Feriha

• Česko Feriha (viac)
Turecko, (2011–2012), 140 h 59 min (Minutáž: 80–138 min)

Çağatay Ulusoy, Deniz Uğur, Yusuf Akgün, Feyza Civelek, Vahide Perçin, Hazal Kaya, Melih Selçuk, Ceyda Ateş Toplusoy, Metin Çekmez, Ayşegül Uyguner, Onay Kaya (viac)

V luxusných bytoch v istanbulskej štvrti Etiler žije domovníkova dcéra Feriha, ktorá absolvovala prijímacie skúšky na univerzitu a už nedočkavo očakáva ich výsledky. Jej matka Zehra netrpezlivo čaká na výsledky spolu s ňou. Zehra veľmi podporuje svoju dcéru vo vysokoškolskom štúdiu a je na ňu hrdá. Jej brat-dvojička, ktorý nikdy neštudoval a má len základné vzdelanie, naopak jej radosť zo štúdia na univerzite vôbec nezdieľa, rovnako, ako ani jej otec Rıza. Mehmet na svoju sestru Ferihu na jednej strane žiarli, no na druhej strane si je vedomý, že veľmi túži po tom, aby sa raz stala úspešnou a vzdelanou ženou.
Okrem štúdia Ferihe leží na srdci aj problémový vzťah jej kamarátky Cansu s jej nevlastnou matkou, ktorá býva v byte hore na poschodí. Aj Cansu - rovnako, ako Feriha - čaká na výsledky prijímacích skúšok. Konečne nadíde ten veľký deň: Ferihu prijmú na štipendiové štúdium a od tej chvíle vstupuje do úplne iného sveta. Feriha si všíma všetky tie farebné a pekné postavy v škole... kým do jej života vstúpi pekný chlapec, miestny školský playboy, Emir Sarrafoğlu. Keďže Feriha má na sebe šaty Cansu, zdanlivo sa nelíši od tých, ktorí bývajú v luxusných apartmánoch vo štvrti Etiler. Feriha si svoju falošnú identitu na škole užíva plnými dúškami, kým ju neprekvapí otcova nečakaná návšteva školy. A tak mladé dievča začne žiť život plný klamstiev a výmyslov.
Feriha sa pre jedno malé klamstvo zamotáva do stále väčších a väčších klamstiev. Hande, ktorá sa už dlho snaží upútať Emira, hoci ten si ju vôbec nevšíma, takto narazí na neprekonateľnú prekážku. Feriha, ktorá je zamotaná do svojich klamstiev, musí byť opatrná, pretože jeden malý chybný krok ju môže zničiť a celá pravda by mohla vyplávať na povrch... (oficiálny text distribútora)

fiLLthe3DD

Zpočátku jsem zcela podlehl "kouzlu" tohoto seriálu... Herci byli vemi dobří, stejně tak i prostředí a hudba... Po zhlédnutí několika desítek epizod (z nichž jedna trvá neuvěřitelných 90 minut!!!) však mohu konstatovat, že šlo v podstatě o hovno... Plytký děj je nesmírně natahovaný a vesměs se nic neděje, Feriha se chová jak kráva (takhle debilní snad nebyly ani Divoká kočka, Nezkrotná Lucía, Rosalinda a ostatní jihoamerické afektované nádhery), k ostatním postavám lze místy cítit i sympatie, nicméně kurví to scénář a postavy se díky tomu chovají jednou tak, podruhé onak... Zehry (matka Ferihy) mi bylo fakt líto, tak tolerantní a kompetentní postavu bych u "muslimských" tvůrců fakt nečekal, coby seriálová matka obstála na jedničku - sympatická, hodná a tolerantní ženská, bylo mi jí fakt líto: to, jak se k ní děti a chovaly... Rovněž jsem zbožňoval postavu Sanem, její vztah s Leventem byl plný chemie (v novodobých telenovelách věc téměr nevídaná), nicméně tam se tvůrci nebyli schopni rozhodnout, zdali ze Sanem udělat mrchu nebo kladnou protagonistku (přirovnal bych k Lenerové z českého Gymplu s.r.o)... Kdyby měl seriál takových 50 epizod, klidně si jej přidám do topky, nicméně takhle to není nic jiného než jen natahování - vezmuli v potaz telenovely od Telemunda (které jsou alespoň akčnější a plné vražd), prohrává Feriha na celé čáře... Jenže i posraná Šeherezáda či Čas tulipánů (Lale devri) mají větší spád a zajímavější děj, něž toto, kde jedinou synopsí tvoří jen zápletky - a) Emir neví, že je Feriha dcerou domovníka, b) Emir zjistí, že je Feriha dcerou domovníka... Nebýt Zehry, Sanem a herců, mrdnu sem s chutí odpad a to i navzdory tomu, že jsem telenovelový fanoušek... ()

