Když globální pandemie zničí civilizaci, přeživší Joel se ujme čtrnáctileté dívky, která může být poslední nadějí lidstva. (HBO Max)

Tom Hardy

Prozatím mírné rozpaky, i když výrazně převažují pozitiva. Mezi ty patří výprava, atmosféra i rozšíření / alternace známých momentů (úvod se Sarah, Robert). Pedro Pascal je Joel. Nečekal jsem, že mu ta role tak sedne, ale ihned si ji přivlastnil. Gabriel Luna Tommyho příliš nepřipomíná, možná ale i proto není složité tu postavu akceptovat v novém podání. S Ellie je to horší, protože Bella Ramsey zní jako Ellie, chová se jako Ellie, ale pořád vypadá jako Bella. Bude to něco, na co si jako hráč budu muset zvyknout (a doufám, že se mi to podaří). Vyloženě mi nesedí Anna Torv jako Tess. Nevím přesně, co je u ní off, ale zatím mi nefunguje (a je mi dost líto, že tvůrci neoslovili výbornou Annie Wersching, která postavu nejen namluvila, ale v remaku byla využita i její podoba). Tempo mi na úvod, který nás seznamuje, přijde dobré a teď jsem vlastně jen zvědavý, jakým směrem se půjde. Protože až na pár důležitých herních okamžiků si mohou autoři seriálu dělat doslova cokoli. 70 % ()

Isherwood

Furt váhám nad tím, nakolik mi nutnost adaptovat hru, která je spíše interaktivním filmem, přijde opodstatněná, ale i když úvodní díl nenabídne nic, co by mě vysloveně odpálilo, zároveň tomu nejde nic vytknout. Ty drobné spory velkých věcí poletují ve vzduchu celých 80 minut. Že měřítko zhrouceného světa bude ve své šíři stejně důležité, jako intimnost vztahů, kde morálka padla a zůstala animální touha přežít. Pedro diktuje, Bella tou frackovitostí dojde k divákovi určitě taky.  Pokud to v dalších osmi epizodách naplní ducha hry, je mi už vlastně dopředu trochu líto, že si to neužiju z pozice neznalého diváka. Pracovně tomu říkejme třeba Mazin-Druckmann paradox. ()

T2

Na úvod prichádza prúser ako mraky. Strašne mdlé, nezáživné. Dokonca aj vizuál, kamera nebola moc účelovo dravá. Neskutočne citeľné, že to mal v rukách doslova amatér čo urobil paródiu Superhrdina a tudiž sa asi aj nechcený výsledok dostavil aj v tomto prípade. Nepochopím ako môže dostať pri takomto očakávanom projekte dôveru režisér čo doteraz nič podarené nevytvoril. Sila. Ak to pôjde takto ďalej tak nás čaká pohroma ako minulo ročné Prstene moci. /40%/ ()

Marigold

Epický úvod (který se opakuje v jiné a neméně působivé indonéské verzi i v další epizodě), pak strhující cvičení v tenzi a rozkladu v přímém přenosu, pak trochu mátožné pochodování post-apo světem, které nicméně začne v dalších epizodách dávat větší smysl. Hezké, jak tu kde kdo pohrdlivě mluví o Craigu "Scary Movie" Mazinovi. Ten chlap stojí vedle blbostí za jedním z nejlepších seriálů všech dob a ten jeho touch je v dalších dílech stále více patrný. Bella Ramsey je skvělá volba, sice ne tak cute jako v herní předloze, ale o to větší má hranu. Už se těším, kolik fachidiotů jí tu zase dá sežrat "mongoloidní" look. Pedro válí nevídaně. Pro mě největší otázka: obstojí narativ složený ze známých herních misí a komorních epizod připomínajících nejlepší momenty Walking Dead pohromadě? Po třech dílech jsem opatrně na straně spokojeného myko-rauše. P. S. před třetím dílem by zdejší homofobní sekce měla vyhlásit poplach a dát si kolektivní masturbační mši na záchranu bílé hetero civilizace, tohle je bude bolet! ()

