Porazit Socrata

• Veľká Británia Shooting for Socrates

Příběh o "Davidu a Goliášovi" se odehrává v Belfastu na pozadí mistrovství světa ve fotbale v roce 1986, kdy se nejmenší fotbalový národ - Severní Irsko - postavil proti silné Brazílii v zápase, který nakrátko sjednotil rozdělenou zemi. Film Porazit Socrata vypráví příběh o Davidu a Goliášovi odehrávající se v Belfastu na pozadí mistrovství světa ve fotbale v roce 1986. V nábožensky rozděleném Severním Irsku se desetiletý Tommy snaží porozumět okolnímu světu skrze svou vášeň k fotbalu a otcovu lásku k řecké filosofii. Mezitím je irský národní fotbalový tým, složený ze samých žabařů a ztracených existencí, postaven proti současnému Goliášovi - silnému fotbalovému mužstvu Brazílie, v jehož čele stojí pozoruhodný politik, filosof a geniální fotbalista Socrates de Souza, který hlásá, že "vítězství je vedlejší, hlavní je se bavit". Příjemná britská komedie pojednává o tom, jak důležité je následovat své sny - bez ohledu na to, odkud člověk pochází - a do "krásné hry" vložit celé své srdce. (Cinemax)

Malarkey

Miloučký film ze Severního Irska, na kterém se mi líbil příběh tamního fotbalového nároďáku. To byl vlastně i důvod, proč jsem se na tenhle kousek těšil. Nakonec neklamal, neurazil, ale ani nenadchnul. Nic nového pod sluncem, ale je vždycky hezké vidět, jak sport dokáže spojit dva nesmiřitelné tábory. ()