MM_Ramone odpad!

Česko Slovenským fenoménom začiatku nového milénia boli lacné, nekonečné telenovely. Naivné, stupidné romantické hlúposti, ktoré sa točili prevažne v Južnej Amerike. Absolutné dno televíznej filmovej tvorby. Tento trend pomaly ustal a prišlo niečo oveľa horšie. Telenovely z Turecka. Je to trójsky kôň prostredníctvom ktorého sa moslimský svet vkráda do európskych domácností. Jedným z týchto nebezpečných mohamedánskych kultúrnych atentátov je aj seriál "Feriha" (Adini feriha koydum). Zákerný turecký odpad! ()

Kri-kri

Devět dnů a nocí, téměř bez spánku jsem jedním tahem shlédl celý seriál (všech 80 dílů) a jsem zas bohatší o další kulturní zážitek ze země půlměsíce. Není to úplná ztráta času, i když scénáristé a producenti se zejména ke konci postarali o to, aby to ve výsledku jako ztráta času na diváky zapůsobilo. První dvě řady jsou celkem vydařené a se svižným dějem, třebaže nesympatická, načuřená a věčně prolhaná totální kráva Feriha se svými přehnanými ambicemi a studem za sociální zázemí, ze kterého pochází mi neustále lezla na nervy. Zato její máma Zehra, to je jiná liga, tu jsem si docela oblíbil a proto mě zklamalo, když po 35. dílech ze seriálu zmizí a už nikdy se nevrátí. Zaujal mě její příběh, kdy ji po víc jak 30 letech vyhledal její někdejší mládenec s jeho dcerou Sophie Zehrou, mohla se tato zápletka více rozvinout. Zajímavá je i Hande - v první půli seriálu strašná mrcha a manipulátorka vymýšlející neskutečné intriky, ve druhé opět intrikuje, ovšem tentokrát už v prospěch dobrých skutků a proto jsem jí přál, aby jí to s Korayem vyšlo. Nejvíc jsem si ale oblíbil Laru, dceru módní návrhářky. Vyloženě nejkladnější postava seriálu - milá, sympatická, jediná ze všech absolutně nestranná (má přátele jak mezi smetánkou, tak i chudou domovnickou rodinou), neintrikuje, nelže a je upřímná, když se jí něco nelíbí, komukoliv vmete pravdu do očí, zkrátka jediná čistá duše. Navíc její představitelka Feyza Civelek je dle mého mínění nejkrásnější žena, která se v seriálu objevila. Zato jsem nesnášel zlatokopku Sanem, prospěchářku Seher a Emirem posedlou a psychicky narušenou Cansu (i když scény z cvokhauzu s dalším magorem Halilem jsou vyloženě psychodelické). Zpočátku jsem měl rád i Ferihinu sestřenici Gülsüm, ovšem jen do chvíle, než z ní scénáristé udělali další psychicky narušenou. Z mužských postav jsou nejcharakternější a tudíž i mně nejsympatičtější Koray a Levent, zato Mehmeta jsem moc nemusel, v jednom kuse měl potřebu někomu dávat přes držku kvůli cti své sestry, zatímco jeho žena z něj opakovaně dělala totálního vola. Každopádně první dvě řady byly vcelku koukatelné, třetí už je vyloženě fiasko. Nejenže v posledních vteřinách 2. řady tvůrci nechali zcela nesmyslně zastřelit hlavní hrdinku Ferihu i její matku Zehru (ukončení smlouvy s představitelkou Ferihy mohli producenti vyřešit jinou herečkou, nebylo nutné hned zabíjet hlavní postavu, po níž je pojmenován seriál), ale celá třetí řada se pak nesla v úplně jiném duchu. Prvních 5 dílů bylo vyloženě jen truchlení za Ferihou a vzápětí se vývoj děje obrátil o 180° - zmizela téměř celá domovnická rodina, Emir si našel novou lásku Gunesh a na Ferihu si už nikdo ani nevzpomněl. Naprosto zbytečnou postavou byla Zulal, holka z vesnice, která se na pár dílů nastěhovala do domovnického bytu, snažila se po vzoru Ferihy sbalit Emira, jenž ji přehlížel jak placatý šutr a nakonec ji rodina odlifrovala zpátky na venkov. Navíc poslední díl po sobě zanechal mnoho otevřených dějových linek (Gülsüm nadrogovávající Kaanovu pěstounku Pinar svými léky a nebo zda Emirova matka Aysun v klenotnictví tu mrchu Sanem zabila), zkrátka mnoho nezodpovězených otazníků. Tohle si diváci po mnoha hodinách sledování nezasloužili. První dvě řady jsou na 2,5 *, zmrvená třetí na 1 *, tudíž celý seriál zprůměruji na 2 * a 40%. () (menej) (viac)