Algernons

Velmi kvalitní a věrný převedení herního příběhu do seriálu, který se nebojí využít více seriálového média a zkrátit nebo vystřihnout čistě herní pasáže z příběhu. Skvělá vysoká produkční hodnota vás naprosto přenese do škaredé post-apokalyptické budoucnosti, kde beznaděj a utrpení na vás dýchá z každého záběru. Obsazení je perfektní, kdy herci i přes vizuální odlišnosti postav zachycují herectvím a ztvárněním jejich esenci. Joel je Joel a Ellie je Ellie, tak jak mají být a jak je znáte a jejich dynamika opět udrží diváky zažrané do jejich společné cesty. Kreativní tým prostě odvedl skvělou práci, pokud byl jejich cíl odvyprávět stejný příběh v jiném médiu pro nové a širší publikum, bez toho aniž by naštvali a nebo pobouřily fanoušky hry. Zároveň ale seriál zatím působí tak, že fanoušek hry ho zkoukne jednou, řekne si že fajn, ale nic mu to nepřinese a vždy se radši vrátí k perfektní hře, která je zábavnější už jen díky hratelnosti a imerzi. Mimo to i příběh působí u hry svižněji bez zbytečné zátěže navíc. ()

LIVINGDEAD

A opět takový humbuk kolem seriálu a popravdě, první díl byl dost nudný. A nevím, zda zvládnu Ellie s Down syndromem 😡.....Takže herečka, co hraje Ellie nemá Down syndrom. Cituji rozhovor s ní/ s nim.....Pro New York Times promluvila o tom, že se identifikuje jako nebinární osoba. Již dříve tvrdila, že pro ni byla definice „pohlaví vždy velmi proměnlivá“, nyní však byla mnohem specifičtější. „Myslím si, že má pohlavní identita byla vždy fluidní. Nevadí mi, když mě někdo oslovuje zájmenem ‚ona‘, ale kdyby mě nazvali slovem ‚on‘, přišlo by mi to vzrušující. Jsem osoba, jsem jenom člověk. Přiřazování ke konkrétnímu pohlaví se mi nelíbí,“ prohlásila. „Ale pokud jde o zájmena, opravdu mi to je jedno.“ 🤮🤮🤮🤮🤮 ()

dO_od

// Jako člověk, pro kterého je The Last of Us srdcovka - FUCK YES! Vysněná adaptace, která alespoň zatím nejenže původní hře nedělá vůbec ostudu, ale naopak ji dokonce v pár momentech ještě mírně převyšuje. Co víc si přát... ()

Psychor

Rozvleklé a násilných scén zbavené postapo, které dělá znamenité herní předloze pouze ostudu. Co bylo záměrem tvůrců? Vytvořit konkurenci zombie telenovelám typu The Walking Dead? Osud této nepovedené adaptace byl zpečetěn již během samotné předprodukce, kdy došlo k fatálnímu miscastu jedné z hlavních postav. Bella Ramsey by nepochybně uspěla v konkursu na Voldemortovu vnučku, ale čím si proboha vysloužila roli pohledné a sympatické Ellie? Zdá se, že Druckmann s Mazinem hrubě podcenili některá specifika zdrojového média. Během desítek hodin strávených ve virtuálním prostoru totiž exponenciálně vzrůstá pravděpodobnost, že si k postavám vybudujete o poznání silnější vztah než třeba při čtení krátké povídky o dvaceti stranách. Diváci obeznámení s herní předlohou se tak již s protagonisty do značné míry identifikovali, v důsledku čehož nyní zákonitě odmítají tolerovat jejich jakékoliv výraznější vzhledové odchylky. V tomto ohledu však nejsem žádný purista. Obsazení Pedra Pascala do role Joela považuji za výbornou castingovou volbu, dokonce překousnu i jeho notně diverzifikovanou rodinu, leč moje benevolence má své limity. Bella Ramsey coby Ellie totiž působí natolik rušivě, že svou pouhou existencí nabourává uvěřitelnost daného fikčího světa. Snad zůstane po celou příští epizodu ukrytá před sporami v plynové masce... Jakožto zdejší hororový expert tak pilotnímu dílu seriálu The Last of Us uděluji jednu silnější hvězdu. ()

