Když globální pandemie zničí civilizaci, přeživší Joel se ujme čtrnáctileté dívky, která může být poslední nadějí lidstva. (HBO Max)

Z nakrúcania

castor

Nevím, zda je úplně v pohodě, aby se nejsympatičtější postava epizody nedožila jejího konce. Polovinu dílu jsem si vážně užil, ať už prokreslování vztahu mezi otcem a dcerou, tak zobrazení startu něčeho, co bude mít fatální následky. Jenže pak přijde střih a samotnou nákazu, kdy se má infekce zase šířit do posledního živého kusu, necháváme kdesi vzadu. Od zániku civilizace, jak ji známe, uplynulo 20 let. Zatím je všechno otevřené, snad nepůjde o zaměnitelný pandemický flák. Pedro Pascal je trefou do černého. Málomluvný, ale s přirozeným osobním kouzlem, zároveň se nebojí ušpinit. ()

Ryuuhei

Musím přiznat, původní hru rád nemám, nebavila mě a nedokázala si mě získat. I přesto se mi absolutně nezamlouvalo seriálové obsazení, které neodpovídalo svým protějškům ze hry a přemýšlel jsem, že bych se této adaptaci raději úplně vyhl. Nicméně ohlasné chvály z dob už před seriálem mě tak nějak přesvědčily a já dal šanci prvnímu dílu. A mohu říct, není to vůbec špatné! Skvěle vykonstruovaný prolog, který nešetřil atmosférou a úplně mě vtáhl jak prvními hrůzami spojenými s infekcí, tak následným pokusem o útěk autem, u něhož jsem měl chvíli pocit, jako bych sám seděl na zadní sedačce a snažil se přežít spolu s hrdiny. Následující očekávaná část zasazená o 20 let do budoucnosti lehce slabší, tam už šlo vyloženě o rozjezd a zejména první prezentaci nového světa po nákaze, titulních postav, jako je Joel a Ellie, a nakonec i umetené cesty k tomu, aby se mohl rozjet starý známý příběh. Díkybohu si 90 % z herního příběhu nepamatuju, až na začátek a konec, což je trochu škoda, protože vývoj děje pro mě nebude překvapivý, ale věřím, že s tím, co předvedl už jen první díl, si ho i tak užiju. A i když si na Bellu Ramsey v roli Ellie budu asi chvíli zvykat, u Pedra Pascala jako Joela jsem nakonec neměl vůbec žádný problém, jelikož je to herec, co nepostrádá charisma a uchopil svůj charakter s gracií. Jsem spokojen a těším se na další díly! ()

Eliott

Jelikož jsem si úvodní vydařenou půlhodinku skutečně hodně užíval, velice mne mrzí, že byly záběry předcházející vyvrcholení nákazy tak krátké. I tak to však ve mne vzbudilo jakousi důvěru, jelikož to mohla být klidně záležitost celé jedné epizody a tak mohu jen předpokládat, že je zachování tajuplnosti účelné a tvůrci mají dostatek materiálu, s čímž budou pracovat a pozvolna nás budou s myceliovou nákazou více seznamovat. V každém případě mne střih o dvacet let, až do současnosti příliš nepotěšil. Snímek tak po parádním úvodu ztrácí svižné tempo a náhle se to celkem vleče. No ještě uvidíme jak se do toho budu dostávat. PS: S předlohou jsem se doposud nesetkal a tudíž je pro mne seriál jediným zdrojem informací. Ten po první epizodě vidím zhruba na pomezí tří až čtyř hvězd. 70% ()

Nach

Kupodivu jsem zas až tak nebyl z této epizody odvařený. Je to nejspíše zaviněno mou znalostí řady jiných úvodů do postapo filmů a seriálů. Takže jsme viděli (zase, jako kdekoli jinde) chaos, zmar, násilí. O to příjemnější byly zde odbočky, které ve hře nebyly. Jakoby Craigu Mazinovy sama hra spíše svazovala ruce. Vykreslení babičky Adlerové, nebo úvod s televizním rozhovorem z roku 1960, to jsou vrcholy pilotní epizody, které mě doslova přišponovaly k obrazovce. Ellie zde není tak pasivní postavou jako ve hře, což kvituji, neb je aktivní v ději, což je vždy ve filmu dobře (pasivita kvality filmu zabíjí). Pedro Pascal si krade scény pro sebe a moc se těším, čeho se u nich v dalších dílech dočkám. 80% ()

Remivsremi

Zdařilé, věrné a sebevědomé. Líbí se mi ty malé odchylky od hry, celkové znění to nekazí a přináší to nové věci i pro věrné fanoušky herního originálu. Už během intra muselo nejedno srdce zaplesat. Atmosféra je též zdařilá a Joel je zde snad ještě drsnější než si pamatuju. Přes všechna pozitiva mě přesto mrzí, že se jedná například o prequel. Přece jenom, dvacet let života Joela a Tommyho by stálo za to prozkoumat zblízka. Možná se dočkám. ()

• Úvodný segment z diskusnej relácie z roku 1968 poskytuje jasnejšie vysvetlenie toho, čo je cordycepsová huba, ako hra. (molcan2)
  • V epizodě dá Sarah (Nico Parker) Joelovi (Pedro Pascal) film k narozeninám. Jedná se o fiktivní film „Curtis and Viper 2, v herní sérii též oblíbená filmová série Joela. Ve hře můžeme mj. vidět plakáty již na čtvrtý díl. Zároveň, když si Sarah u sousedů prohlíží poličku s filmy, jsou v ní tituly sedící době (2003) jako třeba Dannyho parťáci (2001) a Není král jako král (2000). Zároveň se tam ale objeví i nesedící Škatuláci (2014). (Guilemot)
  • Keď Tommy (Gabriel Luna) prechádza okolo horiaceho domu, hovorí: "To je Jimmyho dom." Vo videohre Jimmy býva vedľa Joela a Sarah a je vlastne prvým nakazeným, s ktorým sa v hre stretnete. (Vo videohre sa horiaci dom nazýva "Lewisova farma".) (molcan2)