tommmy89

Seriál pre fajnšmekrov a gurmánov, hlavne pre tých starších, čo už potrebujú oporu pri chôdzi. Mladá Feriha a jej princ Emir vskutku prežívajú strastiplné problémy, ktoré ich sprevádzajú na ceste za šťastím. V prípade Ferihy - tajne očakáva, že ju jej princ vytiahne z búdy od domovníka, kde žije. A v prípade nášho princa - proste si chce omočiť, to je celé. (neverte tým dlhým odmlkám, kedy rozpráva o láske až za hory jeden a druhý ticho načúva než skončí monológ - také niečo sa deje len v telenovelách). Ďalej je perličkou telenovely Cansu - prasačí ksich a kokotí dych, ktorá sa snaží rozvrátiť nádejný vzťah, aby sa stala princeznou ona. Koniec koncov je to telenovela, ktorá spríjemňuje dlhé večery v domovoch dôchodcov. ()

tyna97

Když jsem sledovala poprvé před pár lety, televize seriál nesmyslně utla při 64. epizodě a sledující nevěděli (a naštvaně očekávali), co se asi událo dál. Po letech Nova vysílá znovu, no sláva! Bohužel, od 65. epizody se změnil jak dabing, tak některé postavy, a trochu i příběh samotný. Nicméně, doufám, že Nova nyní odvysílá až do konce. Úprava: Bohužel, poslední díl (174.) odvysílán 17.7.23, ale bohužel ne tak, jako v originále, který skončil špatně. ()

Brunky

Tento komentar obsahuje dost vazny !spoiler! takze pokial si este nedopozeral tento skvost tak prestan citat! Videl som par dielov pri pobytoch u babke ale v ktorom serialy nechaju 20dielov pred koncom umret hlavnu postavu po ktorej je pomenovany serial?hmm? To si dovolte :D 2* za odvahu a originalitu :D ()

RigorMortis odpad!