Marceloo

Hry nehrám a ich adaptácie neoblubujem, ale toto je some next level shit. Výprava, herci, hudba a dej naprostý vrchol. Každá scéna prináša nové prekvapenia a už po prvej epizóde je jasné, že sa to zaradí medzi najlepšie seriály aké kedy vznikli. Pondelkové rána budú nasledujúce dva mesiace pre seriálových fanúšikov velmi príjemné. ()

choze

Rozjezd v minulosti s vypuknutím pandemie se ještě dá, byť nic extra nenabídne. Ale dál už mě to úžasně nebavilo - ohraná zápletka, nezajímavé postavy, dialogy, řídký děj (na celovečerní stopáž), nefilmový look, herci ve vedlejších rolích. Zbytek si nechám klidně ujít. ()

Eliott

Jelikož jsem si úvodní vydařenou půlhodinku skutečně hodně užíval, velice mne mrzí, že byly záběry předcházející vyvrcholení nákazy tak krátké. I tak to však ve mne vzbudilo jakousi důvěru, jelikož to mohla být klidně záležitost celé jedné epizody a tak mohu jen předpokládat, že je zachování tajuplnosti účelné a tvůrci mají dostatek materiálu, s čímž budou pracovat a pozvolna nás budou s myceliovou nákazou více seznamovat. V každém případě mne střih o dvacet let, až do současnosti příliš nepotěšil. Snímek tak po parádním úvodu ztrácí svižné tempo a náhle se to celkem vleče. No ještě uvidíme jak se do toho budu dostávat. PS: S předlohou jsem se doposud nesetkal a tudíž je pro mne seriál jediným zdrojem informací. Ten po první epizodě vidím zhruba na pomezí tří až čtyř hvězd. 70% ()

Kaka

Jakožto absolutní laik, který nikdy nehrál tuhle extra slavnou herní pecku, jsem velmi spokojen. Apokalypsa je dávkovaná postupně skrze autentický dvacetiminutový otvírák, který má naprosté minimum otravně šokujících/lekacích momentů a spíše sází na syrovou autenticitu a peckové first person záběry, které primárně z auta vypadají naprosto výborně. Celek se spíše nese v duchu minimalismu a tenze, než-li okázale velkolepých scén ala World War Z. Jakmile se děj přesouvá do přítomnosti, už je to malinko méně soudržné a trochu to ztrácí tempo, navíc zničené město není vlastně ani tak cool, protože není rozpočet na to mít to cool. Ale hlavní postavy fajn a dějová linie je přinejmenším zajímavá. ()

castor

Nevím, zda je úplně v pohodě, aby se nejsympatičtější postava epizody nedožila jejího konce. Polovinu dílu jsem si vážně užil, ať už prokreslování vztahu mezi otcem a dcerou, tak zobrazení startu něčeho, co bude mít fatální následky. Jenže pak přijde střih a samotnou nákazu, kdy se má infekce zase šířit do posledního živého kusu, necháváme kdesi vzadu. Od zániku civilizace, jak ji známe, uplynulo 20 let. Zatím je všechno otevřené, snad nepůjde o zaměnitelný pandemický flák. Pedro Pascal je trefou do černého. Málomluvný, ale s přirozeným osobním kouzlem, zároveň se nebojí ušpinit. ()

pepo

Strašne veľmi som veril, že to bude môj seriálový gamechanger. Nakoniec je to presne, čo si človek predstaví pod vetou: "superseriózna seriálová adptácia videohry od tvorcov Scary movie 4 s Pedrom Pascalom v hlavnej úlohe". Samozrejme ľudia, ktorí sú ochotní akceptovať seriálovú štruktúru a production values budú nadšení.  Pokiaľ ma za poldruha hodiny na tom NIČ nezaujme, nemá zmysel pokračovať. 5/10 ()

darkrobyk

Hru jsem nehrál, což může být nakonec výhoda, byť hráči jsou zatím spokojení. Srovnávat ale může člověk s celou řadou žánrově podobných snímků a zde mi zatím vychází spokojenost. Výborná je už předehra, kdy se na malém prostoru odehraje skličující rodinné drama. A protože jde o začátek, je zatím předčasné vynášet nějaké soudy. Zbývá hlavně víra, že tvůrci budou pokračovat v rozjetém tempu. Permanentní napětí, vojenská diktatura, podzemní odboj a dívka, co jen bezvýznamně vypadá. A Depeche Mode samozřejmě potěšili. Snad jen malá technická - nejsem si jistý, zda už v roce 1968 měli vědci informace o parazitické houbě řídící mravence.... ale to je nakonec drobnost. ()

