratra Patricka na pizzu. Johnjo je potěšený, že ho starší kamarádi vyzvali, aby s nimi někam vyrazil, a do pizzerie je odveze. Netuší, že Tonyho upozornil číšník Hugo, že do podniku má dorazit mladík, se kterým Tonyho podváděla jeho přítelkyně, a Tony si to s ním chce vyříkat pomocí pěstí. Když si Tony vyřizuje účty, Colina přepadne záchvat zuřivosti vůči nevinnému přihlížejícímu, mladíkovi Tommymu Wardovi, a pobodá ho. Tommy na následky zranění zemře. Johnjo je z celé záležitosti nervózní, ale ostatní kluci ho přemluví, aby o celé záležitosti mlčel. Pouliční kamery však zachytí poznávací značku Patrickova auta a policie brzy Patricka předvede. Johnjo nevydrží tlak a odchází se na policii sám přiznat. Ještě předtím však řekne pravdu rodičům. Všichni čtyři mladíci jsou zadrženi a vyšetřující inspektor Hastings předvede číšníka Huga, aby potvrdil jejich identifikaci. Hugo nejprve odmítá spolupracovat, ale za příslib svobody poskytne výpověď. Všichni čtyři zadržení jsou poté posláni před soud s obviněním za vraždu podle společného plánu. Díky tomu stojí před soudem i Johnjo, i když se na zločinu vůbec nepodílel a ani netušil, že ostatní míří do pizzerie se poprat. Pokud by však Johnjo odmítl svou spoluúčast na základě společného plánu, hrozilo by všem obviněným doživotí. Johnjo tedy před soudem přiznává spoluvinu, ačkoliv nic nespáchal, a je odsouzen k pětiletému pobytu v detenčním zařízení. Jeho matka to velmi těžce nese. Johnjoova matka, která v těžké finanční situaci obtížně sháněla peníze na Tommyho pohřeb, ji však chápe a souhlasí s názorem, že je Johnjo nevinný. (TV Prima)

emma53

Kdo, proč a jakou ponese vinu, to bylo hlavním tématem filmu. Snad se tam už soudní procesy v tomhle směru změnily. Jinak jsem klučinu litovala a nechtěla bych být na jeho místě, kdybych šla s partou na pizzu a tohle se mělo stát. Je to těžké a lze to interpretovat i jako DaViD'82. Jinak jsem něco obdobného tady také zažila. Malá vesnice, kde kamarád zabil kamaráda v opilosti a ač se to zdá neuvěřitelné, tak matka odsouzeného vraha, tak matka zavražděného se navštěvují a nepociťují vůči sobě zášť. Obdivuhodné, silné a skutečné! ()

DaViD´82

Znáte takové ty vkusně napsané i zahrané zámořské neskrývaně agitační filmy proti trestu smrti? Tak tohle je britský ekvivalent téhož; jen brojí proti v Británii aktuálně zhusta tepanému historickému zákonu kontroverzně vykládaném "měl-li si sebemenší podíl na (zlo)činu vedoucímu k zabití/vraždě, můžeš být souzen, jako by si sám zabil". ()

Morholt

Je otázka, nakolik je onen diskutovaný zákon nesmyslným reliktem minulosti, ale faktem zůstává, že jeho aplikace na rozličné situace může dostat do vězení de facto nevinného člověka. A o tom to tady vlastně je. Kluk, který je přesvědčen, že veze kamarády pro pizzu, je vláčen systémem poté, co se trojice jeho přátel podílí v restauraci na vraždě. Popravdě řečeno nevím, jestli je tohle na Ostrovech opravdu možné a občas mi to připadalo až moc přitažené za vlasy, což filmu v mých očích trošku škodilo, ale jestli se tvůrci inspirovali skutečností, tak potěš koště. Jinak se jedná o solidní společenskou kriminálku s typickým britským televizním rukopisem a odpovídající atmosférou, která potěší nejen slušným tempem vyprávění, ale i několika známými tvářemi, které se tady vesměs ve vedlejších rolích mihnou. 75% ()

Potjoc

Sleduji často ty série filmů dramat, co nám servíruje Prima Love o víkendu v 20.15, ale takové evropské filmy jsou tématem a podáním ještě zajímavější a ne tak šablonovité a dobrodružné. Do té doby jsem nevěděl, že ještě v dnešní době v Evropě, kde se lpí na lidských právech, tak provádí praktiky zrovna tak nehumánní a nespravedlivě, jako to, že člověka, který nikomu prakticky nic neudělal, udělají z něho vraha. ()