The Last of Us - Season 1 (2023) (séria)

Vydržet a přežít (S01E05)

(epizóda)
  • USA Endure and Survive
TV spot

Joel a Ellie se snaží uniknout povstalcům a přitom se dostanou do křížku s nejhledanějším mužem v Kansas City. Kathleen pokračuje ve své misi. (HBO Max)

TV spot

Cringy_Tommy

Absolutně boží epizoda. Audiovizuál skvělý stejně jako atmosféra. Skvělá akce a Bloater vypadá parádně. Scénka se sniperem skvělá a závěrečných posledních minut silných stejných jako ve hře. Taky si už nemůžu stěžovat na to že tam je málo zombáků. Nejvíc mě ale sere ta necharistamtická kunda Kathleen která se mi jako postava nelíbí (ale stejně nám všem bylo jasné co se s ní stane:) ). Zatím ale nejlepší díl 9/10 ()

SimcaJB

Sledovat pátý díl „zombie“ seriálu dle klasické hry potřebuje potřebnou troufalost, aby se lidem, jak fanoušků hry, tak pro neznalé Sony konzole, epizoda líbila.  Tvůrce Craig Mazin patří mezi tvůrce, který dokážou tuto herní sérii zpracovat k odkazu slavné hry. O čem tento díl je? Ve svobodném městě, kde vládne (hodně armádně) lid se Joel s Ellie setkají s dvojicí postav. Henry a jeho bratr Sam jsou vyvrhelé města a jde jim o život. Ale na rozdíl od ostatních lidí jim jde o přežití a snaží se utéct. Proti nim stojí Kathleen, která je vládkyní města s temnou minulostí a pro ní je všechno osobní, když ji Joel a Henry zabijí její nebližší. Příběh epizody je jednoduchý. Je to kopie herní pasáže hry. Není to čistá kopie, je to kopie upravená dle přání tvůrců, kde je opravdu důležité poznat lidi kolem hlavní postavy. Na začátku se seznámí s „dvojící“ epizody, prožijí s ní celý příběh, od jednoduché (strašidelné) cesty tunely, po akční zakončení. Nejen z armádou, ale s armádou zombiků. A co je důležité na konci dílu se hlavní znovu osamostatní a s novými zkušenostmi a zbraněmi cestují dál. Je to obdobný postup jako v třetí epizodě, kdy jsme sledovali příběh můžu, kteří v opuštěném městě žijí svůj život od prvního setkání po smrt. Je to výplňová epizoda, která je jenom o tom, jak poznat apokalyptickou budoucnost a hlavní seriálovou dvojici Joel a Ellie si užijeme pouze jako vedlejší postavy. V páté epizodě nenajdete tolik kontroverzní téma jako je homosexualita, ale jde spíše o to, co všechno lze udělat, aby přežil mladší hluchoněmý bratr. Už jsme přes půlkou epizod, čeká nás už jenom poslední 4 epizody 1. sezóny. Každý díl je opravdu dobrý a mně se hodně libí zpracování tématu dle takového šablonu: Hlavní dvojice se na začátků potká s novými lidmi, bojíme se o ně, hlavní dvojice přežije.  Noví přátele se bojí o život a tak nepřežijí. V každé epizodě je velké seznámení s epidemií, abychom se mohli seznámit, co se stalo a co se děje. Hlavně o tom, jak je důležitá Ellie. Hodnocení: 90 % ()

Oyer

Musím říci, že jsem trochu zklamán. Prostředí sice vypadá dokonale, ale po obsahové stránce to trochu vázne. Proč se věnuje tolika času nevýrazným osobám, které na konci dílů stejně zemřou a úplně to zastavuje hlavní děj a posun dopředu. Tah na bránu nulový. Pokud bych měl toto srovnávat např.  s Walking dead (podobná tématika), tak je tu propastný rozdíl ve prospěch WD. ()

koty2201

Ja neverím vlastným očiam. Konečne poriadna epizóda a taká ako som si predstavoval celý seriál. Toto je ten pravý Last of Us tak typický z hier. Keby natočili každú epizódu takto, tak nemám seriálu čo vytknúť a som maximálne spokojný ako fanúšik predlohy.  Pretože tu máte všetko, čo by v Last of Us malo byť. Šialenci, ktorí sa vzopreli FEDRE a nažívajú počas apokalypsy po svojom. A pritom sú vlastne ešte horší a viac zvrátení ako samotná FEDRA. Všetky problémy a nezhody riešia po starom - oko za oko, zub za zub. O to sú nebezpečnejší a naháňajú strach. Potom tu máte dojemný príbeh dvoch mladých ľudí s nešťastným osudom, ktorí boli bohužiaľ v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Síce mali srdce na správnom mieste, v časoch apokalypsy sa to nevypláca a hlúpa karma ti to vráti. Záver je bezútešný ako tento celý postapo svet. Táto epizóda je jedna veľká silná emočná jazda, kde strach strieda smiech a ten strieda smútok. Dej príjemne odsypáva a ani na chvíľu sa nenudíte a má to skvelé tempo. Kľudné pasáže, kde sa zoznamujeme s postavami na oboch stranách konfliktu a zdieľajú svoj životný príbeh, striedajú akčné pasáže kde sa napätie dá krájať. Záverečných asi 15 až 20 minút som prekypoval blahom. Najprv tu máme veľkolepý boj medzi povstalcami a nakazenými, kde sa nám predstaví aj štvrté štádium nákazy (ktoré prichádza po cca 10 rokoch od nakazenia), takzvaný bloater (áno ten veľký z traileru, nie je to spoiler). Nastane obrovská panika a boj o holý život a behal mi z toho až mráz po chrbte. Takto creepy neboli ani zombie vo Walking Dead a hlavne scéna kde Ellie uteká z auta (nebudem prezrádzať prečo). To bolo extrémne creepy a nechutné a asi aj preto dychberúce a asi najlepší moment epizódy.  No a ten úplný záver… bolo mi z toto smutno a ťažko ako aj prvýkrát počas hrania hry. Aj toto na mňa v seriáli fungovalo výraznejšie ako v prípade hernej predlohy. Neviem sa dočkať ďalšej epizódy a veľmi sa na ňu teším. ()

tomik99

Malinko se mi zajídá koncept, že v seriálu představí postavy, které ve stejné epizodě zemřou. Sam a Henry byly rozhodně postavy na dva, možná dva a půl dílu. Vzali to hodně z rychlíku, spojili několik pasáží ze hry a daly do jedné epizody. Ale to je asi jediná výtka. Zbytek byl naprosto parádní. Útok runnerů s bloaterem byl famózní a potěšil i sniper. ()

• Lamar Johnson sa krátko po príchode do Calgary začal prostredníctvom Zoomu učiť americký posunkový jazyk a strávil čas mimo natáčania. Nechcel, aby si diváci mysleli, že jeho znalosť jazyka je falošná a svoje vystúpenie považoval za dôležité pre reprezentáciu nepočujúcich. Mal pocit, že čas strávený v blízkosti Keivonna Montreala Woodarda pri produkcii mu umožnil lepšie ovládať jazyk; Woodard mu niekedy opravoval chyby v scénach. Bella Ramsey sa podobne naučila ASL počas produkcie. (molcan2)
  • Během závěrečných titulků hraje píseň „Fuel to Fire“ od Agnes Obel. (BROKEN_)
  • Epizoda se vysílala netradičně o dva dny dříve, a to z důvodu časové kolize se Super Bowlem, který by sledovanost seriálu drtivě snížil. (Punisher)