DJ_bart

Jakože wau.... Už od úvodu, který vás nemilosrdně zahltí tím nepříjemným a tísnivým pocitem paniky, beznaděje, zmaru a chaosu, jen aby vám dal tvrdou emocionální facku [ano, jde přesně o TEN stejnej moment, kterej mě zničil už ve videoherní podobě; you know exactly what I mean] a nakonec vás nekompromisně hodil do světa, který se navždy zasekl v roce 2003, jsem věděl, že tahle show je prostě někde jinde.... Přesně takhle si totiž představuju pojem "věrohodná adaptace", která nejenže ctí svou předlohu – jelikož je přesná takřka 1:1 vůči svému legendárnímu videohernímu předobrazu [zejména co se týká záběrování jak vystřiženýho ze hry anebo ikonických hudebních motivů od Gustava Santaolally] – ale zároveň expanduje její příběhový pozadí a rozšiřuje celkovou komplexnost, což je jen a jen výhoda.... Není taky divu, když je tento projekt pod záštitou a tvůrčím drobnohledem Craiga Mazina (tvůrce přelomového Černobylu) a Neila Druckmanna, tatínka samotné hry. Oba dva totiž ví, že bez absence toho, v čem vynikala samotná herní předloha – tedy pečlivá práce s emocemi, napětím, character developmentem, story-tellingem a post-apokalyptickou poetikou – by tahle adaptace mohla sotva fungovat [a je absolutně jedno, zda jste znalí či neznalí předlohy, protože tahle show si snadno obmotá kolem prstu snad každýho]. To vše a nejen to na pomezí 80 minut nefalšovaný televizní dokonalosti, která by bezproblémově obstála i ve formě celovečerního filmu, jelikož už tahle expoziční epizoda naprosto stírá jakýkoliv formální hranice mezi filmem a televizí. Zkrátka, všeho je tak akorát – nic neschází, nic nepřebývá. No a Pedro Pascal i Bella Ramsey jsou top notch castingová volba, tady prostě není o čem.... A já jen doufám, že si seriálové Last of Us udrží kvalitu po celých 9 epizod, protože laťka je nastavena sakra vysoko a už teď je víc než jasný, že HBO má v rukávu další seriálový megahit. Příběh Joela a Ellie je v dobrých rukou.... No a Depešáci v závěru? Co chtít víc. Hype is real.... PS: Psychore, buď pro jednou tak laskav a drž hubu, děkuji za pochopení. ()

