The Last of Us - Season 1 (2023) (séria)

V časech nouze (S01E08)

(epizóda)
  • USA When We Are in Need
TV spot

Ellie narazí na skupinu pomstychtivých přeživších – a zaujme pozornost jejich vůdce. Oslabený Joel čelí nové hrozbě. (HBO Max)

Tom Hardy

Obvykle se mi to nestává, ale cítím limity seriálu držením struktury předlohy, kdy bych namísto věrného, ale nahuštěnějšího vyprávění ocenil, kdyby měly všechny postavy prostor na ploše více epizod. Výborný casting mnohých z nich vlastně přichází vniveč, když jsou na jedno použití (u filmů je to normální, u seriálu to zavání nevyužitou šanci). Ale i kdyby to mělo být v rámci cyklu "jeden díl stačí", zrovna tahle epizoda měla mít klidně 90 minut, přidat na životě v Silver Lake, nevynechat souboj Davida a Ellie s nakaženými (což je v předloze významný prvek jejich zvláštního spojení) a minimálně samotné finále působí trochu rozpačitě, kdy zatímco ve hře byla Joelova přítomnost k něčemu a hlavně nás nenutila myslet na okolí, zdejší otevření dveří najednou vyvolává otázky, proč nikdo nikde není a k čemu vlastně celé to Joelovo tažení napříč dílem bylo. ()

Algernons

Vlastně s epizodou jako takovou nemám příliš problémů, ale nějak na mě doléhají některé nedostatky adaptace. Začal mě už dost srát ten jejich línej styl točení kamery na rameni, který je asi "uměleckým záměrem", ale na mě to nefunguje. Celý to na mě jen působí levnějším dojmem. Rozhodnutí vynechat pasáž s bojem proti nakaženými mě u této epizody obzvláště sere, protože to v člověku vzbudilo důvěru a sympatie k Davidovi, před jeho odhalením a tady to prostě dialog nenahradí. No a ten konec? Pedro si kráčí nepřátelským městem jakoby nic a Ellie nenajde při rozsekávání záporáka ve výbuchu emocí, ale až venku? Proč? Vždyť je to o tolik slabší... ach jo. Mimo to je to pořád špica, David skvělý, Troy Baker ironicky meta-skvělý a scénky převedené 1:1 fungují dobře. Ale jinak, to není tak dokonalý jak mohlo být. ()

dO_od

// Vidím plno stížností na absenci nakažených. Ten seriál se nejmenuje Infected, ale The Last of Us. Pro zombíky, ze kterých po jedné řadě nešel absolutně žádný strach, protože byli všude, doporučuju The Walking Dead. Jinak David famózní, Bella je skutečně force of nature a konec mě rozsekal stejně jako ve hře. Přesto mám z druhé poloviny seriálu pocit, že jednotlivé epizody mohly být o něco delší a klidně mohly rozšiřovat děj podobně nebo jen částečně jako ep. 3. Ale to nevadí, hlavní choď stejně přijde až se druhou a třetí řadou. ()

Kaka

Nekompromisní survival v drsné zasněžené přírodě, či správně atmosferickému městečku, kde záběr po záběru zřejmé, že skýtá velmi nepříjemné tajemství. Parádně zpracovaný záporák a tradičně dobré ústřední duo ve správně napínavé epizodě, která má sice trochu tendenci kopírovat některé předešlé, ale je to tak bezprostřední s dávkou nekompromisního násilí, že to nelze neobdivovat. ()

castor

Nadšení bych krotil. Minule po momentu pokousání vše nabralo rychlý spád, tvůrci odhodili Riley na vedlejší kolej (takže znovu žádný vztah, znovu pramálo emocí) a vrátili se do promrzlé místnosti s Joelem na pomezí života a smrti. Když je však třeba, zázračně (á la neprůstřelní hrdinové z 80. let) vstane a bije se za lepší příští. S dírou v břiše, proti přesile, je to jedno. A pak kráčí směr „nepřátelskou“ osadu jako by se nechumelilo, nikde nikdo, najde emočně rozloženou Ellie a odcházejí vstříc novým dobrodružstvím. Vůdce skupinky přeživších David je určitě zajímavě znepokojivou postavou, své vyděšené ovečky vede pevnou rukou, záhy pochopíme, nad ztrátou koho právě skupina truchlí. Ovšem záhy se David nechá jak nějaký školák několikrát přelstít. Bella Ramsey (ano, divák si na ni musel chvíli zvykat) je v roli v nitru citlivé a nejisté Ellie moc fajn. Nijak silné čtyři hvězdy... ()

darkrobyk

Tak se mi zdá, že neznalost herní předlohy je výhodou. Ano, když člověk chce vidět vše, co zná, a současně si neuvědomuje, že tak to prostě nechodí, je to na zabití. Každopádně nevadil mi jistý kalkul, kdy leccos by ve skutečnosti nefungovalo a náhod bylo příliš, protože jinak by se děj moc neposunul. Uvažoval jsem o 4*, ale ta řezničina plná stříkajících emocí si hvězdu navíc zaslouží. ()