Narkóza je zasa úplne mimo. Znova jedna zo slávnych tureckých telenoviel, čo na tom, že sú prostredím úplne inde, než naša biedna Slovač, hlavne, že sa dôchodcovia a vyžraté obstarožné matróny s pupkatými manželmi potešia. Vymývanie mozgov a výsmech najhrubšieho zrna pokračujú. ()

kuba666

bohuzial to musim pocuvat pokazde ked to moja zena pozera.a poviem vam ludia moji ze to sa kurva neda ani len pocuvat nie to este pozerat ()

cobraSK

A zasa tu máme inteligentný, turecký seriál pre najnáročnejších divákov. Iné hodnotenie, ako "odpad" mu ani nemôžem dať. I keď aj obsah smetiaka tým v podstate urazím. ()

dafne68

Seriál je to príšerný, ako všetky z tejto krajiny. Videla som asi 10 častí a musím skonštatovať, že aký je Emir krásavec, taký je príšerný herec. Myslím, že ešte aj Ferihe to ide lepšie. Hviezdičku dávam len kvôli Ferihinej mame, tie jej úžasné poučné a ironické hlášky... Len vďaka nim som zvládla tých pár častí. Keď počujem jej mamu, to ako keby som počula tú svoju :-D ()

Patricia...

Nehovorím, že to je extra výnimočný seriál. Ale aj napriek tomu sa dá pozerať, v každom prípade si nezaslúži takéto zlé hodnotenia a pri tom to dotyčné osoby ani nevideli. Určite by som mu nedala 5 * , ale keď niekto niečo hodnotí tak to musí aj vidieť. PS: nie je to ani klasická telenovela, pretože sa ani šťastne neskončí aspoň pre ferihu ktorá zomrie. ()

illilay odpad!

no bieda... jedine na co sa da pozerat je Emir, aj to herectvom nevinika... dnes som tomu dala dalsiu sancu, ale to sa proste nedaaaa... milion odmlcanych scen, ktore by nakoniec vyskladali asi polovicu celeho serialu a tie rozhovory, alebo Feriha, ktora uteka 3krat od unoscu a stale je to len horsie a horsie... ()

Maeve.Orion

Dievča, ktoré nemá absolútne žiadnu iskru menom Hazal Kaya, ktorá už keď ju vidím, idem si trahať to málo vlasov, čo mám. Typicka sladká turecká telenovala ako ich turecký med- mladé dievčatko menom Feriha, ktoré by sme pokojne mohli dať do poľa, aby svojím výzorom plašilo vrany a inú háveď, čo chce vyzobať úrodu, sa hanbí za svoj pôvod. Veď akoby nie, sebavedomie sedliačky z dediny, ktorá dostane štipendium je samozrejme niečo lepšie ako priemerný obyčajný ľudia, že? A polovica jej rodiny, do ktorej patrí jej negramotný brat, čo sa podľa mňa ani podpísať nevie, matka, čo čistí zrkadlo tak, že napľuje na noviny chracheľ a hor sa utierať a tatko, praví islamista, ktorý dodržiava zásady a morálku, a ktorý keď naša úboha Feriha mešká 5 minút, keďže sa chce zapáčiť 200 metrovému Emirovi, ju ide hľadať, pričom kríva, akoby mu zbíjačka rozdrvila nohu, ale kde by si zohnal paličku, veď turecký chudáci a takmer bezdomovci majú "hrdosť" . Keď už Emir a Feriha zistia, že sa majú radi a Emir prekoná počiatočný šok, že chcel šmyknúť dcéru toho posledného istanbulského žobráka, nielenže tá trubka Feriha zrhne do USA s učiteľom na tri roky, vráti sa aby aby mu prekazila svadbu so sexi buchtou. Keď sa jej to podarí, chystá sa na vlastnú svadbu, kde ju zabijú? Hm, ak cigáni idú do neba, aj Turcom sa tam nájde miesto. Pokoj s tebou Feriha, načo to všetko bolo mŕtve, keď si dva metre pod zemou? To nevie asi ani moja babka a tá vie ozaj všetko. ()