filmfanouch

Scenárista Craig Mazin sice stojí za druhým a třetím dílem trilogie Pařba, zároveň ovšem i za třetím a čtvrtým dílem Scary Movie čím jím režírovaným Suprhrdinou. Zkrátka se jednalo o takového komediálního režiséra, ke kterému bylo těžce si najít nějaký pevný vztah, Mazin ovšem dokázal překvapit tím, že se stal tvůrcem seriálu Černobyl, jednoho z nejlepších seriálů posledních let. V kariéře Mazina se tak otevřela nová kapitola, která je nově lemována i seriálovou adaptací populární videohry The Last of Us. Sám Mazin se chopil režie pilotní epizody 9-dílného seriálu a ukázal, jak si diváka omotat kolem prstu už na samotném počátku.   S věrností k předloze je to celé kapánek složitější. Základní struktuře děje původní hry je seriálové The Last of Us v rámci pilotu prozatím velmi věrné, Mazin a spol. ovšem především ukazují, jak by se mělo s videoherními adaptaci pracovat. Vzít základní funkční kostru původní hry, rozpracovat nějaké podceněné motivy i pozadí postav. Jen samotným prologem stráví pilog The Last of Us první půl hodiny, krásně si dává záležet s atmosférou, představuje ještě relativně funkční svět, který se neliší od toho našeho, aby následně došlo na lámání chleba, nástup nakažených, a zánik klasické civilizace.   Jakmile pak dojde ke skoku čase a změně politického systému, který snadno evokuje totalitní režim, už díky úvodní expozici do tohoto post-apo světa o poznání více fungují emoce, skrze tento jeden moment je následně zobrazeno zahořknutí hlavního hrdiny, Mazin za psacím stolem spolu s Neillem Druckmannem (tvůrcem dvojice her The Last of Us) jsou přitom skutečně videoherní adaptací věrní zhruba z 80%, kdy nejvýraznější změnou je ve finále o poznání depresivnější atmosféra, kterou zvládá excelentně prodat i soundtrack Gustava Santaolalli, který je též autorem hudby k videoherní adaptaci.   Už na samotném počátku vyvolá seriálové The Last Of Us lepší dojmy nežli většina videoherních adaptací, dopomáhá k tomu už úvodní segment, který především uvádí základní expozici a zabraňuje tomu, aby nebyli nakažení zaměňování za pouhé zombie (i když definicí to zase taková odchylka není). Jakmile poté dojde k té části, kterou začíná původní hra a počátku světa plamene, definitivně se ukazuje, že v lepších rukách adaptace The Last of Us být snad nemohla. Pravověrní fanoušci původních her sice budou mít problém s pár změnami (casting Pedra Pascala i Belly Ramsey víceméně rozdělil komunitu ve dví), Pedro Pascal ovšem zvládá v pilotu prodat tolik různých emocí, Bella Ramsey si po vzoru videoherní Ellie nevidí do pusy (Lyanna Mormont se nezapře), především je ovšem vidno, že načrtnutá chemie mezi nimi bude stát za to a má potenciál emocionálně gradovat.   Už jen v rámci pilotu je možné vybrat několik silných momentů, především v závěru, kdy seriálová adaptace chytře využívá paralelu a PTSD Joela, v seriálu též začíná pandemie spojená s houbou o 10 let dříve, Mazin tak zasazením hlavního příběhu do roku 2023 nezapře inspiraci nejčernější varianty vývoje scénáře s pandemií COVID-19, především ovšem skutečně pilot ani na moment neztratí intenzitu a to ani v momentech, kdy dochází k prokreslování vztahu mezi otcem a dcerou a dochází ke zdánlivě milým momentům, kdy je ovšem celou dobu jasné, že nic nemůže trvat věčně. Zobrazení světa v plamenech to následně potvrdí, zhruba od tohoto momentu je ovšem snadné jen sledovat a říkat si, že líp adaptovat tyto jednotlivé momenty nešlo. Zvlášť když moment, který odděluje prolog a hlavní část příběhu zvládne vyvolat stejně silné emoce, díky prokreslenějšímu vztahu dost možná ještě větší.   Práce s kamerou je pravidelně živá, kdy to celé v momentě panikařících lidí i podivínů s novou chutí na lidské maso přispívá atmosféře i očividným citacím k původní hře. Craig Mazin nadále vyvolává údiv svým očividným tvůrčím vývojem, kdy by mu po pouhé první epizodě člověk s radosti svěřil i adaptace jiných úspěšných videoher. Za pochodu sice Mazin s Druckrmannem netráví většinu času vysvětlováním pravidla za pravidlem, stačí ovšem uvadět fungování světa, které je snadné si z dialogových detailů či vizuálních pokouknutí snadno odvodit. Jde především skutečně o start, který vyvolává naprosto velká očekávání do budoucna, lepší start si seriálové The Last of Us přát nemohlo. Takhle silný pilot tu dost možná nebyl hodně dlouhou dobu.... () (menej) (viac)

sheen

Jo, to by šlo...teda fakt pecka, jsem nadšen. Hodně dobrý úvod, ano, bylo to trošku pomalejší ale toto tempo mě naprosto sedí. Udělám výjimku a ohodnotím díl, což normálně nedělám :) Druhý díl byl naprosto super. Tak 4tý díl byl rozhodně lepčí než 3tí :) pátý díl je nářez. 6tka dobrá :) 7 ušla a 8 zase supr .) ()

Pilda17

The Last of Us je jeden z důvodů, proč jsem si pořídil PS5, že přijde seriál, to bych donedávna vůbec nečekal. Když jsem viděl obsazení, rozhodně jsem radostí netleskal. Teď ale k samotnému pilotu, tomu už totiž mohu tleskat, protože ač už herecká sestava není úplně TOP, Joel ještě budiž, ale Ellie není to pravé ořechové (zatím). Co se ale tomu všemu nedá upřít je náboj, atmosféra, vizuální stránka či třeba hudba! Vše viditelně spojené s hrou a to dokáži ocenit nejvyšší poctou. Co bude dál a jestli si seriál udrží pozornost všech devět dílů, to zatím nemohu říct, ale rozhodně pilotní díl je naprostou fantazií pro každého fanouška herní série. ()