filmfanouch

Režijní otěže posledních dvou epizod 1. série seriálu Last of Us připadly iránskému tvůrci Ali Abbasimu, kdy právě on dostává na starost nejen stěžejní finále původní hry, ale i jednu z nejvíce intezivnějších pasáži původní hry. Post-apo svět většinou vytváří různé frakce, kdy často dochází i na kanibaly. A právě s těmi se nevyhnutelně přichází do styku i v rámci Last of Us. Hlavní hrozbou tak nyní nejsou nakažení, ale lidé, kteří se se zánikem původní civilizace popasovali krapet po svém. Prozatím žádná epizoda Last of Us neměla tak výrazný hororový nádech, kdy nechybí ani westernová atmosféra a především intenzivní finále, které sama představitelka Ellie, Bella Ramsey, vnímá jako stěžejní pro svou postavu. V rámci adaptování linky s kanibaly tak V časech nouze plní svůj účel, kdy září především fantastický Scott Shepherd. Shepherd není výjimkou a ani on by nejspíš nebyl automatickou volbou na obsazení Davida z původní hry, zvládá ovšem naprosto herecky prodat člověka, který je krapet zaslepen svou krapet extrémní vírou, zároveň si jako mnoha postav před ním i po něm prochází jistou formou PTSD. Daří se mu postavu prodat i jistou formou charizmatu, zároveň je mu ovšem snadné uvěřit jeho šílenější stránku. Po Pedru Pascalovi, Belle Ramsey či Nicku Offermanovi jde tak o další jasnou castingovou trefu. Zazářit v této epizodě zvládne i Troy Baker, který v původních dvou hrách ztvárnil Joela, nově se spokojil s roličkou Davidova pravé ruky Jamese a i on zvládá ve své roličce zazářit. Kamera opět výrazně sází na detailní záběry a ruční kameru, která nadále přispívá autenticitě, stěžejní záběr s Ellie poté prodává absolutně veškeré emoce, který tento záběr prodávat může. Opět ukazuje, že Bella Ramsey nebyla castingovým omylem a při pomyšlení, kterým směrem by se při věrné adaptaci měla vydat 2: série, není vůbec důvod se obávat, že by stěžejní momenty pokračování příběhu Ellie Ramsey nezvládla prodat. Stejně tak se v plné formě opět vrací Pedro Pascal, kde je nadále důležité, že chemie mezi ním i Ellie funguje tím ideálním způsobem a závěrečný moment této dvojice dodává další moment ideální satisfakce. Skrze frakci Davidových kanibalů je představena další odvrácená strana nového post-apo světa, která se navíc může v klidu obejít bez přítomnosti nakažených. To, co zavinilo zkázu světa je jednou věcí, vyrovnávání se s pádem klasické civilizace a vliv přeživších na umírající svět je věcí druhou. Menší odklon oproti hrám je tak ve finále k věci, protože neodvádí pozornost od toho stěžejního, co pasáž s kanibaly má primárně představovat. Jen je možná v součtu škoda, že se poměrně obsáhlou zimní sekci tvůrci pokouší vměstnat do jedné epizody a epizoda tak působí krapet zrychleným způsobem (4 a 5. epizoda by při pokusu o vměstnání do jedné epizody působily stejným způsobem). V součtu jde ovšem jen o drobnou vrásku. Znalci her již nyní tuší, kterým směrem se finále vydá a bude jen otázka, zda se tvůrci seriálu dokáží prodat stejnou emocionální sílu jako tvůrci původní hry. Prvních 8 epizod ovšem důvěru dostatečně vyvolává.... () (menej) (viac)

Cappuccino

Po predošlej veľmi slabej časti ma tvorcovia dokázali milo potešiť. Scott Shepherd bol skvelý záporák a Bella Ramsay so sekáčikom v ruke je bezchybná. Malo to napätie aj atmosféru, ôsma časť za mňa bez výhrad. Keď sa v podobnom duchu skončí prvá séria, budem len rád. ()

Anderton

Ale tak dobre, tentokrát to zaokrúhlim hore a dám vysoké hodnotenie. Môže za to najmä zimná atmosféra, antagonista psychopat a Bella Ramsey, ktorá má väčší priestor než Pascal. Ten ho tiež dostane, ale vtedy som zase chcel, aby sa strihlo na slečnu na pokraji síl, zato s pevným odhodlaním všetkým naokolo dať lekciu. Jej konanie síce hraničí s uveriteľnosťou, ale zase keď vám ide o krk, ste v maximálnom vypätí a vaši protivníci sú v podstate len v klídečku keď si pre vás idú, tak to neprekáža. 7/10 ()

Frajer42

Spoilery! V žádném správném zombie seriálu nemohou chybět kanibalové. Někdy je trošku škoda, že se v seriálu objeví zajímavá postava, která zemře dříve, než si k ní člověk stihne vypěstovat nějaký vztah. V tomto případě mluvím o sympatickém zrzounkovi, který kázal maso z jelena a jedl lidi. Tato epizoda se táhla především pod taktovkou Ellie, která musela ukázat, co je v jejich silách, aby utekla hrobníkovi z jídelníčku. Vcelku fajn epizoda, které nechybělo drama ani napětí. [78 %] ()

korbitch22

90% my ass. Sice je to lepší, než naprosto zbytečná předchozí epizoda, ale pořád to má kurevsky nevyužitý potenciál. David je sice solidní psychopat a několikrát dokázal díl navodit nepříjemný pocit, ale kde jsou nakažení? Kde je víc z historie Silver Lake, tahle epizoda má mít 90 minut a ne kouření čuráků. Když na konci hoří hlavní budova sekty nikdo nikde. Nezájem. Tvůrci jsou si vědomi toho, jak strašně šel divák dolů se svými nároky a hlavně jak všeobecně klesá nejen inteligence diváků, ale tvůrčí inteligence všeobecně. Přesně proto se tu můžou teď kokoti rozplývat a pětihvězdičkovat jak mamrdi, jelikož jim stačí dneska ke spokojenosti nedotažený prefabrikát, který je doslova vykastrovanou verzí herní předlohy. Já teda 4* dám, ale jen za onen nepříjemný pocit z Davida, Joelovu nekompromisní popravu a Ellie sekáčkový záchvat. Ale moc dobře si uvědomuju, že kvalita obsahu je zatraceně pochybná a vše stojí na kvalitním vizuálním zpracování a herectví všech hlavních i epizodních postav. Nebýt Pedra, ani bych se na to nekoukal. 70%. ()

BrooksW.Here

"You won't survive out there for long." _____________ Po slabšej siedmej epizóde moje očakávania už naozaj nemohli byť vyššie a s istotou môžem potvrdiť, že tvorcovia ma nesklamali... Síce táto časť začína veľmi pomaly a pokojne (avšak nie nudne!), tak aj napriek tomu sa po celých tých 50 minút stáva stále viac a viac pútavejšou. Už od prvého stretnutia Davida s Ellie som mal pocit, že sa bude jednať o naozaj zaujímavú epizódu, kde sa dozvieme niečo viac o novej skupine a o stravovaní po apokalypse, ale nakoniec mi prišlo, že tvorcovia už nie sú ochotní venovať toľko času zbytočnostiam (v prvých epizódach to bolo úplne inak) a idú sa vrhnúť rovno do finále – udalosti z ničoho nič nabrali nečakane strmhlavý spád (čo nemyslím v zlom, odvtedy už to malo ten správny drive...) a všetko sa mimoriadne urýchlilo. Neviem, či to príbehu prospelo alebo nie, no podľa mňa skôr áno (opäť zopakujem, že hru som nehral, takže môj názor sa vzťahuje iba k tomuto seriálu, nemám ho s čím porovnať)... Honba preživších za Ellie nemala chybu, bola veľmi napínavá a pekne natočená, no a to finále ma úplne dostalo... Záverečný požiar a bitka v reštaurácii sú podľa mňa jedným z najlepších momentov, akých sme sa v tomto seriáli zatiaľ dočkali – naozaj som nečakal, že nám tvorcovia naservírujú takúto dychberúcu scénu, pri ktorej nebudem môcť odtrhnúť oči od obrazovky... Ale aj napriek tomu si myslím, že The Last of Us trpí jedným veľkým nedostatkom – na mysli mám počet nakazených... Clickerov sme sa zatiaľ dočkali iba v dvoch častiach, Bloater tam bol iba jeden a Runneri boli asi iba v polovici epizód... Netvrdím, že je to niečo, čo by mi nejako veľmi prekážalo, ale jednoducho si myslím, že tvorcovia by do seriálu mohli vložiť viac nakazených... Pre mňa za mňa nech majú tie časti aj hodinu a pol, vadiť mi to nebude... Práve kvôli tomu dúfam, že sa ich dočkáme aspoň v poslednej epizóde...  A HOR SA DO FINÁLE!!! ()

6thSun

Je dobrý, že na rozdíl od hry Joela otravovali jenom 2 týpkové, protože ještě nebyl úplně zdravotně v cajku a víc by ani nezvlád. Ostatní se šli asi modlit. Ale jinak výborná epizoda, o tom žádná. ()

Luicy

Já bych tomu těch 5* klidně i dala, ale už mě začíná trochu srát, že naprosto ignorují Cordyceps a infikované Runnery, Clickery atd. Bez nich postrádá celý seriál tak trochu smysl. Zároveň by tvůrci mohli trochu zvolnit, přijde mi, že v seriálu zbytečně spěchají a zajímavé pasáže z her zcela vystřihávají, ale jinak s touto epizodou nemám sebemenší problém. Záporák byl super, Ramsey taktéž... oproti minulému dílu jsem si to užila. ()